Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi – ikki davlat hamkorligining yangi istiqbollari
Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning O‘zbekistonga davlat tashrifi doirasida Toshkentda Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tmoqda. Unda qo‘shni davlatning yetakchi korxonalari, kompaniya va tashkilotlari, yirik tadbirkorlik subyektlari ishtirok etib, milliy mahsulotlar, iqtisodiyot sohasidagi ilg‘or texnologiyalar, xizmatlarni namoyish etmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston milliy ko‘rgazmasi ishtirokchilari va mehmonlariga qutlov yo‘lladi.
Ko‘rgazmaning ochilish marosimida Prezident qutlovini O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari N.Otajonov o‘qib eshittirdi.
Qutlovda O‘zbekiston va Turkmaniston – strategik sheriklar ekani, xalqlarimizni ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari, umumiy tarix, din va til, madaniyat, urf-odat va an’analar mushtarakligi bog‘lab kelayotgani, bugungi kunda mamlakatlarimiz biznes hamjamiyatlari o‘rtasidagi izchil ishbilarmonlik aloqalari hamda hududlararo mustahkamlanib borayotgan hamkorlik doirasida keng istiqbollar ochilayotgani ta’kidlangan.
Turkmaniston Respublikasi tashqi iqtisodiy aloqalar va savdo vaziri D.O‘rozmurodov turkmanistonlik ishbilarmonlar uchun O‘zbekiston muhim savdo-iqtisodiy hudud ekani, Buyuk ipak yo‘lining savdo-sotiq rivojlangan manzilida joylashgan mamlakatlarimiz tadbirkorlari hamkorligining mustahkamlanib borayotgani esa teng manfaatli rivojlanishda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
O‘zbekiston – Turkmaniston hamkorlik munosabatlari yangi bosqichda mustahkamlanib bormoqda. Bu borada ikki davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvlari chog‘ida erishilgan kelishuvlarning birgalikda amalga oshirilayotgani hal qiluvchi ahamiyat kasb etmoqda.
Ayniqsa, keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi sezilarli oshdi. Turli iqtisodiy tarmoqlarda kooperatsiya aloqalari yuksaldi. Bundan bir oy oldin Ashxobodda Turkmaniston Prezidentining bevosita qo‘llab-quvvatlashi bilan o‘tkazilgan O‘zbekiston milliy sanoat ko‘rgazmasi va unda erishilgan ko‘p qirrali kelishuv bitimlari fikrimiz dalilidir.
Turkmaniston milliy ko‘rgazmasida neft va kimyo, to‘qimachilik, tibbiyot sanoati, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari, qurilish mollari, transport va logistika, sport va turizm, ilmiy-texnika, ta’lim sohasidagi yutuqlar, xizmatlar namoyish etilmoqda. Turkman gilamlari, kasanachilik, baliqchilik sanoati, dunyoga mashhur axaltekin otlari naslchiligi tadqiqotlari katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Turkmanistonda baliqchilik sanoati rivojlanishining asosiy manbai Kaspiy dengizi hisoblanadi. Bugun mamlakat suv havzalarida baliqning 50 dan ortiq turini uchratish mumkin.
– Turkmanistonda baliq va dengiz mahsulotlarini qayta ishlash sanoati yaxshi rivojlangan. Tadbirkorlarimiz baliq va baliq mahsulotlarini qo‘shni respublikalarga eksport qiladi, – deydi Turkmaniston Baliq sanoati davlat qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i Gayir Gayipov. – Ko‘rgazmada xususiy tadbirkorlarimiz ham ishtirok etmoqda. Ular O‘zbekiston bozorini o‘rganib, hamkorlik qilish istagida kelishgan. Xususan, o‘zbekistonlik hamkasblarimizning baliqchilik sohasida zarur xomashyo mahsulotlari, qadoqlash moslamalari, yangi texnologiyalar ishlab chiqarish tajribasini o‘rganishni rejalashtirganmiz.
Prezident Gurbanguli Berdimuhamedov taklifi bilan 2018 yil mamlakatda “Turkmaniston – Buyuk ipak yo‘lining yuragi” degan shior bilan o‘tmoqda. Bunda mamlakatda turizmni rivojlantirishga ham asosiy e’tibor qaratilmoqda. Ko‘rgazmada Turkmaniston Turizm davlat qo‘mitasi vakillari ishtirok etmoqda.

National Exhibition of Turkmenistan opens new prospects for cooperation
Within the framework of the state visit of the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov to Uzbekistan, the National Exhibition of Turkmenistan is being held in Tashkent. Leading enterprises, companies and organizations, large business entities of the neighboring country are presenting their products and services, advanced technologies.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sent a welcome message to participants and guests of the National Exhibition of Turkmenistan.
The welcome message from the President was read by the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan N.Otajonov at the opening ceremony of the exhibition.
In the message it is noted that Uzbekistan and Turkmenistan are strategic partners, they are firmly linked by the centuries-old ties of friendship and good-neighborliness, common history, religion and language, culture, customs and traditions, and great prospects are being opened today in the course of intensive business contacts between the business communities of the two countries and within the framework of strengthening interregional ties.
Minister of Trade and Foreign Economic Relations of Turkmenistan D.Urozmurodov noted that Uzbekistan is an important trade and economic partner for businesspeople of Turkmenistan, developing contacts with entrepreneurs of Uzbekistan, through which the important trade routes of the Great Silk Road passed, play a big role for mutually beneficial partnership.
The National Exhibition of Turkmenistan demonstrates the success of this country in petrochemical, textile, medical industry, agriculture and food industry, construction materials industry, transport and logistics, sports and tourism, science, technology and education, as well as various services. The visitors are becoming interested in Turkmen carpets, achievements in fishing industry and horse breeding of Akhal-Teke breed.
At the suggestion of President Gurbanguly Berdimuhamedov, 2018 in this country is held under the motto “Turkmenistan is the heart of the Great Silk Road”. Main attention is paid to development of tourism. Representatives of the State Committee for Tourism of Turkmenistan are participating in the exhibition.
Following the National Exhibition of Turkmenistan, it is planned to conclude mutually beneficial agreements between businesspeople of the two countries, which will further strengthen economic cooperation and friendship between fraternal people of the two countries.