Markaziy saylov komissiyasining majlisi
2018-yil 4-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining majlisi bo‘lib o‘tdi. Uni Komissiya raisi M.Abdusalomov boshqardi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 22-dekabrdagi Oliy Majlisga Murojaatnomasida belgilangan vazifalarning ijrosini ta’minlash masalalari xususan, 2019-yilda davlat hokimiyatining vakillik organlariga bo‘lib o‘tadigan saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish, mazkur siyosiy jarayon yanada oshkoralik ruhida o‘tishini ta’minlaydigan yangi, ilg‘or amaliyotni joriy etish bo‘yicha tadbirlar Dasturini qabul qilish hamda milliy va xorijiy tajriba, xalqaro norma va standartlar asosida tayyorlanayotgan yagona O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksi loyihasi muhokama qilindi.
Muhokama yakunlari bo‘yicha davlat hokimiyati vakillik organlari deputatlari sayloviga qonun hujjatlari talablariga rioya etgan holda, xalqaro saylov standartlariga muvofiq ravishda, yuqori demokratik saviyada tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish, shuningdek, fuqarolarning davlat hokimiyati vakillik organlariga erkin saylash va saylanishi bilan bog‘liq konstitutsiyaviy huquqlarini ro‘yobga chiqarish, siyosiy partiyalarning davlat hokimiyati organlarini shakllantirish jarayonida faol ishtirok etishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratishga oid tadbirlar Dasturi tegishli qaror bilan tasdiqlandi.
Shuningdek, tadbirlar Dasturida O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksi loyihasini davlat organlari va jamoat tashkilotlari, mahalliy va xalqaro ekspertlar bilan hamkorlikda keng muhokama qilib yanada takomillashtirishga alohida e’tibor qaratilgan.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi o‘rinbosarini saylash masalasi ham ko‘rib chiqildi. Ushbu lavozimga Komissiya a’zosi Raximova Gyulnoza Abdusattarovna saylandi.
Raximova G.A., Toshkent davlat universitetini tamomlagan, mutaxassisligi huquqshunos. Ko‘p yillar davomida prokuratura organlari tizimida mas’ul lavozimlarda, xususan, 2010-yildan buyon O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Matbuot xizmati rahbari, jamoatchilik bilan aloqalar va huquqiy axborot bo‘limi boshlig‘i lavozimlarida faoliyat yuritgan.

4 мая 2018 года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, которое вел председатель Комиссии М. Абдусаломов.
В ходе заседания были обсуждены вопросы, связанные с ходом исполнения задач, определенных в послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису 22 декабря 2017 года, а именно принятие Программы мер по подготовке к выборам в представительные органы власти, которые состоятся в 2019 году и подготовке проекта единого законодательного акта – Избирательного кодекса Республики Узбекистан, отвечающего международным стандартам и передовой практике.
По итогам обсуждения было принято соответствующее постановление, которым утверждена Программа мер по созданию условий для подготовки и проведения предстоящих выборов на высоком демократическом уровне, в полном соответствии с нормами избирательного законодательства и международными избирательными стандартами, обеспечив реализацию конституционного права граждан избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти, при активном участии политических партий в процессе формирования органов государственной власти.
Также в программе мер особое внимание уделено вопросам совершенствования проекта Избирательного кодекса Республики Узбекистан с широким  обсуждением его положений с представителями государственных и общественных организаций, а также экспертами международных организаций и зарубежных стран.
Кроме того на заседании был рассмотрен вопрос избрания заместителя председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан. На эту  должность была избрана Рахимова Гюльноза Абдусаттаровна.
Рахимова Г.А. окончила Ташкентский государственный университет, по специальности юрист. В течении многих лет занимала ответственные посты в системе органов прокуратуры, с 2010 года была руководителем Пресс-службы, начальником отдела по связям с общественностью и правовой информации Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.