FAO Bosh direktori o‘rinbosari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2018-yilning 9-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida mamlakatimizga tashrif bilan kelgan BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delegatsiyaga FAO Bosh direktori o‘rinbosari, Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakili Vladimir Raxmanin boshchilik qilmoqda.
Tashrif dasturiga ko‘ra Buxoro shahrida ipakchilik bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etish, ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar o‘tkazish rejalashtirilgan.
TIVda bo‘lib o‘tgan suhbat davomida ta’kidlanganidek, O‘zbekiston va FAO o‘rtasida samarali hamkorlik o‘rnatilganligini tomonlar yuqori baholaydi. 2014-yil iyun oyida tashkilotning Toshkentda Vakolatxonasi ochilganidan so‘ng aloqalar faollashgani qayd etildi.
Hozirgi vaqtda o‘zbekistonlik hamkorlari bilan birgalikda FAO qator milliy va mintaqaviy loyihalarni amalga oshirmoqda, bular o‘simlikshunoslik, o‘rmonchilik, urug‘chilik, qurg‘oqchilik bilan kurash, yer degradatsiyasini oldini olish, cho‘l bioxilma-xilligini saqlash va undan barqaror foydalanish kabi yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Muzokaralarda BMTning Sanoat taraqqiyoti bo‘yicha tashkiloti (YUNIDO) bilan birgalikda ipakchilik bo‘yicha loyihani tayyorlash va amalga oshirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi, shuningdek, FAOning 2018-2021-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston uchun tayyorlanayotgan Hadli dasturi yuzasidan fikr almashildi.

О встрече с заместителем Генерального директора ФАО
9 апреля 2018 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) во главе с заместителем Генерального директора, региональным представителем по Европе и Центральной Азии Владимиром Рахманиным, прибывшим в нашу страну с визитом.
В программе визита участие в международной конференции по шелководству в г.Бухаре, проведение двусторонних встреч и переговоров.
В ходе состоявшейся в МИД беседы отмечалось, что стороны высоко ценят установившееся плодотворное взаимодействие между Узбекистаном и ФАО, которое активизировалось с открытием в июне 2014 года в г.Ташкенте Представительства организации.
В настоящее время ФАО совместно с узбекскими партнерами реализует ряд национальных и региональных проектов по таким направлениям, как растениеводство, лесоводство, семеноводство, борьба с засухами, предотвращение деградации земли, сохранение биоразнообразия и устойчивое использование пустыни.
В беседе стороны обсудили практические аспекты подготовки и реализации совместно с Организацией ООН по промышленному развитию (ЮНИДО) проекта по шелководству, а также обменялись мнениями по разрабатываемой Рамочной программе ФАО для Узбекистана на 2018-2021 годы.