Hamkorlik yangi bosqichda davom etadi
Samarqand viloyati hokimligida Fransiya taraqqiyot agentligining loyiha rahbari Aleksandr Monteyro boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Samarqand viloyati hokimi T.Jo‘rayev mehmonlarga viloyatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonida hududlarni obod etish, chiqindilarni qayta ishlash borasida olib borilayotgan ishlar haqida so‘zlab berdi. Ushbu yo‘nalishda fransiyalik hamkorlar bilan birga Samarqand shahrida xonadonlardan chiqadigan maishiy chiqindilarni shahardan tashqariga olib chiqish, saralash va qayta ishlash loyihasi amalga oshirilishi kelgusida o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga zamin yaratishini qayd etdi.
Aleksandr Monteyro hamkorlikdagi loyihadan Fransiya tomoni manfaatdor ekanini ta’kidlab, kelgusida nafaqat maishiy chiqindilarni qayta ishlash, balki boshqa sohalarda ham istiqbolli aloqalarni davom ettirish mumkinligini ta’kidladi.
– Samarqand shahrida faoliyatimizni yo‘lga qo‘yishga sharoit yaratib berilgani uchun behad minnatdormiz, – dedi u. – Umumiy qiymati 37 million yevro bo‘lgan loyihamiz uch yil ichida amalga oshiriladi. Shundan 23 million yevro Fransiya taraqqiyot agentligi mablag‘i, 8 million yevro Yevropa Ittifoqi tomonidan grant tarzida ajratiladi. Bizning bugungi kundagi vazifamiz loyihani amaliyotga joriy etish bo‘yicha zarur chora-tadbirlarni boshlashdan iborat.
Fransiya taraqqiyot agentligi loyihani to‘liq amalga oshirgach, ish jarayonini “Maroqand obod” davlat unitar korxonasi tashkil etadi.
– Tashkil qilinayotgan chiqindini qayta ishlash korxonasining yillik quvvati 400 ming tonna chiqindini qayta ishlashga mo‘ljallangan, – deydi “Maroqand obod” DUK rahbari Shuhrat Mamatov. – Ayni paytda shaharda maishiy chiqindilarni chiqarish bilan bir nechta korxona shug‘ullanmoqda. Yangi loyiha amaliyotga tatbiq etilgach, shaharda chiqindilarni yig‘ish va chiqarish bizning korxonamiz zimmasida bo‘ladi. Chiqindilarni yig‘ish, saralash, olib chiqish va qayta ishlash jarayonlari uchun maxsus zamonaviy texnikalar joriy qilinadi. Bu shahrimizda chiqindi muammosiga barham beradi.
Uchrashuv yakunida Samarqand viloyat hokimligi va Fransiya taraqqiyot agentligi o‘rtasida hamkorlik aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan hujjatlar imzolandi.

Сотрудничество продолжается на новом этапе
В Самаркандском областном хокимияте состоялась встреча с членами делегации во главе с руководителем проекта Французского агентства развития Александром Монтейро.
Хоким Самаркандской области Т.Жураев рассказал гостям о проводимой работе по благоустройству региона, переработке отходов, процессе реализуемых в области масштабных реформ. Отмечалось, что реализация в Самарканде совместно с французскими партнерами проекта по вывозу за город бытовых отходов, их сортировке и переработке создает основу для дальнейшего укрепления сотрудничества.
Александр Монтейро отметил, что французская сторона также заинтересована в совместном проекте, что в будущем можно будет продолжить совместные проекты не только в сфере переработки твердых отходов, но и в других отраслях.
- Мы благодарны, что в Самарканде были созданы условия для того, чтобы мы могли наладить свою деятельность, - сказал он. - Наш проект общей стоимостью 37 миллионов евро будет реализован за три года. Из этой суммы 23 миллиона евро – средства Французского агентства развития, 8 миллионов евро будет выделено Европейским Союзом в форме грантовых средств. На сегодняшний день нашей задачей является определение необходимых мер по внедрению в практику проекта.
После полной реализации проекта Французским агентством развития рабочий процесс будет организован на базе Государственного унитарного предприятия “Мароканд обод”.
- Годовая мощность переработки создаваемого предприятия составляет 400 тонн отходов, - говорит руководитель ГУП “Мароканд обод” Шухрат Маматов. - В настоящее время в городе вывозом мусора занимаются несколько предприятий. После реализации нового проекта сбор и вывоз отходов будет возложен на наше предприятие. К процессам сбора, сортировки, вывоза и переработки мусора будет привлечена современная техника. Это устранит в нашем городе все проблемы, связанные с отходами.
В завершение встречи между хокимиятом Самаркандской области и Французским агентством развития были подписаны документы, направленные на укрепление сотрудничества.