Prezidentimiz tomonidan qo‘shni mamlakatlar bilan o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash borasida olib borilayotgan izchil tashqi siyosat samarasida qo‘shni davlatlar bilan hududlararo hamkorlik kengaymoqda. Xususan, Andijon viloyati Qirg‘izistonning O‘sh, Jalolobod viloyatlari hamda Rossiya Federatsiyasi vaQozog‘istonning qator hududlari bilan do‘stona aloqalarni yo‘lga qo‘ydi.
2017-yilda Andijon viloyatidan Qozog‘istonga 121 million dollarlik mahsulot eksport qilingan. Ushbu mamlakatdan viloyatga 40 million dollarlik mahsulot yetkazib berilgan.
Olmaota viloyati delegatsiyasining mazkur tashrifi hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, tovar almashuvi va aholining bordi-keldisini yanada faollashtirishga xizmat qiladi.
Muzokara chog‘ida mehmonlarga viloyatning eksport imkoniyatlari xususida ma’lumot berildi. Jumladan, keng turdagi sanoat tovarlari, avtomobillar uchun ehtiyot qismlar, kabel mahsulotlari, qurilish materiallari, trikotaj va charm-attorlik buyumlari yetkazib berish yuzasidan fikr almashildi.
Qo‘stanayda “GM Uzbekistan” avtomobillari yig‘ilishi boshlangani, ayni kunda viloyatda qozog‘istonlik tadbirkorlar kapitali ishtirokida qo‘shma korxonalar faoliyat olib borayotgani o‘zaro munosabatlarda yangi sahifa ochishi qayd etildi.
Delegatsiya a’zolari viloyatdagi qator sanoat korxonalarida bo‘lib, ishlab chiqarish va eksport imkoniyatlari bilan tanishdi. Tashrif yakunida hamkorlik bo‘yicha o‘zaro manfaatli kelishuvlar imzolandi.

В Андижанскую область прибыла делегация во главе с хакимом Алматинской области Республики Казахстан Амандыком Баталовым.
Благодаря проводимой Президентом нашей страны последовательной внешней политике, направленной на укрепление взаимоотношений с соседними странами, расширяется межрегиональное сотрудничество. В частности, Андижанской областью нашей страны налажены дружеские связи с Ошской, Джалалабадской областями Кыргызстана, а также с рядом регионов Российской Федерации и Казахстана.
В 2017 году из Андижанской области в Казахстан экспортирована продукция на 121 миллион долларов. Из этой страны в область поставлена продукция на 40 миллионов долларов.
Данная поездка делегации Алматинской области способствует расширению сотрудничества между регионами, дальнейшей активизации товарообмена и поездок населения.
В ходе переговоров гостям были предоставлены сведения об экспортном потенциале области. Состоялся обмен мнениями о поставке широкого ассортимента товаров - запасных частей для автомобилей, кабельной продукции, строительных материалов, трикотажных и галантерейных изделий.
Отмечалось, что в Кустанае начата сборка автомобилей «GM Uzbekistan», также в Андижанской области функционируют совместные предприятия с участием капитала казахстанских предпринимателей, что открывает новую страницу во взаимовыгодных отношениях.
Члены делегации побывали на ряде промышленных предприятий, ознакомились с их производственными и экспортными возможностями. В завершение поездки были подписаны взаимовыгодные договоры.