Majburiy tibbiy sug‘urta: Janubiy Koreya tajribasi
O‘bekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida shu mavzuda amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti hamda Koreya Milliy assambleyasi tadqiqot markazi o‘rtasida imzolangan o‘zaro hamkorlik memorandumi ijrosi doirasida tashkil etilgan seminarda Koreya Respublikasi Milliy assambleyasi tadqiqot markazi vakillari, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Sog‘liqni saqlash vazirligi va mamlakatimizning yetakchi sug‘urta kompaniyalari mutaxassislari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Seminardan ko‘zlangan asosiy maqsad Koreya Respublikasining milliy tibbiy sug‘urta tizimini chuqur o‘rgangan holda, bu boradagi ijobiy tajribalaridan yurtimizda ham foydalanish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti direktori R.Hakimov 2017-yil noyabr oyida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga davlat tashrifi ikki tomonlama aloqalar rivojini yangi bosqichga ko‘targanini ta’kidladi. Mazkur seminar ham O‘zbekiston – Janubiy Koreya strategik hamkorlik munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
Janubiy Koreya milliy tibbiy sug‘urta tizimi va tibbiyotning rivojlanishi bo‘yicha dunyo miqyosida 4-o‘rinda turadi. Ushbu tizim hozirgi kunda jahonning ko‘plab davlatlari va xalqaro tashkilotlar tomonidan tadqiq etilmoqda. Mamlakat tibbiy sug‘urta tizimi halqaro tamoyillarga javob bergan holda mamlakat narx siyosatiga monand tarzda takomillashib borishi bilan tavsiflanadi. Shu sababdan u xalqaro talablarga to‘liq javob beradi va aholining barcha qatlamlari manfaatlarini himoya qiladi.
Koreya Respublikasining tibbiy sug‘urta tizimini bevosita o‘rganish va yutuqlarini mamlakatimiz milliy qonunchiligiga tatbiq etish sog‘liqni saqlash tizimining takomillashuviga va aholi salomatligini samarali muhofaza qilish tizimini yaratishga xizmat qiladi.
Seminarda xorijlik mutaxassislar Koreya Respublikasining majburiy tibbiy sug‘urta tizimi amaliyoti va qonunchiligining o‘ziga xos xususiyatlari to‘g‘risida taqdimot o‘tkazdi.
Tadbir yakunida bildirilgan fikr-mulohazalar asosida O‘zbekistonda majburiy tibbiy sug‘urta tizimini takomillashtirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi. Shuningdek, kelgusida Koreya Respublikasi Milliy assambleyasi tadqiqot markazi bilan qator ilmiy tadqiqotlar va loyihalar o‘tkazishga kelishib olindi.

Обязательное медицинское страхование: опыт Южной Кореи
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан прошел практический семинар на эту тему.
В семинаре, организованном в рамках исполнения меморандума о сотрудничестве между Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе и Исследовательским центром Национальной Ассамблеи Республики Корея, приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, специалисты Министерства здравоохранения и ведущих страховых компаний страны, работники средств массовой информации.
Цель семинара – глубокое изучение национальной системы медицинского страхования Республики Корея и выработка рекомендаций и предложений для использования ее положительного опыта в нашей стране.
Директор Института проблем законодательства и парламентских исследований Р.Хакимов отметил, что государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Корея в ноябре 2017 года поднял развитие двусторонних отношений на новый уровень. Нынешний семинар также послужит углублению стратегического партнерства Узбекистана и Южной Кореи.
В настоящее время медицинская система Южной Кореи, являющаяся одной из самых развитых в мире, а также ее опыт медицинского страхования исследуются многими странами и международными организациями. Система медицинского страхования страны, отвечая международным принципам, совершенствуется в соответствии с ценовой политикой страны. По этой причине она полностью отвечает международным требованиям и защищает интересы всех слоев населения.
Непосредственное изучение системы медицинского страхования Республики Корея и внедрение ее достижений в наше национальное законодательство будут способствовать совершенствованию системы здравоохранения и эффективной защите здоровья населения.
На семинаре зарубежные специалисты провели презентацию практики обязательного медицинского страхования, особенностей законодательства Республики Корея.
По окончании мероприятия на основе высказанных мнений и предложений были выработаны рекомендации по совершенствованию системы обязательного медицинского страхования в Узбекистане. Также достигнута договоренность о проведении в дальнейшем ряда совместных исследований и проектов с Исследовательским центром Национальной Ассамблеи Республики Корея.