Avtokarvon qatnashchilari Samarqandga keldi
Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 73 yilligi munosabati bilan Rossiya Federatsiyasining Nijnevartovsk shahridan yo‘lga chiqqan “G‘alaba – barcha uchun bitta” (“Pobeda – odna na vsex”) avtokarvoni ishtirokchilari Samarqand shahrida mehmon bo‘ldi.
Rossiya Federatsiyasining Xanti-Mansiysk avtonom okrugi dumasi qoshidagi Yoshlar parlamenti tomonidan tashkil etilgan mazkur tadbir ishtirokchilari 1946-1958 yillarda ishlab chiqarilgan GAZ-M-20 “Pobeda” avtomobillarida Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston davlatlari shahar va qishloqlaridan o‘tib, yurtimizga kirib keldi.
Avtokarvon qatnashchilari dastlab Samarqand shahridagi Hazrati Xizr majmuasida bo‘lib, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov maqbarasini ziyorat qildi. Shundan so‘ng shahardagi Xotira maydonida Motamsaro ona haykali poyiga gul qo‘yilib, Ikkinchi jahon urushida xalok bo‘lgan insonlar yod etildi. Rossiyalik mehmonlar ushbu maskanda samarqandlik urush faxriylari, yoshlar va jamoatchilik vakillari bilan uchrashdi.
Samarqandlik Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari Ye.Soldatov hamda M.Kolmogorov frontda boshdan kechirgan voqea-hodisalar, urushdan keyingi yillardagi faoliyatlari haqida so‘zlab berdi. Yoshlarni bugungi tinch-osoyishta kunlarning qadriga yetib yashashga, tinchlikni asrab-avaylashga chorladi.
– Avtokarvon Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan insonlarni yod etish, bugun hayot bo‘lgan faxriylar jasoratini eslash, ularni ulug‘lash maqsadida tashkil etildi, – deydi avtokarvon texnik rahbari Igor Ilik. – Insoniyat tarixidagi eng ko‘p qurbonlar berilgan ushbu urushda O‘zbekistondan ham 1,5 milliondan ortiq kishi qatnashgan va buyuk G‘alabaga beqiyos hissa qo‘shgan. Avtokarvon ana shu umumiy g‘alabaning 73 yilligini nishonlash maqsadida tashkil etildi. Safar davomidagi tadbirlar, uchrashuvlar haqida hujjatli film yaratish niyatimiz bor.

Участники автопробега прибыли в Самарканд
Участники автопробега в честь 73-летия Победы во Второй мировой войне, стартовавшего в российском городе Нижневартовск и проходящего под лозунгом "Победа - одна на всех", погостили в Самарканде.
Участники мероприятия, организованного Молодежным парламентом при думе Ханты-Мансийского автономного округа Российской Федерации, проехали на автомобилях ГАЗ-М-20 "Победа" 1946-1958 годов выпуска по дорогам городов и сел России, Казахстана, Кыргызстана и прибыли в нашу страну.
Участники автопробега посетили в Самарканде комплекс Хазрати Хизр и мавзолей Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова. Затем возложили венки к подножию памятника Скорбящей матери на площади Памяти, вспомнили погибших во Второй мировой войне. Гости из России встретились с ветеранами войны, проживающими в Самарканде, молодежью и представителями общественности.
Участники Второй мировой войны самаркандцы Е. Солдатов и М. Колмогоров поделились своими фронтовыми воспоминаниями, рассказали о своей деятельности в послевоенные годы. Они призвали молодежь ценить сегодняшнюю мирную жизнь и оберегать ее.