Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 12-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya tarkibidan YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha Maxsus vakili Piter Burian va Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Roland Kobia o‘rin olgan.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida turli shakllardagi hamkorlik holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Alohida e’tibor YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi Strategiyasi loyihasi va “O‘zbekiston-YI” shaklidagi hamkorlikni kengaytirishga qaratildi.
Tomonlar Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangilangan ikki tomonlama Bitim bo‘yicha muzokaralarni boshlash yuzasidan fikr almashdilar.
Yevropa Ittifoqi vakillari 11-12-iyun kunlari bo‘lib o‘tayotgan “Terrorizmga olib keluvchi tajovuzkor ekstremizm va radikalizmning oldini olish hamda ularga qarshi kurashishda yoshlarning roli” mavzusidagi xalqaro konferensiya jarayonini yuqori baholadilar.

Встреча с делегацией Европейского союза
12 июня 2018 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Европейского союза в составе Специального представителя по Центральной Азии Питера Буриана и Специального посланника по Афганистану Роланда Кобиа.
На встрече обсуждены состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом в различных форматах.
Отдельное внимание было уделено проекту новой Стратегии ЕС по Центральной Азии и расширению сотрудничества в формате «Узбекистан – ЕС».
Стороны обменялись мнениями относительно начала переговоров по обновленному двустороннему Соглашению о партнерстве и сотрудничестве.
Представители ЕС высоко оценили ход проходящей 11-12 июня международной конференции «О роли молодежи в предупреждении и противодействии насильственному экстремизму и радикализации, ведущими к терроризму».