O‘zbekiston-Turkmaniston siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2018-yilning 9-10-aprel kunlari Ashxabod shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi raundi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Abdujabar Abduvaxitov boshchiligidagi delegatsiya va Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari, Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov va Turkmaniston tashqi siyosat idorasi rahbari o‘rinbosari Vepa Xadjiyev tomonidan siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikning hozirgi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollarini tahlil qilindi.
Suhbatda Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning O‘zbekistonga bo‘lajak davlat tashrifi dasturi va kun tartibi loyihalari muhokamasiga asosiy e’tibor qaratildi.
Muzokaralarda oliy darajadagi bo‘lajak O‘zbekiston-Turkmaniston uchrashuviga har ikki mamlakatda ham puxta tayyorgarlik ko‘rilayotganligi va ushbu uchrashuv ikki tomonlama munosabatlarda muhim voqealik bo‘lishi, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini sifat jihatdan yangi pog‘onaga ko‘tarishi ta’kidlandi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston va Turkmaniston delegatsiyalari ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalarini muhokama qildilar, xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashdilar.

Узбекско-туркменские политические консультации
9-10 апреля 2018 года в г.Ашхабаде состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Туркменистана.
Делегация Узбекистана во главе с заместителем Министра иностранных дел Абдужабаром Абдувахитовым совместно с заместителем Председателя Кабинета Министров, Министром иностранных дел Туркменистана Рашид Мередовым и заместителем главы внешнеполитического ведомства Туркменистана Вепа Хаджиевым проанализировали текущее состояние и перспективы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны акцентированное внимание уделили обсуждению проектов программы и повестки дня предстоящего государственного визита в Узбекистан Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Было подчеркнуто, что в обеих странах тщательно готовятся к предстоящей узбекско-туркменской встрече на высшем уровне, которая должна стать этапным событием в двусторонних отношениях, вывести дружеские связи между нашими странами и народами на качественно новую ступень.
На встрече узбекская и туркменские стороны также рассмотрели вопросы взаимодействия в рамках многосторонних организаций, обменялись мнениями по международной и региональной проблематике.