O‘zbekiston Afg‘onistonga insonparvarlik yordami jo‘natdi
Joriy yil 5-iyun kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev qarori bilan Afg‘oniston Islom Respublikasiga O‘zbekistondan 3 ming tonna bug‘doy insonparvarlik yordami sifatida yuborildi.
Qo‘shni Afg‘onistonning qurg‘oqchilikdan aziyat chekayotgan aholisi uchun ajratilgan insonparvarlik yordami O‘zbekiston temir yo‘llarining “Sho‘rchi” bekati orqali Hayratonga yetkazildi.
2017-yilning so‘nggi oylari va 2018-yil boshlarida Afg‘oniston hududining uchdan ikki qismida qurg‘oqchilik kuzatildi. Oqibatda bug‘doy hosili keskin kamayib ketdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, tabiiy ofatdan Afg‘onistonning 2,3 million aholisi aziyat chekishi ehtimoli bor.
Joriy yil 28-may kuni Afg‘oniston Prezidenti Ashraf G‘ani mamlakatning 34 viloyatidan 16 tasi qurg‘oqchilikdan aziyat chekayotganini ma’lum qilib, dunyo hamjamiyatini insonparvarlik yordami ko‘rsatishga chaqirgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning ko‘pgina suv omborlari qurib qolgan. Tabiiy ofat asosan mamlakatning shimoliy qismida kuzatilmoqda.
O‘zbekiston qo‘shni davlatning chaqirig‘iga birinchilardan bo‘lib javob berdi, qardosh davlat aholisiga yordam qo‘lini cho‘zdi.
2018-yil yanvar oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidan Afg‘onistonga 25 avtobus, 3 traktor va tirkama texnika vositalari hadya qilingan edi. Shuningdek, mamlakatimiz ko‘magi bilan Afg‘onistonda ko‘priklar, yuqori voltli elektr liniyalari, optik tolali kabel liniyalari, suv ta’minoti tarmoqlari barpo etildi va bu boradagi ishlar izchil davom etmoqda.
O‘zbekiston delegatsiyasini Afg‘onistonning Balx viloyati hokimi kutib oldi.
Hayraton shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatilla Irgashev, O‘zbekistonning Mozori Sharifdagi konsullik idorasi rahbari Mirodil Abdurazzoqov, Afg‘onistonning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Sayyid Shahobiddin Temuriy va ikki mamlakat hukumat a’zolari ishtirokida uchrashuv o‘tkazildi.
Unda so‘nggi yillarda ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilgani qayd etilib, O‘zbekistonning Afg‘onistonga insonparvarlik yordami ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik bardavomligidan dalolat ekani ta’kidlandi. Yaxshi qo‘shnilik munosabatlarini rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.

Узбекистан направил гуманитарную помощь Афганистану
5 июня текущего года по решению Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан направил Исламской Республике Афганистан 3 тысячи тонн продовольственной пшеницы в качестве гуманитарной помощи.
Гуманитарная помощь Афганистану, пострадавшему в результате засухи, доставлена в Хайратон через железнодорожную станцию "Шурчи" Узбекистана.
В последние месяцы 2017 года и в начале 2018 года на двух третьих территории Афганистана наблюдалась засуха, приведшая к значительному снижению урожая пшеницы. По прогнозам, от природного бедствия пострадают 2,3 миллиона жителей Афганистана.
Президент Исламской Республики Афганистан Ашраф Гани сообщил, что от засухи страдают 16 из 34 провинций страны и призвал международное сообщество оказать гуманитарную помощь. По его словам, многие водохранилища страны истощились. Бедствие наблюдается в основном на севере Афганистана.
Узбекистан одним из первых откликнулся на призыв и протянул руку помощи соседнему братскому государству.
Ранее, в январе 2018 года, Афганистану были безвозмездно переданы от имени Президента Республики Узбекистан 25 автобусов, 3 трактора и прицепы. При содействии нашей страны в Афганистане были возведены мосты, высоковольтные линии электропередач, проложены оптико-волоконные кабели, сети водоснабжения, и эти работы последовательно продолжаются.
Делегацию Узбекистана встретил губернатор провинции Балх.
В городе Хайратон состоялась встреча с участием специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева, руководителя консульского отдела Узбекистана в Мазари-Шарифе Миродила Абдураззакова, Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Афганистан в Узбекистане Сайида Шахобиддина Темури и членов правительств двух стран.
Отмечалось, что сотрудничество между нашими странами в последние годы поднялось на новый уровень, гуманитарная помощь Узбекистана Афганистану является свидетельством прочной дружбы. Состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления отношений добрососедства.