Qozoq-nemis universiteti talabalari O‘zbekistonda
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti negizida Qozoq-nemis universiteti talabalari uchun “Suv resurslaridan foydalanish asoslari: nazariya, amaliyot va ilmiy tadqiqotlar integratsiyasi” mavzuida yozgi o‘quv kursi o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi va AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) hamkorligidagi “Suv, ta’lim va hamkorlik” (“Smart Waters”) loyihasi doirasida tashkil etilgan o‘quv kursida ishtirok etayotgan Qozoq-nemis universiteti talabalari – Afg‘oniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston kabi mamlakatlar vakillaridir.
Yozgi o‘quv kursining ochilishi munosabati bilan tashkil etilgan tadbirda institut rektori O‘ktam Umurzoqov, Qozoq-nemis universiteti rektori, doktor Markus Kayzer, USAIDning O‘zbekistondagi direktori Geri Robbins va boshqalar mamlakatimizda ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, suv resurslaridan foydalanish borasida yangiliklar, ilmiy asoslar bo‘yicha ikki mamlakat oliygohlari o‘rtasida hamkorlik talabalarga mustahkam bilim berish hamda amaliy ko‘nikmalar hosil qilishda katta ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Suv resurslari mintaqaviy barqaror taraqqiyotda hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi. Shu sababli umumiy suv resurslarini samarali boshqarish va foydalanish ayni kun talabidir. USAID moliyalashtirayotgan “Smart Waters” loyihasi Markaziy Osiyo davlatlari va Afg‘onistonda 2015 yildan buyon tatbiq etilmoqda. Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi tomonidan amalga oshirilayotgan mazkur loyihaning maqsadi suv resurslarini barqaror boshqarish masalalari bo‘yicha strategik tavsiyalar berish, o‘zaro hamkorlikning professional tarmog‘ini yaratishni qo‘llab-quvvatlash hamda salohiyatini oshirish va mintaqaviy muloqotni rivojlantirishdan iborat.
– Qozoq-nemis universiteti talabalariga soha bo‘yicha nazariy-amaliy bilim berish va ikki oliygoh talabalari o‘rtasida o‘zaro do‘stlik munosabatlarini mustahkamlash asosiy maqsadimiz, – dedi institutning xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i Ilhom Abdurahmonov. – Dastur bo‘yicha 14 nafar talaba 102 o‘quv soati mobaynida nazariy, amaliy, laboratoriya va mustaqil mashg‘ulotlarda qatnashadi. Shuningdek, ular irrigatsiya va melioratsiya obyektlari, suvni tejovchi texnologiyalar o‘rnatilgan joylarda sayyor mashg‘ulotlar o‘taydi.
– Talabalarimiz Toshkent shahridagi nufuzli institutda shunday kurs o‘tayotganidan juda xursandman. Uni tashkil etish bo‘yicha astoydil ishladik.Endi ular ikki hafta mobaynida o‘zbekistonlik tajribali professor va o‘qituvchilarning mazmunli va qiziqarli ma’ruzalarini tinglashadi, – dedi Qozoq-nemis universiteti rektori, doktor Markus Kayzer.
O‘quv kursida talabalar suv resurslarini havzalar darajasida boshqarish asoslari, irrigatsion tizimlarda oqimlarning oqish qonuniyati, gidrotexnik inshootlarning ekspluatatsion ishonchliligi va xavfsizligi, nasos stansiyalari va nasoslar ekspluatatsiyasi, suv tejovchi sug‘orish texnologiyalari singari modullar bilan tanishadi.
Talabalar Toshkent shahrida bo‘lib o‘tayotgan Markaziy Osiyo xalqaro ekologiya forumi doirasida 7 iyun kuni “Markaziy Osiyo yoshlari” deb nomlangan tadbirda ham ishtirok etadi.

Студенты Казахско-немецкого университета в Узбекистане
На базе Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства проводятся летние учебные курсы на тему: "Основы пользования водными ресурсами: интеграция теории, практики и научных исследований" для студентов Казахско-немецкого университета.
На учебных курсах, организованных в рамках проекта "Вода, образование и содружество" ("Smart Waters") Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с Региональным экологическим центром Центральной Азии и Агентством США по международному развитию США (USAID), обучаются студенты Казахско-немецкого университета, поступившие туда из Афганистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и других стран.
Выступившие на мероприятии, организованном в связи с открытием летних учебных курсов, ректор института Уктам Умурзаков, ректор Казахско-немецкого университета, доктор Маркус Кайзер, директор USAID в Узбекистане Гэри Роббинс и другие отметили реформы, осуществляемые в нашей стране в сфере образования, в частности, меры по управлению водными ресурсами, подчеркнули, что сотрудничество двух вузов по этой проблематике имеет важное значение для получения студентами хороших знаний и практических навыков.
Для устойчивого развития региона водные ресурсы имеют решающее значение. Поэтому эффективное управление и пользование общими водными ресурсами является требованием времени. Проект "Smart Waters", финансируемый USAID, реализуется в странах Центральной Азии и Афганистане с 2015 года. Цель данного проекта, осуществляемого Региональным экологическим центром Центральной Азии, заключается в выработке рекомендаций по вопросам стабильного управления водными ресурсами, поддержке создания профессиональной сети взаимодействия, развитии регионального диалога.
- Наша основная задача - дать теоретические и практические знания студентам Казахско-немецкого университета и укрепление дружественных отношений между студентами двух вузов, - говорит руководитель отдела международных связей института Илхом Абдурахмонов. - По программе 14 студентов в течение 102 учебных часов будут участвовать в теоретических, практических и лабораторных занятиях. Также они проведут выездные занятия на объектах ирригации и мелиорации, где применены водосберегающие технологии.
- Я очень рад, что наши студенты проходят такой курс в престижном институте Ташкента. Мы очень постарались чтобы его организовать. Теперь они в течение двух недель прослушают содержательные и интересные доклады опытных профессоров и преподавателей из Узбекистана, - говорит ректор Казахско-немецкого университета, доктор Маркус Кайзер.
На учебных курсах студенты ознакомятся с основами управления водными ресурсами на уровне бассейнов, законами течения потоков в ирригационных системах, эксплуатационной надежностью и безопасностью гидротехнических сооружений, модулями насосных станций и эксплуатацией насосов с водосберегающими технологиями.
Студенты также примут участие в мероприятии "Молодежь Центральной Азии", которое пройдет 7 июня в рамках Центральноазиатского международного экологического форума, проходящего в Ташкенте.