O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ShavkatMirziyoyevning Qandim gazni qayta ishlash majmuasining ishga tushirilishiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
2018-04-19 | Siyosat
Avvalo, sizlarni Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi yakunlangani va uning ishga tushirilishi munosabati bilan o‘tkazilayotgan bugungi tantanali marosimda qutlab, ushbu muhim voqea bilan samimiy tabriklashga ijozat bergaysiz.
Birinchi navbatda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti hurmatli Vladimir Vladimirovich Putinga O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini kengaytirish va mustahkamlash masalalariga doimo ahamiyat berib, katta e’tibor qaratib kelayotgani uchun minnatdorlik bildiraman.
Ana shunday muhim qo‘llab-quvvatlash tufayli bunday keng ko‘lamli loyiha atigi ikki yilda amalga oshirildi.
Qandim majmuasining ishga tushirilishi, hech shubhasiz, xalqlarimiz farovonligiga va O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga xizmat qilishini alohida ta’kidlashni istardim.
Bugungi imkoniyatdan foydalanib, Rossiya Federatsiyasi Hukumati va Rossiya Federatsiyasi energetika vaziri janob Aleksandr Valentinovich Novak, “Lukoyl” kompaniyasi boshqaruvi raisi janob Vagit Yusufovich Alekperov, “Xunday Injiniring” kompaniyasi prezidenti janob Song Sang Rok, Rossiya Federatsiyasi va Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchilariga va boshqa hamkorlarimiz, mamlakatimiz hamda xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillariga biz uchun g‘oyat muhim ahamiyatga ega bo‘lgan ushbu tadbirda ishtirok etayotgani uchun o‘zimning tashakkurimni izhor etaman.
Qadrlimehmonlar!
Biz O‘zbekistonda qabul qilgan Harakatlar strategiyasining samarali va keng miqyosda amalga oshirilayotgani sanoatning yetakchi tarmoqlarini jadal rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Mamlakatimizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyalari oqimi ko‘paymoqda, xorijiy sheriklar bilan barcha tarmoqlar, jumladan, yoqilg‘i-energetika majmuasi bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorligimiz kengaymoqda.
O‘zbekistonda innovatsion iqtisodiyotni shakllantirish borasida sifat jihatidan yangi bosqichda amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlar doirasida biz neft-gaz sanoatini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqdamiz.
Bugungi kunda tarmoqda amaldagi aktivlar samaradorligini oshirish, yuqori texnologiyalarga asoslanganqudratli ishlab chiqarish bazasini yaratish, uglevodorod xomashyosini qazib olish hajmini ko‘paytirish, uni chuqur qayta ishlash asosida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan yangi turdagi tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish va ularning eksportini tashkil etishga qaratilgan siyosat izchil amalga oshirilmoqda.
Katta hajmdagi investitsiya portfeli va boy xomashyo bazasi bizga, eng ilg‘or bilimlar va g‘oyat samarali texnologiyalarni joriy etishga alohida ahamiyat qaratgan holda, sohani kompleks rivojlantirishga o‘tish imkonini berdi.
Biz O‘zbekistonda o‘zaro ishonch va qo‘llab-quvvatlash, ikki tomon uchun ham foydali va umumiy manfaatlarni hisobga olish tamoyillari asosida shakllangan O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yuksak baholaymiz va qadrlaymiz.
Bizning oliy darajadagi uchrashuvlarimiz natijasida erishilgan kelishuvlar mamlakatlarimizning ko‘pqirrali amaliy hamkorligini yanada rivojlantirish uchun g‘oyat keng imkoniyatlar yaratdi va uni yangi bosqichga ko‘tardi.
Rossiya bizning savdo va investitsiya sohasidagi eng yirik an’anaviy hamkorimizdir. Hozirgi kunda o‘zaro savdo hajmi muttasil ortib bormoqda, birgalikda ustuvor ahamiyatga molik investitsiyaviy dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda.
Rossiyaning yetakchi energetika kompaniyalari va banklari bilan sheriklikda hamkorligimizning lokomotiviga aylangan neft-gaz sohasida yirik loyihalarni amalga oshirmoqdamiz.
Tabiiy gaz va neft yetkazib berish bo‘yicha kelishuvlar muvaffaqiyatli bajarilmoqda, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash borasida o‘zaro samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan.
Bizning vaqt va hayot sinovidan o‘tgan asosiy, strategik hamkorimiz – energetika sohasida dunyoda yetakchi o‘rin tutadigan “Lukoyl” kompaniyasidir.
Biz ko‘p yillardan buyon samarali hamkorlik qilib kelmoqdamiz. Qandim guruhiga kiradigan konlar, Havuzak va Shodi, Janubi-g‘arbiy Hisor konlarini qazish va o‘zlashtirish bo‘yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirganimiz buning yorqin misolidir.
O‘tgan oyda O‘zbekistonda “Lukoyl” kompaniyasining birinchi yoqilg‘i quyish shoxobchasi ishga tushirildi.
Bu bizning sherikligimiz samarasining yaqqol misoli bo‘lib, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikning muvaffaqiyatli rivojlanishiga xizmat qilishini alohida ta’kidlamoqchiman.
Bizning birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz avvalambor mamlakatimizning tabiiy boyliklaridan oqilona va samarali foydalanishga, yuqori texnologiyalarga asoslangan va eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarish korxonalarini ishga tushirish va yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan.
Hurmatli tadbir ishtirokchilari!
Bundan roppa-rosa ikki yil avval, 19-aprel kuni biz siz bilan ushbu obyekt tamal toshini qo‘yishga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etib, mazkur loyiha qurilishi boshlanishiga start bergan edik.
Birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz va mutaxassislarning yuksak mahorati tufayli Markaziy Osiyodagi eng yirik inshootlardan biri bo‘lgan mazkur majmua qisqa muddatda qurib bitkazildi.
O‘zlashtirilgan investitsiyalar hajmi 3 milliard dollardan oshganini alohida qayd etmoqchiman.
Qurilish “Xunday Injiniring”, “Posko” va “Dji-Es”, “Enter Injiniring” kabi dunyoga mashhur kompaniyalar bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Bunda “BASF”, “Yakobs”, “Xanivell” va boshqa ko‘plab xorijiy yetakchi kompaniyalarning ilg‘or texnologiyalari, ilmiy ishlanmalari tatbiq etildi. Mazkur qurilishga yuqori malakali xorijiy mutaxassislar ham jalb qilindi.
Sizlarning barchangizga ushbu keng ko‘lamli loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirishga qo‘shgan hissangiz uchun samimiy minnatdorlik bildirmoqchiman.
Bu loyihaning ahamiyati bebaho ekanini ta’kidlash o‘rinlidir.
Majmuaning foydalanishga topshirilishi yiliga 8 milliard kub metrdan ortiq tabiiy gaz qazib olish va uni qayta ishlash, tozalangan tovarbop gaz hamda 130 ming tonnadan ziyod barqaror gaz kondensatini olish imkonini beradi.
Eng muhimi, 2 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari, zamonaviy ijtimoiy infratuzilma tarmoqlari yaratildi.
Bu borada majmua qurilishida ishtirok etgan minglab yosh mutaxassislar ilg‘or texnologik yechimlar va yuqori xalqaro sifat standartlari asosida eng yirik ishlab chiqarish obyektlarini jadal qurish bo‘yicha zamonaviy usullarni o‘zlashtirgani, bu yerda orttirgan ko‘nikma va tajribasini kelgusida mamlakatimizda yangi loyihalarni amalga oshirishda qo‘llash imkoniga ega bo‘lgani muhim ahamiyat kasb etadi.
Hurmatli mehmonlar va marosim qatnashchilari!
Fursatdan foydalanib, bizning do‘stlarimiz va hamkorlarimizga, ko‘p sonli mutaxassislar, muhandis va quruvchilarga, o‘zining fidokorona mehnati va kasb mahorati bilan ushbu zamonaviy sanoat majmuasini barpo etishga hissa qo‘shgan barcha insonlarga yana bir bor o‘zimning samimiy minnatdorligimni izhor etaman.
Hech shubhasiz, bugun ishga tushirilayotgan, o‘zining ko‘lami va texnologiyalari bo‘yicha noyob bo‘lgan Qandim gazni qayta ishlash majmuasi bizning tobora mustahkamlanib borayotgan hamkorligimiz va sherikligimizning yana bir timsoliga aylanadi, mamlakatimizning jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga xizmat qiladi.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии запуска Кандымского газоперерабатывающего комплекса
Позвольте приветствовать вас на сегодняшнем торжественном мероприятии по случаю завершения строительства и запуска Кандымского газоперерабатывающего комплекса
и искренне поздравить с этим знаменательным событием.
В первую очередь хотел бы выразить признательность Президенту Российской Федерации уважаемому Владимиру Владимировичу Путину за его постоянную заботу и личное внимание к вопросам расширения и укрепления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Благодаря этой ценной поддержке стала возможной реализация столь масштабного проекта всего за два года.
Хочу особо отметить, что запуск Кандымского комплекса, несомненно, послужит на благо наших народов и будет способствовать дальнейшему социально-экономическому развитию Узбекистана.
Пользуясь случаем, также выражаю признательность Правительству Российской Федерации и лично министру энергетики Российской Федерации господину Александру Валентиновичу Новаку, председателю правления компании «Лукойл» господину Вагиту Юсуфовичу Алекперову, президенту компании «Хундай Инжиниринг» господину Сонг Санг Року, уважаемым послам Российской Федерации и Республики Корея в Республике Узбекистан, представителям других наших партнеров, отечественных и зарубежных средств массовой информации за участие в этом значимом для нас мероприятии.
Эффективная и полномасштабная реализация принятой нами в Узбекистане Стратегии действий способствовала интенсивному развитию ведущих секторов промышленности.
Увеличивается приток прямых иностранных инвестиций, расширяется взаимовыгодное сотрудничество с зарубежными партнерами во всех отраслях, включая топливно-энергетический комплекс.
В рамках качественно нового этапа осуществляемых в стране структурных реформ по формированию инновационной экономики мы уделяем особое внимание развитию нефтегазовой промышленности.
Сегодня в отрасли последовательно проводится курс на повышение эффективности действующих активов, создание мощной высокотехнологичной производственной базы, увеличение объемов добычи углеводородного сырья, выпуск на основе его глубокой переработки новых видов готовой продукции с высокой добавленной стоимостью и организацию ее экспортных поставок.
Солидный инвестиционный портфель и богатая сырьевая база позволили нам перейти к комплексному развитию отрасли, сделав ставку на внедрение самых передовых знаний и наиболее эффективных технологий.
Мы в Узбекистане высоко ценим и дорожим сложившимися отношениями узбекско-российского стратегического партнерства и союзничества, основанного на принципах доверия, взаимной поддержки, обоюдной выгоды и учета общих интересов.
Договоренности, достигнутые по итогам наших встреч на высшем уровне, придали мощный импульс и открыли широкие возможности для дальнейшего развития многопланового практического сотрудничества между нашими странами.
Россия традиционно является нашим крупнейшим торговым и инвестиционным партнером. Сегодня динамично растут объемы взаимной торговли, совместно реализуются приоритетные инвестиционные программы и проекты.
В партнерстве с ведущими российскими энергетическими компаниями и банковскими институтами мы реализуем крупные проекты в нефтегазовой отрасли, которая стала локомотивом нашего сотрудничества.
Успешно выполняются договоренности по поставкам природного газа и нефти, налажено плодотворное взаимодействие
в области подготовки высококвалифицированных специалистов.
Нашим ключевым, стратегическим партнером, проверенным временем и самой жизнью, является компания «Лукойл» – один из мировых лидеров в энергетическом секторе.
Нас связывает многолетнее плодотворное сотрудничество, включая реализацию таких проектов, как разработка и освоение месторождений Кандымской группы, Хаузак и Шады, Юго-Западного Гиссара.
В прошлом месяце открылась первая автозаправочная станция «Лукойл» в Ташкенте.
Подчеркну, что результаты нашего партнерства наглядны и служат ярким примером успешного узбекско-российского многопланового взаимодействия.
Наши совместные усилия прежде всего направлены на рациональное и эффективное использование природных богатств нашей страны, запуск высокотехнологичных и экспортоориентированных производств, создание новых рабочих мест.
Уважаемые участники мероприятия!
Ровно два года назад, 19 апреля, мы с вами участвовали в церемонии закладки камня на данном объекте и дали старт этому проекту.
Благодаря совместным усилиям и высочайшему профессионализму специалистов строительство комплекса, который является одним из крупнейших в Центральной Азии, завершено
в короткие сроки.
Хочу особо подчеркнуть, что объем освоенных инвестиций превысил 3 миллиарда долларов.
Строительство осуществлялось в сотрудничестве с такими всемирно известными компаниями, как «Хундай Инжиниринг», «Поско» и «Джи-Эс», «Энтер Инжиниринг», с внедрением самых передовых технологий и знаний ведущих мировых компаний «БАСФ», «Якобс», «Ханивелл» и многих других, а также с привлечением высококвалифицированных зарубежных специалистов.
Я хотел бы выразить всем вам искреннюю признательность за вклад в успешную реализацию этого масштабного проекта.
Его значимость трудно переоценить.
Ввод в эксплуатацию комплекса позволит обеспечить добычу и переработку свыше 8 миллиардов кубометров природного газа в год, получать очищенный товарный газ и более 130 тысяч тонн стабильного газового конденсата.
Что самое важное – создано более 2 тысяч новых рабочих мест,
современная социальная инфраструктура.
В этом плане также большое значение имеет то, что тысячи молодых специалистов, которые были заняты на возведении комплекса, освоили современные методы ускоренного строительства крупнейших производственных объектов на основе передовых технологических решений и высоких международных стандартов качества и смогут применить полученные навыки и опыт при реализации новых проектов в нашей стране.
Уважаемые гости и участники церемонии!
Пользуясь случаем, еще раз выражаю искреннюю благодарность нашим друзьям и партнерам, многочисленным специалистам, инженерам, строителям, всем, кто своим самоотверженным трудом и профессионализмом внес вклад в создание этого современного промышленного комплекса.
Несомненно, вводимый сегодня в строй уникальный по масштабам и технологиям Кандымский газоперерабатывающий комплекс станет еще одним символом нашего крепнущего сотрудничества и партнерства, послужит динамичному социально-экономическому развитию нашей страны.