Hamkorlik uchun istiqbolli sohalar va loyihalar muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘an muzokaralarni rasmiy delegatsiyalar ishtirokida davom ettirdilar.
Azaliy qadriyatlarimizga asoslangan ko‘p qirrali munosabatlar sifat jihatidan mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarilayotgani bizni quvontiradi, dedi Shavkat Mirziyoyev. Tor doiradagi muloqotimiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish uchun katta siyosiy iroda mavjud ekanini yana bir bor tasdiqladi. Xalqlarimiz va davlatlarimiz manfaatiga bevosita daxldor bo‘lgan barcha masalalarni, nafaqat bugungi kundagi, balki kelgusidagi rejalarimizni ochiq va atroflicha kelishib oldik.
Qadim tuproqlarimiz bo‘lmish O‘zbekistonga kelganimdan, aziz qardoshim Shavkat Mirziyoyev bilan yana ko‘rishganimdan mamnun bo‘ldim, dedi Rejep Tayyip Erdo‘g‘an. Keyingi yillardagi muloqotlarimizdan so‘ng iqtisodiy aloqalardagi ko‘rsatkichlar oshgani biz to‘g‘ri yo‘lda ekanimizdan dalolatdir. Natijalar yaqqol sezilyapti. Turkiyalik ish odamlari O‘zbekistonga intilyapti. O‘zbekistonda Turkiya firma va kompaniyalari uchun, sayyohlar harakati uchun keng imkoniyatlar yaratilyapti.
Prezidentimizning o‘tgan yili oktyabr oyida Turkiyaga amalga oshirgan davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi. 2017 yilda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 30 foizga ortdi. Joriy yilning birinchi choragida bu ko‘rsatkich yana 20 foizga o‘sdi.
Muzokarada yaqin yillarda savdo aylanmasini 5 milliard dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyat mavjudligi ta’kidlandi. Tomonlar hamkorlik uchun istiqbolli tarmoqlar va loyihalarni ilgari surdi.
O‘zbekiston Turkiya bozoriga yengil sanoat, kimyo, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, charm-poyabzal va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksport qilishni kengaytirishga tayyor. Bu borada Istanbul shahrida ta’sis etilgan O‘zbek – Turk savdo uyi imkoniyatlaridan keng foydalanish mumkin.
Transport kommunikatsiyalari va tranzit sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga ham alohida e’tibor qaratildi. Baku – Tbilisi – Kars temir yo‘li savdo aloqalari uchun ulkan imkoniyatlar yaratishi qayd etildi. Shu jihatdan tranzit tariflarini yanada maqbullashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Muzokarada investitsiyaviy va moliyaviy-texnik hamkorlikni mustahkamlash, turizm, sog‘liqni saqlash, madaniyat va boshqa sohalardagi aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Обсуждены перспективные проекты и направления сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Нас радует, что наши многоплановые отношения, основанные на общности ценностей, поднимаются на совершенно новый качественный уровень, сказал Шавкат Мирзиёев.
Наша беседа в узком кругу в очередной раз подтвердила наличие большой политической воли для развития сотрудничества между нашими странами. Мы открыто и подробно рассмотрели все вопросы, непосредственно касающиеся интересов наших народов и государств, как текущие, так и дальнейшие планы.
Очень рад, что посещаю Узбекистан - страну, с которой нас связывают глубокие исторические корни, вновь вижу моего дорогого брата Шавката Мирзиёева, сказал Реджеп Тайип Эрдоган. Рост показателей экономического взаимодействия, что стало результатом нашего диалога на протяжении последних лет, свидетельствует о том, что мы на верном пути. Результаты очевидны. Турецкие деловые люди стремятся в Узбекистан. В Узбекистане создаются широкие возможности для турецких фирм и компаний, туристов.
Государственный визит Президента нашей страны в Турцию в октябре прошлого года стал историческим. В 2017 году объем двустороннего товарооборота вырос на 30 процентов и составил 1,5 миллиарда долларов. В первом квартале этот показатель увеличился на 20 процентов.
В ходе переговоров отмечалось наличие всех возможностей для доведения объема товарооборота до 5 миллиардов долларов в ближайшие годы. В связи с этим основной акцент сделан на вопрос развития торгово-экономических связей. Стороны наметили перспективные направления сотрудничества и выдвинули проекты.
Узбекистан готов расширить поставку на рынок Турции продукции легкой, химической, металлургической промышленности, машиностроения, электротехники, кожевенно-обувных и сельскохозяйственных товаров. Важную роль в этом призван сыграть Узбекско-турецкий торговый дом, открытый в Стамбуле.
Особое внимание было уделено также укреплению сотрудничества в сфере транспортных коммуникаций и транзита. Отмечалась огромная значимость железной дороги Баку – Тбилиси – Карс для интенсификации торговли. В связи с этим подчеркивалась важность дальнейшей оптимизации тарифов на транзит.
Рассмотрены вопросы укрепления инвестиционного и финансово-технического взаимодействия, развития связей в сферах туризма, здравоохранения, культуры и других.