Farg‘ona viloyatida “Har bir oila - tadbirkor” dasturi uchun 100 million dollar ajratish rejalashtirilmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Oltiariq tumanida Farg‘ona viloyati faollari, mutasaddi rahbarlar ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Farg‘ona viloyati sanoat tovarlari ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, xizmat ko‘rsatish, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan tovarlar va boshqa ko‘rsatkichlar bo‘yicha respublikadagi o‘rtacha darajadan bir necha barobar orqada ekani tanqid ostiga olindi.
Biz o‘zimizga juda katta yuk olganmiz. Xalqimizni rozi qilishimiz kerak. Farg‘ona viloyati hamma soha bo‘yicha hali o‘zining yo‘lini topgani yo‘q. Iqtisodiyotda, maishiy hayotda ko‘p muammolar to‘planib qolgan. Lekin rahbar shuning uchun rahbar - masalaga yechim topishi kerak. Buning uchun vatanni sevishi, o‘zini qiynashi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Odamlarni rozi qilish uchun ularni ish bilan ta’minlash, buning uchun investitsiyalar jalb etish va tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi. Xususan, viloyatda 101 mingta ish o‘rni yaratish imkoniyati borligi ko‘rsatib o‘tildi.
“Har bir oila - tadbirkor” dasturini Farg‘ona viloyatida amalga oshirish uchun oilalarning tadbirkorlik imkoniyatlarini o‘rganish, zarur bo‘ladigan moliyaviy resurslarni hisob-kitob qilib, kamida 100 million dollar ajratish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilishda ko‘rilgan masalalar bo‘yicha mutasaddilarning hisobotlari eshitildi. Aholi talablaridan kelib chiqib zarur chora-tadbirlar belgilandi.

На реализацию программы «Каждая семья - предприниматель» в Ферганской области планируется выделить 100 миллионов долларов
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева в Алтыарыкском районе состоялось совещание с участием актива Ферганской области, ответственных руководителей.
Подвергнут критике тот факт, что Ферганская область по производству промышленных товаров, сельскохозяйственной продукции, оказанию услуг, доле товаров на душу населения и другим сферам в несколько раз отстает от средних показателей по республике.
Мы взяли на себя это ответственное бремя - сделать наш народ довольным. Ферганская область еще не наладила системную работу по многим направлениям. Накопилось множество проблем в экономике, других сферах. Однако руководитель на то и руководитель, что должен найти решение. Для этого необходимо любить Родину, работать, не давая себе поблажек, сказал Шавкат Мирзиёев.
Определены задачи по повышению уровня жизни людей через обеспечение их работой, привлечение инвестиций и развитие предпринимательства. В частности указывалось, что в области можно создать дополнительно 101 тысячу рабочих мест.
Поручено выделить минимум 100 миллионов долларов на реализацию в Ферганской области программы «Каждая семья – предприниматель» с изучением возможностей семей для занятия предпринимательства и подсчетом требуемых финансовых ресурсов.
По рассмотренным на совещании вопросам заслушаны отчеты ответственных лиц, намечены необходимые меры.