Avtokarvon qatnashchilari Samarqandga keldi
Ikkinchi jahon urushida qozonilgan g‘alabaning 73 yilligi munosabati bilan Rossiya Federatsiyasining Nijnevartovsk shahridan yo‘lga chiqqan “G‘alaba – barcha uchun bitta” (“Pobeda – odna na vsex”) avtokarvoni ishtirokchilari Samarqand shahrida mehmon bo‘ldi.
Rossiya Federatsiyasining Xanti-Mansiysk avtonom okrugi dumasi qoshidagi Yoshlar parlamenti tomonidan tashkil etilgan mazkur tadbir ishtirokchilari 1946-1958 yillarda ishlab chiqarilgan GAZ-M-20 “Pobeda” avtomobillarida Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston davlatlari shahar va qishloqlaridan o‘tib, yurtimizga kirib keldi.
Avtokarvon qatnashchilari dastlab Samarqand shahridagi Hazrati Xizr majmuasida bo‘lib, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov maqbarasini ziyorat qildi. Shundan so‘ng shahardagi Xotira maydonida Motamsaro ona haykali poyiga gul qo‘yilib, Ikkinchi jahon urushida xalok bo‘lgan insonlar yod etildi. Rossiyalik mehmonlar ushbu maskanda samarqandlik urush faxriylari, yoshlar va jamoatchilik vakillari bilan uchrashdi.
Samarqandlik Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari Ye.Soldatov hamda M.Kolmogorov frontda boshdan kechirgan voqea-hodisalar, urushdan keyingi yillardagi faoliyatlari haqida so‘zlab berdi. Yoshlarni bugungi tinch-osoyishta kunlarning qadriga yetib yashashga, tinchlikni asrab-avaylashga chorladi.
– Avtokarvon Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan insonlarni yod etish, bugun hayot bo‘lgan faxriylar jasoratini eslash, ularni ulug‘lash maqsadida tashkil etildi, – deydi avtokarvon texnik rahbari Igor Ilik. – Insoniyat tarixidagi eng ko‘p qurbonlar berilgan ushbu urushda O‘zbekistondan ham 1,5 milliondan ortiq kishi qatnashgan va buyuk G‘alabaga beqiyos hissa qo‘shgan. Avtokarvon ana shu umumiy g‘alabaning 73 yilligini nishonlash maqsadida tashkil etildi. Safar davomidagi tadbirlar, uchrashuvlar haqida hujjatli film yaratish niyatimiz bor.

Participants of rally arrived in Samarkand
The participants of the rally in honor of the 73rd anniversary of the Victory in the Second World War, which started in the Russian city of Nizhnevartovsk and held under the slogan "Victory is one for all", stayed in Samarkand.
Participants of the event, organized by the Youth Parliament at the Duma of the Khanty-Mansi Autonomous Area of the Russian Federation, drove on GAZ-M-20 Pobeda cars of 1946-1958 on the roads of cities and villages of Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and arrived in Uzbekistan.
The participants of the motor rally visited the Hazrati Khizr complex and the mausoleum of the First President of the Republic of Uzbekistan Islam Karimov in Samarkand. They laid wreaths to the monument of the Sorrowful Mother in Memory Square, remembered those who died in the Second World War. Guests from Russia met with war veterans living in Samarkand, youth and members of the public.
Participants of the Second World War E.Soldatov and M.Kolmogorov from Samarkand shared their front-line memories, told about their activities in the post-war years. They urged youth to appreciate today's peaceful life and protect it.