AQSHning Xalqaro Taraqqiyot agentligi (USAID) Taraqqiyot strategiyasi markazi bilan qo‘shma loyihalarni hayotga tadbiq etishga xayrihoh
2018-06-11 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yilning may oyida AQSHga amalga oshirgan rasmiy tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasida erishilgan kelishuv va imzolangan bitimlarni qo‘llab-quvvatlash hamda hamkorlikning yangi yo‘nalishlari bo‘yicha muhokamalar o‘tkazish maqsadida AQSHning Xalqaro Taraqqiyot agentligi (USAID) delegatsiyasi vakillari yurtimizga tashrif buyurdi.
Delegatsiya a’zolarinig tashrifi dasturi doirasida 8-iyun kuni “Taraqqiyot strategiyasi” markazida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda USAID ma’muriyati o‘rinbosari Xaviyer Pedra, Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy missiyasi direktori K. Edvards hamda USAIDning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari G. Robbins ishtirok etdi.
Muzokaralar davomida mehmonlarga 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi boyicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijalari hamda “Taraqqiyot strategiyasi” markazining asosiy faoliyat yo‘nalishlari, maqsad va vazifalari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Belgilangan vazifalar ijrosi haqida so‘z borar ekan, Markaz vakillari tomonidan Davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish yo‘nalishi bo‘yicha 2018-yil Davlat dasturi doirasida barcha davlat idoralari huzurida Jamoatchilik kengashlarini tashkil etish nazarda tutilgani aytib o‘tildi.
Shu o‘rinda, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi mutaxassislari tomonidan Jahon banki bilan hamkorlikda O‘zbekistonda Jamoatchilik kengashlari faoliyatini rivojlantirish yagona metodologiyasini ishlab chiqishga qaratilgan loyiha taqdimot qilindi.
O‘z navbatida, Amerika delegatsiyasi vakillari O‘zbekistondagi so‘nggi o‘zgarishlarni ijobiy baholab, AQSHning Xalqaro Taraqqiyot agentligi amalga oshirilayotgan barcha islohotlarni to‘liq qo‘llab-quvvatlab, faol va yaqin hamkorlikka tayyor ekanini bildirdi. Xususan, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bilan qo‘shma loyihalarni hayotga tadbiq etishga xayrihoh ekanliklarini ma’lum qildilar.

Агентство США по международному развитию (USAID) заинтересовано в реализации совместных проектов с Центром стратегия развития
В целях продвижения достигнутых договоренностей и соглашений в ходе официального визита в США в мае месяце текущего года между Президентами США и Узбекистана, а также обсуждения возможных направлений сотрудничества 8 июня состоялась встреча с делегацией Агентства США по международному развитию (USAID).
Во встрече, прошедшей в Центре «Стратегия развития» приняли участие Заместитель Администратора USAID Хавьер Пьедра, директор региональной миссии USAID по ЦА К.Эдвардс и директор USAID в Узбекистане Г.Роббинс.
В ходе переговоров, гостей ознакомили с результатами осуществляемых реформ в рамках Стратегии действий, а также с основными направлениями деятельности, целями и задачами Центра «Стратегия развития». В частности, говоря о реализации поставленных задач, представители Центра рассказали о создании Общественных советов при каждом органе государственной власти в рамках Государственной программы.
Также, гостям были презентованы промежуточные итоги совместной работы Центра «Стратегия развития» со Всемирным Банком по разработке методологии развития деятельности Общественных советов.
В свою очередь, представители американской делегации сообщили, что наблюдая позитивные изменения, происходящие в Узбекистане USAID полностью поддерживает все реформы и готов к активному и тесному сотрудничеству, в частности заинтересованы в реализации совместных проектов с Центром «Стратегия развития».