2018-04-19 | Siyosat
2018-yilning 19-aprel kuni O‘zbekiston TIV delegatsiyasi Turkiyaning Istanbul shahrida bo‘lib o‘tgan “Osiyo yuragi – Istanbul jarayoni” forumining Yuqori mansabdor shaxslari majlisida ishtirok etdi.
Uchrashuv doirasida forumning 2017-2018-yillardagi faoliyati natijalari va keyingi yil uchun asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi, xavfsizlikni ta’minlash va mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi, shuningdek, Afg‘onistondagi holatni barqarorlashtirish va uning ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga ko‘maklashish maqsadida ishtirokchi davlatlar o‘rtasida ishonch choralarini mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi.
Forumda O‘zbekiston tomoni boshqa delegatsiyalar diqqatini O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya (2018-yil 26-27-mart, Toshkent shahri) davomida e’lon qilgan tashabbuslari va Toshkent deklaratsiyasining asosiy qoidalariga qaratdi hamda boshqa ishirokchilar bilan ularni amaliy tadbiq etish bo‘yicha hamkorlik qilish imkoniyatlarini muhokama qildi.

Делегация МИД Узбекистана приняла участие в заседании форума «Сердце Азии – Стамбульский процесс»
19 апреля 2018 года делегация МИД Узбекистана приняла участие в заседании Старших должностных лиц форума «Сердце Азии – Стамбульский процесс», которое прошло в г.Стамбуле (Турция).
В рамках встречи состоялось обсуждение итогов деятельности форума в 2017-2018 годах и основных направлений на следующий годовой период, обмен мнениями по вопросам обеспечения безопасности и регионального экономического сотрудничества, а также по укреплению мер доверия между странами-участницами в целях содействия стабилизации положения в Афганистане и его социально-экономическому восстановлению.
На форуме узбекская сторона акцентировала внимание других делегаций на инициативах Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, озвученных в ходе Международной конференции по Афганистану (26-27 марта 2018 года, г.Ташкент) и основных положений Ташкентской декларации, а также обсудила с другими участниками возможности взаимодействия по их практической реализации.