Hindiston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to‘g‘risida
2018-yilning 23-aprel kuni Pekin shahrida tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaraj bilan uchrashdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat davomida tomonlar O‘zbekiston-Hindiston kun taribining dolzarb masalalarini muhokama qildi va o‘zaro munosabatlardagi yangi dinamika va ijobiy tendentsiyalarni ta’kidlab o‘tdi. 2017-yil natijalariga ko‘ra ikki tomonlama savdo hajmi 323,6 million AQSh dollarini tashkil etdi. Bu besh yil avvalgi ko‘rsatkichdan deyarli ikki barobar ko‘p.
Vazirlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Hindistonga bo‘lajak davlat tashrifiga tayyorgarlik borasida fikr almashib, uning ijobiy yakunlanishidan ikkala tomon ham manfaatdor ekanligini tasdiqlab o‘tishdi.
Uchrashuvda Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi raundi, Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiya, Terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruhi majlislarini o‘tkazish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Hindiston TIV rahbari O‘zbekistonni 2018-yilning 26-27-mart kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiyaning natijalari bilan tabrikladi va Hindiston tomonining yakuniy Toshkent deklaratsiyasini amalga oshirishga ijobiy hissa qo‘shishga tayyorligini tasdiqladi.

23 апреля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Пекине с визитом, встретился с Министром иностранных дел Республики Индия Сушмой Сварадж.
Стороны обсудили актуальные вопросы узбекско-индийской повестки дня, отметив новые динамику и позитивные тенденции в двусторонних отношениях. По итогам 2017 года взаимная торговля составила 323,6 млн. долларов США, что почти в два раза больше, чем пять лет назад.
Министры обменялись мнениями относительно хода подготовки к предстоящему государственному визиту Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Индию, подтвердив взаимную заинтересованность в его успешных итогах.
На встрече рассмотрены предложения по проведению очередного раунда межмидовских политических консультаций, заседаний Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, Совместной рабочей группы по борьбе с терроризмом.
Глава МИД Индии поздравила узбекскую сторону с результатами состоявшейся 26-27 марта 2018 года в г.Ташкенте международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие» и подтвердила готовность индийской стороны конструктивно содействовать реализации итоговой Ташкентской декларации.
Руководители внешнеполитических ведомств также обсудили повестку дня открывающегося в этот день заседания Совета министров иностранных дел Шанхайской организации сотрудничества, в работе которой делегация Индии впервые принимает участие в качестве полноправного члена ШОС.