2018-04-06 | Jamiyat
O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasida Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashining videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda kengashning 2018 yil birinchi choragida amalga oshirgan ishlari to‘g‘risida hisobot tinglandi va galdagi vazifalar belgilab olindi.
Yig‘ilishda Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi a’zolari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisi F.Dadaxo‘jayev, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo‘mitasi raisining o‘rinbosari A.Rahmonov ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibidagi birinchi masala yuzasidan Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi raisi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi raisining o‘rinbosari, xalq shoiri I.Mirzaaliyev so‘zga chiqib, kengash a’zolarining faoliyatini tanqidiy tahlil qildi, mavjud muammolar haqida to‘xtaldi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 23-fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan Yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash konsepsiyasi ijrosi yuzasidan Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi raisining o‘rinbosari, O‘zbekiston mudofaasiga ko‘maklashuvchi "Vatanparvar" tashkiloti markaziy kengashi raisining o‘rinbosari M.Umarov so‘zga chiqdi.
Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi a’zosi, Amir Temur xalqaro xayriya jamoat fondi raisi N.Habibullayev buyuk ajdodimiz Amir Temur tavalludi kunini nishonlashga tayyorgarlik to‘g‘risida axborot berdi.
O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri o‘rinbosari A.Ikromov Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha takliflar bildirdi..
Prezidentimizning 2017-yil 23-avgustdagi "O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi faoliyatini takomillashtirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaroriga muvofiq, Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari huzurida Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashining hududiy bo‘linmalari tashkil etildi. Yuqoridagi masalalar muhokamasi chog‘ida videokonferensiya rejimida joylardagi ushbu bo‘linmalar vakillarining axborotlari tinglandi.
Jamoatchilik kengashi Mudofaa vazirligi faoliyatining ochiqligi va oshkoraligini ta’minlash, fuqarolar va jamoatchilik birlashmalarini davlat mudofaasi va harbiy qurilish sohasiga jalb etish, harbiy xizmat nufuzini, yoshlarning ma’naviy-axloqiy va harbiy-vatanparvarlik ruhidagi tarbiyasini yuksaltirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda. Ammo Jamoatchilik kengashining barcha a’zolari ham harbiy qismlarda tadbirlar o‘tkazishda tashabbuskorlik ko‘rsatmayotgani, faqat taklif qilingandagina ishtirok etayotgani qayd etildi.
Shu bilan birga, Jamoatchilik kengashi harbiy xizmatchilar oilalarini ijtimoiy himoya qilish, ularni uy-joy va tibbiy xizmat bilan ta’minlash borasida olib borilayotgan ishlarni tanqidiy tahlil qilish, zaxiraga bo‘shatilgan harbiy xizmatchilarni kasbga moslashtirishga qaratilgan davlat dasturlari ijrosini monitoring qilish lozimligi ta’kidlandi.
Mudofaa vazirligi huzuridagi Jamoatchilik kengashi hududiy bo‘linmalari faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha rejalar belgilab olindi.

Общественный совет критически рассмотрел эффективность работы по воспитанию молодежи
В Академии Вооруженных Сил Республики Узбекистан состоялось видеоселекторное совещание Общественного совета при Министерстве обороны, на котором был заслушан отчет о проделанной советом работе в первом квартале 2018 года и намечены задачи на перспективу.
В работе совещания участвовали также члены Общественного совета при Министерстве обороны, председатель комитета по вопросам обороны и безопасности Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Ф. Дадаходжаев и заместитель председателя комитета по вопросам обороны и безопасности Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Рахмонов.
По первому вопросу с отчетом выступил председатель Общественного совета при Министерстве обороны, заместитель председателя Союза писателей Узбекистана, народный поэт И.Мирзаалиев, подвергнув критическому анализу работу членов совета, обозначив проблемы.
О ходе выполнения Концепции военно-патриотического воспитания молодежи, утвержденной постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 февраля 2018 года, выступил заместитель председателя Общественного совета при Министерстве обороны, заместитель председателя Центрального Совета ОСО «Ватанпарвар» М.Умаров.
О мероприятиях по подготовке к празднованию очередной годовщины со дня рождения нашего великого предка и полководца Амира Темура выступил член Общественного совета при Министерстве обороны, председатель международного благотворительного общественного фонда Амира Темура Н.Хабибуллаев.
С предложениями по улучшению деятельности Общественного совета при Министерстве обороны выступил заместитель министра обороны Республики Узбекистан А.Икрамов.
Постановлением Президента нашей страны от 23 августа 2017 года «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности Общественного совета при Министерстве обороны Республики Узбекистан» при Совете Министров Республики Каракалпакстан и областных хокимиятах сформированы региональные подразделения Общественного совета при Министерстве обороны. В ходе обсуждения указанных выше вопросов в режиме видеоконференции были заслушаны выступления представителей этих подразделений на местах.
Конечно, Общественный совет продолжает служить важным фактором обеспечения открытости, прозрачности деятельности Министерства обороны, привлечения граждан и общественных объединений к делу реформирования в сфере обороны и военного строительства государства, роста престижа военной службы, духовно-нравственного и военно-патриотического воспитания молодежи. Однако при этом далеко не все члены Общественного совета проявляют инициативу при проведении мероприятий в воинских частях, только по приглашению участвуют в важных событиях в армии.
Вместе с тем отмечено, что Общественный совет должен критически анализировать проводимую работу по социальной защите членов семей военнослужащих, обеспечению их жильем и медицинской помощью, вести мониторинг выполнения государственных программ, направленных и на профессиональную адаптацию уволенных в резерв военнослужащих.
В завершение мероприятия приняты планы дальнейшего улучшения деятельности региональных подразделений Общественного совета при Министерстве обороны.