2018-06-14 | Siyosat
2018-yilning 14-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Hay’ati majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisga raislik qilgan Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov nutqida, vazir o‘rinbosarlari hisobotlarida TIV markaziy devoni va xorijdagi vakolatxonalari faoliyati har tomonlama tahlil qilindi, bunda davlatimiz rahbarining 2018-yil 5-apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimini tubdan takomillashtirish hamda tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatning ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirishda uning mas’uliyatini kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 5400-sonli farmoni va “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi faoliyatini yanada takomillashtirishga doir tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida” 3654-sonli qarorida ko‘rsatilgan topshiriqlar ijrosiga asosiy e’tibor qaratildi.
Hay’at tomonidan qabul qilingan qarorda Vazirlik devoni va O‘zbekistonning xorijdagi diplomatik missiyalari ishiga tanqidiy baho berildi, shuningdek, ular faoliyatini keskin o‘zgartirish bo‘yicha choralar belgilandi.

Заседание Коллегии МИД
В выступлении председательствовавшего на заседании Министра иностранных дел Абдулазиза Камилова, отчетах заместителей министра всесторонне проанализирована деятельность центрального аппарата МИД и загранучреждений в свете задач, вытекающих из Указа главы государства №УП-5400 от 5 апреля 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию системы Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и усилению его ответственности за реализацию приоритетных направлений внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности» и Постановления №ПП-3654 от той же даты «Об организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства иностранных дел Республики Узбекистан».
В принятом постановлении коллегии дана критическая оценка работе аппарата Министерства, дипломатических миссий Узбекистана за рубежом, а также определены меры по кардинальному изменению их деятельности.