O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Koreya Respublikasi tashqi ishlar vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-aprel kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Kan Gyon Xva xonimni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari mustahkamlanib, strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanayotganini chuqur mamnuniyat bilan ta’kidladi.
Suhbatda 2017-yil noyabr oyida Janubiy Koreyaga oliy darajadagi tarixiy tashrif hamda uning yakunida erishilgan muhim kelishuvlar O‘zbekiston – Janubiy Koreya o‘zaro manfaatli hamkorligini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish va aniq amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qilgani alohida qayd etildi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo ko‘rsatkichlari izchil o‘sib bormoqda. Janubiy Koreya O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalar hajmi 7 milliard dollardan oshdi. “Posko-DEU”, “DjiES”, “Evergrin”, “Yanguan” va boshqa ko‘plab kompaniyalar bilan birgalikda qiymati 5 milliard dollardan ortiq yangi investitsiya loyihalari ishlab chiqilmoqda.
Joriy yilning fevral oyida Toshkentda yangi formatda savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalari bo‘yicha birinchi qo‘shma hukumatlararo uchrashuv muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Sog‘liqni saqlash, maktabgacha ta’lim, shahar boshqaruvi, energetika, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari va ijtimoiy sohani rivojlantirishda Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasi, ilmiy yutuqlari va texnologiyalaridan foydalanishga qaratilgan qo‘shma dasturlar faol amalgaoshirilmoqda.
Koreya Respublikasining yetakchi mutaxassislari mamlakatimiz vazirliklari, idora va hokimliklari tomonidan maslahatchi sifatida jalb etilmoqda. Gumanitar, ta’lim va turizm sohalarida almashinuvlar kengaymoqda.
Uchrashuvda davlatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari hamda xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In tomonidan Koreya yarimoroli va butun mintaqada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan siyosatni to‘liq qo‘llab-quvvatlashi ta’kidlandi.
Prezidentimiz rejalashtirilayotgan oliy darajadagi uchrashuvlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarda muhim ahamiyat kasb etishi va yangi istiqbolli kelishuvlarga erishishni ta’minlashiga ishonch bildirdi.
Tashqi ishlar vaziri Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mehmon Janubiy Koreya O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan joriy yil mart oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya yakunlarini yuksak baholashini, ushbu anjuman, shubhasiz, mintaqada barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashga muhim hissa bo‘lib qo‘shilishini ta’kidladi.
Vazir O‘zbekiston Prezidentiga Janubiy Koreya fuqarolari uchun vizasiz tartib joriy etish to‘g‘risida qabul qilingan qaror uchun samimiy minnatdorlik bildirdi, bu sayyohlar oqimini salmoqli darajada oshirish va ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirishga xizmat qilayotganini qayd etdi.
Uchrashuv so‘nggida Kan Gyon Xva Janubiy Koreya ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlari va keng ko‘lamli hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Республики Узбекистан принял министра иностранных дел Республики Корея
Сегодня, 18 апреля, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра иностранных дел Республики Корея Кан Гён Хва, пребывающую в нашей стране с визитом.
Тепло приветствуя гостя, Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил последовательное укрепление многовековых уз дружбы и динамичное развитие отношений стратегического партнёрства между Узбекистаном и Южной Кореей.
Особо подчёркнуто, что исторический визит на высшем уровне в Южную Корею в ноябре 2017 года и достигнутые по его итогам важные договорённости позволили вывести узбекско-корейское взаимовыгодное сотрудничество на качественно новый уровень, наполнив его конкретным практическим содержанием.
Сегодня уверенно растут показатели взаимной торговли. Объёмы корейских инвестиций в экономику Узбекистана превысили 7 миллиардов долларов. Ведётся проработка новых инвестиционных проектов на сумму более 5 миллиардов долларов, в том числе с такими компаниями как «Поско-ДЭУ», «ДжиЭс», «Эвергрин», «Янгуан» и многими другими.
В феврале этого года в Ташкенте была успешно проведена первая совместная межправительственная встреча в новом формате по вопросам торгово-экономического сотрудничества.
Активно реализуются совместные программы, направленные на внедрение передового южнокорейского опыта, знаний и технологий в развитие системы здравоохранения, дошкольного образования, городского управления, энергетики и других отраслей экономики и социальной сферы.
Ведущие специалисты из Республики Корея привлекаются в качестве консультантов министерствами, ведомствами и хокимиятами нашей страны. Расширяются гуманитарные, образовательные и туристические обмены.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по перспективам дальнейшего углубления многопланового сотрудничества между двумя государствами, а также актуальные вопросы международной и региональной политики.
Подчёркнуто, что Республика Узбекистан полностью поддерживает реализуемую под руководством Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина политику по обеспечению мира и безопасности на Корейском полуострове и в регионе в целом.
Президент Республики Узбекистан выразил уверенность, что запланированные встречи на высшем уровне станут важными событиями в узбекско-корейских отношениях и обеспечат достижение новых прорывных договорённостей.
Министр иностранных дел выразила глубокую благодарность Главе нашего государства за тёплый приём и передала искренние приветствия и наилучшие пожелания
от имени Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина.
Корейской стороной высоко оценены итоги проведённой по инициативе Президента Республики Узбекистан в г. Ташкенте в марте этого года Международной конференции
по Афганистану, которая несомненно внесёт важный вклад в обеспечение стабильности и безопасности в регионе.
Министр также выразила искреннюю признательность Президенту Узбекистана за принятое решение о введении безвизового режима для граждан Южной Кореи, что способствовало значительному увеличению туристического потока и расширению деловых контактов.
В завершение встречи Кан Гён Хва подтвердила готовность южнокорейской стороны к дальнейшему укреплению двусторонних отношений стратегического партнёрства