Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi – ikki davlat hamkorligining yangi istiqbollari
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida Toshkentda Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda. Unda qo‘shni davlatning yetakchi korxonalari, kompaniya va tashkilotlari, yirik tadbirkorlik subyektlari ishtirok etib, milliy mahsulotlar, iqtisodiyot sohasidagi ilg‘or texnologiyalar, xizmatlarni namoyish etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi ishtirokchilari va mehmonlariga qutlov yo‘lladi.
Ko‘rgazmaning ochilish marosimida Prezident qutlovini O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari N.Otajonov o‘qib eshittirdi.
Qutlovda O‘zbekiston va Turkmaniston – strategik sheriklar ekani, xalqlarimizni ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari, umumiy tarix, din va til, madaniyat, urf-odat va an’analar mushtarakligi bog‘lab kelayotgani, bugungi kunda mamlakatlarimiz biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi izchil ishbilarmonlik aloqalari hamda hududlararo mustahkamlanib borayotgan hamkorlik doirasida keng istiqbollar ochilayotgani ta’kidlangan.
Turkmaniston Respublikasi tashqi iqtisodiy aloqalar va savdo vaziri D.O‘rozmurodov turkmanistonlik ishbilarmonlar uchun O‘zbekiston muhim savdo-iqtisodiy hudud ekani, Buyuk ipak yo‘lining savdo-sotiq rivojlangan manzilida joylashgan mamlakatlarimiz tadbirkorlari hamkorligining mustahkamlanib borayotgani esa teng manfaatli rivojlanishda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
O‘zbekiston – Turkmaniston hamkorlik munosabatlari yangi bosqichda mustahkamlanib bormoqda. Bu borada ikki davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvlari chog‘ida erishilgan kelishuvlarning birgalikda amalga oshirilayotgani hal qiluvchi ahamiyat kasb etmoqda.
Ayniqsa, keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi sezilarli oshdi. Turli iqtisodiy tarmoqlarda kooperatsiya aloqalari yuksaldi. Bundan bir oy oldin Ashxobodda Turkmaniston Prezidentining bevosita qo‘llab-quvvatlashi bilan o‘tkazilgan O‘zbekiston milliy sanoat ko‘rgazmasi va unda erishilgan ko‘p qirrali kelishuv bitimlari fikrimiz dalilidir.
Turkmaniston milliy ko‘rgazmasida neft va kimyo, to‘qimachilik, tibbiyot sanoati, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari, qurilish mollari, transport va logistika, sport va turizm, ilmiy-texnika, ta’lim sohasidagi yutuqlar, xizmatlar namoyish etilmoqda. Turkman gilamlari, kasanachilik, baliqchilik sanoati, dunyoga mashhur axaltekin otlari naslchiligi tadqiqotlari katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Turkmanistonda baliqchilik sanoati rivojlanishining asosiy manbai Kaspiy dengizi hisoblanadi. Bugun mamlakat suv havzalarida baliqning 50 dan ortiq turini uchratish mumkin.
– Turkmanistonda baliq va dengiz mahsulotlarini qayta ishlash sanoati yaxshi rivojlangan. Tadbirkorlarimiz baliq va baliq mahsulotlarini qo‘shni respublikalarga eksport qiladi, – deydi Turkmaniston Baliq sanoati davlat qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i Gayir Gayipov. – Ko‘rgazmada xususiy tadbirkorlarimiz ham ishtirok etmoqda. Ular O‘zbekiston bozorini o‘rganib, hamkorlik qilish istagida kelishgan. Xususan, o‘zbekistonlik hamkasblarimizning baliqchilik sohasida zarur xomashyo mahsulotlari, qadoqlash moslamalari, yangi texnologiyalar ishlab chiqarish tajribasini o‘rganishni rejalashtirganmiz.
Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov taklifi bilan 2018 yil mamlakatda “Turkmaniston – Buyuk ipak yo‘lining yuragi” degan shior bilan o‘tmoqda. Bunda mamlakatda turizmni rivojlantirishga ham asosiy e’tibor qaratilmoqda. Ko‘rgazmada Turkmaniston Turizm davlat qo‘mitasi vakillari ishtirok etmoqda.

Национальная выставка Туркменистана открывает новые перспективы сотрудничества
В рамках государственного визита Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Узбекистан в Ташкенте проходит Национальная выставка Туркменистана. На ней ведущие предприятия, компании и организации, крупные субъекты предпринимательства соседней страны представляют свою продукцию и услуги, передовые технологии.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил приветственное послание участникам и гостям Национальной выставки Туркменистана.
На церемонии открытия выставки приветственное послание Президента зачитал заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Н.Отажонов.
В послании отмечается, что Узбекистан и Туркменистан являются стратегическими партнерами, нас крепко связывают многовековые узы дружбы и добрососедства, общность истории, религии и языка, культуры, обычаев и традиций, и большие перспективы сегодня открываются в ходе интенсивных деловых контактов между нашими бизнес-сообществами и в рамках укрепляющихся межрегиональных связей.
Министр внешних экономических связей и торговли Туркменистана Д.Урозмуродов отметил, что Узбекистан является важным торгово-экономическим партнером для деловых людей Туркменистана, развивающиеся контакты с предпринимателями нашей страны, через которую проходили важные торговые маршруты Великого Шелкового пути, играют большую роль для взаимовыгодного партнерства.
Узбекско-туркменское сотрудничество развивается на новом уровне. Решающее значение при этом имеет совместная реализация договоренностей, достигнутых в ходе встреч глав двух государств.
В последние годы заметно возрос объем взаимной торговли, активизировалась кооперация в различных отраслях экономики. Об этом свидетельствуют соглашения и договоры, заключенные на прошедшей месяц назад при поддержке Президента Туркменистана Национальной промышленной выставке Узбекистана в Ашхабаде.
На Национальной выставке Туркменистана демонстрируются успехи этой страны в нефтехимической, текстильной, медицинской промышленности, сельском хозяйстве и пищевой промышленности, индустрии строительных материалов, в сферах транспорта и логистики, спорта и туризма, науки, техники и образования, а также различные услуги. Большой интерес у посетителей вызывают туркменские ковры, достижения в рыбной отрасли и племенном коневодстве ахалтекинской породы.
Каспийское море - главный источник развития рыбной отрасли Туркменистана. В водоемах этой страны разводится более 50 видов рыбы.
– В нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по развитию туризма. У нас есть прекрасные места для посещения туристами. В национальной туристической зоне "Аваза" на берегу Каспия имеется более 200 гостиниц и зон отдыха, – говорит начальник отдела Государственного комитета Туркменистана по туризму Ислам Авезов. – Мы долгие годы сотрудничаем с Узбекистаном в сфере развития туризма. В последние годы в этом плане достигнуты очень хорошие результаты. Сегодня для путешествующих по Великому Шелковому пути туристов из Европы, Восточной Азии и других регионов организуются туры в древние города Хорезма, Бухару через Туркменистан, а также в нашу страну через Узбекистан. Сегодня намерены еще более укрепить эти связи.
По итогам Национальной выставки Туркменистана ожидается заключение взаимовыгодных соглашений между деловыми людьми двух стран, что послужит дальнейшему укреплению экономических связей и уз дружбы между нашими братскими народами.