Tehronda O‘zbekiston sayyohlik salohiyati namoyish etildi
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi xorijiy davlatlardan sayyohlarni yanada ko‘proq jalb qilish maqsadida targ‘ibot-tashviqot ishlarini uzluksiz davom ettirmoqda. Xususan, joriy yilning 9-10-aprel kunlari tashabbusi bilan O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyasining 12-majlisi doirasida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi hamda Madaniyat ishlari vazirligi vakillari tomonidan Tehronda O‘zbekistonning sayyohlik salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimot bo‘lib o‘tdi.
Biznes-forum davomida Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi vakillari Madaniy meros, hunarmandlik va turizm vaziri o‘rinbosari Mohamed Moheb Xudoy, shuningdek Leyla Ajdari vazirligining marketing va reklama departamenti boshlig‘i hamda ITAO Eron turoperatorlari Assotsiatsiyasi maslahatchisi Mahmoud Bonakdia bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida o‘zbek tomoni musulmon sayyohlar uchun uchun yaratilgan shart-sharoitlar, ko‘plab boy madaniy meroslar – Islom madaniyati markazi, Islom Akademiyasi, Imom al-Buxoriy ilmiy-tadqiqot markazi va boshqa madaniy obidalarni qayta tiklash bo‘yicha tashkil etilgan yangi institutlar haqida, shuningdek, halol sertifikatlash, zamonaviy turistik infratuzilmani joriy etish to‘g‘risida so‘zlab berdi. “O‘zbekistonga tashrif buyurishning 10 ta sababi” nomli broshyuralar va materiallar Eron turoperatorlari Assotsiatsiyasi a’zolariga tarqatildi.
Shunisi quvonarliki, endi yangi ochilgan O‘zbekiston-Eron savdo uyi mamlakatimiz sayyohlik salohiyatini doimiy tarzda yoritib boradigan bo‘ldi. Unda O‘zbekiston sayyohlik salohiyati bo‘yicha tarqatma materiallar taqdim etiladi.
2017-yilgi statistik ma’lumotlariga ko‘ra, Eron Islom Respublikasining 10 millionga yaqin fuqarosi chet elga sayohat qilgan va ko‘p hollarda ular oilaviy sayohatga chiqishgan. Shuning uchun Eron tomoni O‘zbekiston bilan ziyorat hamda tibbiy turizm yo‘nalishi bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor.

Турпотенциал Узбекистана представлен в Тегеране
9-10 апреля в Тегеране в рамках 12-го заседания Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничесиву между Узбекистаном и Ираном, представителями Госкомтуризма Республики Узбекистан и Министерства по делам культуры была организована презентация турпотенциала Узбекистана и проведены ряд переговоров с контр-партнерами с иранской стороны.
Во время бизнес-форума представителями Госкомтуризма были проведены встречи с заместителем министра по Культурному наследию, ремесел и туризму Мохамед Мохеб Худое, начальником отдела по маркетингу и продвижению министерства Лейла Аждари, а также Советником Ассоциации иранских туроператоров ITAO Махмуд Бонакдия.
Во время переговоров узбекская сторона рассказала о созданных условиях для туристов-мусульман, о новых проектах по возраждению богатой исламской культуры и наследия – Центре исламской цивилизации, Исламской академии, Научно-иследовательском центре имени Имам ал-Бухори и т.д., а также о введении сертификации халяль, современной туристской инфраструктуре и разных видах туризма, которые не оставят равнодушными туристов. Представителям Ассоциации иранских туроператоров были предоставлены брошюры «10 причин посетить Узбекистан» и презентационные слайды для того, чтобы эти материалы были распространены среди членов Ассоциации.
Согласно статистике 2017 года около 10 млн. граждан Исламской Республики Иран путешествовали за рубежом и в большинстве случаев это были семейные путешествия. Поэтому иранская сторона была очень заинтересована налаживанием сотрудничества с Узбекистаном по зиёрат и оздоровительному туризму.
Турпотенциал нашей страны также будет продвигаться в заново открывшемся Узбекско-Иранском торговом доме. Там будут представлены раздаточные материалы о туризме в Узбекистане и в центральном зале постоянно будут ротироваться туристические ролики о разных регионых страны и многочисленных видах туризма.