Hindiston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to‘g‘risida
2018-yilning 23-aprel kuni Pekin shahrida tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaraj bilan uchrashdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat davomida tomonlar O‘zbekiston-Hindiston kun taribining dolzarb masalalarini muhokama qildi va o‘zaro munosabatlardagi yangi dinamika va ijobiy tendentsiyalarni ta’kidlab o‘tdi. 2017-yil natijalariga ko‘ra ikki tomonlama savdo hajmi 323,6 million AQSh dollarini tashkil etdi. Bu besh yil avvalgi ko‘rsatkichdan deyarli ikki barobar ko‘p.
Vazirlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Hindistonga bo‘lajak davlat tashrifiga tayyorgarlik borasida fikr almashib, uning ijobiy yakunlanishidan ikkala tomon ham manfaatdor ekanligini tasdiqlab o‘tishdi.
Uchrashuvda Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi raundi, Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiya, Terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruhi majlislarini o‘tkazish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Hindiston TIV rahbari O‘zbekistonni 2018-yilning 26-27-mart kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiyaning natijalari bilan tabrikladi va Hindiston tomonining yakuniy Toshkent deklaratsiyasini amalga oshirishga ijobiy hissa qo‘shishga tayyorligini tasdiqladi.

Abdulaziz Kamilov meets with FM of India
On April 23, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of External Affairs of the Republic of India, Sushma Swaraj, in Beijing.
The sides discussed current issues of Uzbek-Indian agenda, noting the new dynamics and positive trends in bilateral relations. In 2017, mutual trade amounted to 323.6 million US dollars, which is almost twice as much as five years ago. The ministers exchanged views on preparations for the upcoming state visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to India, confirming the mutual interest in his successful outcome.
At the meeting, proposals for holding the next round of inter-MFA political consultations, sessions of the Intergovernmental Commission on Trade-Economic and Scientific-Technical Cooperation, the Joint Working Group on Combating Terrorism were considered.
The Indian External Affairs Minister congratulated the Uzbek side on the results of the high-level international conference on Afghanistan "The peace process, security cooperation and regional connectivity" held on March 26-27, 2018 in Tashkent, and confirmed the willingness of the Indian side to contribute constructively to the implementation of the final Tashkent Declaration.
The foreign ministers also discussed the agenda of the meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Shanghai Cooperation Organization opening this day, in which the Indian delegation participates as a full member of the SCO for the first time.