Suv tejamkorligi – mo‘l hosil kafolati
Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanida suvdan oqilona foydalanish, suv tanqisligining oqibatlari, g‘o‘zadan kafolatli hosil yaratishning qo‘shimcha choralari masalalariga bag‘ishlangan sessiya bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, Senati a’zolari, vazirlik va idoralar vakillaridan iborat ishchi guruh ishtirokida o‘tkazilgan yig‘ilishida suv bilan bog‘liq vaziyat va uni bartaraf etish yuzasidan mutasaddi rahbarlarning axboroti tinglandi. Hududda joylashgan suv omborlaridagi suv zaxirasi 2017-yilga nisbatan 7 foizga kamaygan. Bu esa, o‘z navbatida, viloyatda sug‘oriladigan yerlarga talab etiladigan suv miqdoridan 308 million kub suv tanqisligini vujudga keltirmoqda.
Ushbu holat viloyatdagi mavjud qariyb 400 ming gektar sug‘oriladigan yerlarda suvdan oqilona foydalanish, suvning har tomchisini maqsadli sarflashni talab etadi. Joriy yilda hududda suvni tejash maqsadida 800 gektar yer maydonida egatga plyonka to‘shab, 2 ming 120 gektar yerda esa o‘q ariqlar o‘rniga egiluvchan quvurlar orqali sug‘orish usullari joriy etiladi. Yana 53 dona ko‘chma dizel nasos agregatlari olinadi.
Sohaga ilg‘or innovatsion texnologiyalarni joriy etish suv isrofining oldini olishga xizmat qiladi. Ammo, viloyatda ayrim suv agregatlarining nosoz holatda ekani, ariqlarning yetarli darajada toza emasligi, tungi sug‘orish usuliga amal qilmaslik, sug‘orish ishlariga suvchilarning yetarlicha jalb etilmasligi kabi holatlar ham mavjudki, bu holat suvning ortiqcha isrof bo‘lishiga sabab bo‘lmoqda. Birgina sug‘orishda navbatni tashkil etish kanallardagi suv isrofini 10-20 foiz, o‘q ariqlardagi suv isrofini 30-35 foizgacha kamaytirishi mumkin.
Yig‘ilishda suv ko‘p talab etiladigan takroriy ekinlar maydonini qisqartirish, tizimga ilg‘or innovatsion texnologiyalarni joriy etishni yanada oshirish masalalari muhokama etildi.

Экономия воды – залог богатого урожая
В Уртачирчикском районе Ташкентской области состоялась сессия, посвященная рациональному использованию воды, последствиям нехватки воды и дополнительным мерам формирования гарантированного урожая хлопка.
На мероприятии, в котором приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены Сената, представители министерств и ведомств, были заслушаны доклады должностных лиц о ситуации с водой и устранении проблем в этом вопросе. В водохранилищах области запасы воды по сравнению с 2017 годом сократились на 7 процентов. Это означает, что орошаемые земли области могут недополучить 308 миллионов кубометров воды.
Данная ситуация требует разумного и целевого использования каждой капли воды на 400 тысячах гектарах орошаемых площадей области. В нынешнем году в целях экономии воды 800 гектаров будут покрыты пленкой, на 2 тысячах 120 гектарах вместо арычного будут применять метод полива посредством гибких труб. Дополнительно будет установлено 53 передвижных дизельных насосных агрегата.
Внедрение в сферу передовых инновационных технологий будет способствовать предупреждению потери воды. Однако неисправность отдельных водных агрегатов в области, неочищенные на должном уровне арыки, несоблюдение правил ночного полива, недостаточное привлечение к поливу водников приводит к излишним затратам воды. Между тем, организация очередности полива может сократить затраты воды из каналов на 10-20, из арыков - до 30-35 процентов.
На мероприятии обсуждались вопросы сокращения площадей под повторные посевы, требующие обильного полива, активизации внедрения в систему передовых инновационных технологий.
На сессии подробно анализировались существующие проблемы, пути их устранения, отмечалась необходимость усиления депутатского контроля над обеспечением исполнения намеченных мер.