Dolzarb mavzudagi xalqaro anjuman
Toshkent shahrida 2018 yil 11 iyun kuni “Terrorizmga olib keluvchi tajovuzkor ekstremizm va radikalizmning oldini olish hamda ularga qarshi kurashishda yoshlarning roli” mavzusida xalqaro konferentsiya o‘z ishini boshladi.
Tadbir Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti shafeligida o‘tkazilmoqda.
Konferentsiyada BMT, YeI, YeXHT kabi nufuzli xalqaro tashkilotlar, AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ispaniya, Niderlandiya, Latviya, Pokiston, Rossiya, Saudiya Arabistoni, Tojikiston, Xitoy, Hindiston, Yaponiya, Malayziya, Quvayt, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Afg‘oniston singari mamlakatlar delegatsiyalari, xorijlik ekspertlar, senatorlar, deputatlar, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faollari, fan arboblari, OAV xodimlari ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari S.Safoyev, YeXHT Bosh kotibi T.Greminger, BMT Bosh kotibining yoshlar masalalari bo‘yicha Elchisi Jayatma Vikramanayake, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili P.Burian, BMTning Aksilterror boshqarmasi tarkibidagi Aksilterror markazining siyosiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Kanging Go, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Markaziy Kengashi raisi Q.Quronboyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori V.Norov anjuman ishtirokchilarini qutlar ekan, bugungi kunda tajovuzkor ekstremizm va terrorizmning tarqalishi butun dunyoda xavfsizlikka raxna solayotganini, ushbu global xatarga qarshi jahon hamjamiyati birgalikda kurashmog‘i lozimligini ta’kidladilar.
E’tirof etilishicha, bu borada O‘zbekiston tutayotgan yo‘l, ko‘rayotgan chora-tadbirlar va xalqaro miqyosda ilgari surayotgan tashabbuslar diqqatga molikdir. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017 yil 19 sentyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan tarixiy nutqida so‘nggi yillarda terrorizmga qarshi asosan kuch ishlatish yo‘li bilan kurashish usuli o‘zini oqlamayotganini ta’kidlagan edi. Ushbu jarayonda ayniqsa yoshlarning ongu tafakkurini ma’rifat asosida shakllantirish va tarbiyalash eng muhim vazifa, chunki bugungi dunyo yoshlari soni 2 milliard kishini tashkil qilgani holda, ekstremistik faoliyat va zo‘ravonlik bilan bog‘liq jinoyatlarning aksariyati 30 yoshga yetmagan yoshlar tomonidan sodir etilayotganiga jahon hamjamiyati e’tiborini qaratgan edilar.
O‘zbekiston Prezidentining taklifiga muvofiq, kuni kecha ShHT sammitida davlat rahbarlarining Yoshlarga qo‘shma murojaati qabul qilingani yana bir ahamiyatli voqea bo‘ldi.
Xalqaro anjumanda yoshlar orasida terrorizmga olib keluvchi tajovuzkor ekstremizm va radikalizmga qarshi kurashishning siyosiy-huquqiy asoslari ham muhokama qilindi.
Notiqlar fikricha, terrorizmga olib keluvchi tajovuzkor ekstremizm va radikalizm kabi tahdidlardan yoshlarni asrash uchun ularning xabardorligini oshirish, yosh avlod o‘rtasida ta’lim-ma’rifiy ishlarini kuchaytirish, bandligini ta’minlash, shuningdek, bu borada xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirish, barcha davlatlar yoshlarini mazkur tahdidlarga qarshi qat’iy kurashish yo‘lida birlashtirish lozim. Anjumanda tajovuzkor ekstremizm va terrorizmning oldini olishda zamonaviy tahdidlar va yoshlar tashkilotlarining o‘rni, navqiron avlod o‘rtasida terrorizmga sabab bo‘luvchi omillarga qarshi kurashish bo‘yicha kompleks yondashuv, mintaqa mamlakatlari yoshlarining xalqaro uyushmasini tashkil etish yuzasidan atroflicha fikr-mulohazalar bildirildi.
Xalqaro konferentsiya ishida yalpi sessiyalar doirasida muhim yo‘nalishlar bo‘yicha xorijiy va milliy ekspert hamda mutaxassislarning ma’ruzalari tinglandi.

Международная конференция на актуальную тему
11 июня 2018 года в Ташкенте начала работу международная конференция на тему «Роль молодежи в предупреждении и противодействии насильственному экстремизму и радикализации, ведущими к терроризму».
Форум проводится под эгидой Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе.
Участниками конференции стали представители таких авторитетных международных организаций, как ООН, ЕС, ОБСЕ, делегации и международные эксперты из Афганистана, Великобритании, Германии, Индии, Испании, Казахстана, Китая, Кувейта, Кыргызстана, Латвии, Малайзии, Нидерландов, Пакистана, России, Саудовской Аравии, США, Таджикистана, Японии, а также сенаторы, депутаты, активисты Союза молодежи Узбекистана, деятели науки и работники СМИ.
Приветствуя участников конференции, Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоев, Генеральный секретарь ОБСЕ Т.Гремингер, Посланник Генерального секретаря ООН по делам молодежи Ж.Викраманаяке, Специальный представитель ЕС по Центральной Азии П. Буриан, Советник по политическим вопросам Контртеррористического центра ООН в составе Контртеррористического Управления ООН Кангинг Го, Председатель Центрального совета Союза Молодежи Узбекистана К. Куронбоев, Директор Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан В. Норов отметили, что сегодня распространение насильственного экстремизма и терроризма стало угрозой безопасности во всем мире, и международное сообщество должно консолидировать свои усилия в борьбе с подобными глобальными вызовами.
Как было отмечено, курс Узбекистана в данном направлении, принимаемые меры и инициативы, выдвигаемые страной на международном уровне достойны внимания и всяческой поддержки. Так, Президент Республики Узбекистан в своей исторической речи на 72-сессии Генеральной Ассамблеи ООН 19 сентября 2017 года отметил, что усиление террористических угроз в мире, особенно в последние годы, свидетельствует о том, что применение в основном силовых методов противодействия с ними себя не оправдывает. Президент обратил внимание мировой общественности на то, что в этом процессе особенно важной задачей является формирование сознания и мышления молодежи, ее воспитание на основе просвещения, потому что молодежь мира сегодня насчитывает 2 миллиарда человек, большинство преступлений, связанных с экстремистской деятельностью и насилием совершают люди моложе 30 лет.
По предложению Президента Республики Узбекистан накануне на саммите ШОС принято Совместное обращение глав государств к молодежи, что стало еще одним значимым событием.
На международной конференции также обсуждены политико-правовые основы борьбы с ведущими к терроризму насильственным экстремизмом и радикализмом среди молодежи.
По мнению выступивших, для защиты молодежи от таких пороков, как насильственного экстремизма и радикализации, ведущих к терроризму, необходимо повышать ее осведомленность в данных вопросах, усилить образовательно-просветительскую работу среди юного поколения, обеспечить занятость, а также расширить международное сотрудничество в этом направлении, консолидировать молодежь всех государств на пути решительной борьбы с подобными угрозами.
В ходе конференции были высказаны мнения о современных вызовах в профилактике насильственного экстремизма и терроризма, и роли молодежных организаций в данном вопросе, комплексном подходе к борьбе с факторами, становящимися причиной терроризма среди подрастающего поколения, формирования международной ассоциации молодежи региона.
В рамках пленарных сессий на конференции были заслушаны доклады зарубежных и национальных экспертов и специалистов по важнейшим вопросам обозначенной тематики.