Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 12-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya tarkibidan YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha Maxsus vakili Piter Burian va Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Roland Kobia o‘rin olgan.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida turli shakllardagi hamkorlik holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Alohida e’tibor YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi Strategiyasi loyihasi va “O‘zbekiston-YI” shaklidagi hamkorlikni kengaytirishga qaratildi.
Tomonlar Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangilangan ikki tomonlama Bitim bo‘yicha muzokaralarni boshlash yuzasidan fikr almashdilar.
Yevropa Ittifoqi vakillari 11-12-iyun kunlari bo‘lib o‘tayotgan “Terrorizmga olib keluvchi tajovuzkor ekstremizm va radikalizmning oldini olish hamda ularga qarshi kurashishda yoshlarning roli” mavzusidagi xalqaro konferensiya jarayonini yuqori baholadilar.

Meeting with the EU delegation
On June 12, 2018, a meeting with the EU Special Representative for Central Asia Peter Burian and Special Envoy for Afghanistan Roland Kobia was held at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.
At the meeting, the state and prospects of cooperation between Uzbekistan and the European Union in various formats were discussed.
Special attention was paid to the draft new EU Strategy for Central Asia and expansion of cooperation in “Uzbekistan – EU” format.
The sides exchanged views on the beginning of negotiations on the renewed bilateral Partnership and Cooperation Agreement.
The EU representatives highly appreciated the progress of the international conference “On the role of youth in preventing and countering violent extremism and radicalization that lead to terrorism”, being held on June 11-12.