Oliy Majlis Qonunchilik palatasida uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida 4-aprel kuni Buyuk Britaniya parlamenti Lordlar palatasi a’zosi va Yevroosiyo Global TB Caucus guruhi o‘rinbosari Alison Satti boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida o‘zaro ishonch hamda manfaatdorlikka asoslangan munosabatlar izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi. Ikki davlat tuzilmalari o‘rtasida tashkil etilayotgan turli darajadagi muloqotlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi qonun ijodkorligi, savdo-iqtisodiy hamkorlik rivojiga yangi sur’at bag‘ishlagani ta’kidlandi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi Akmal Saidov va boshqalar mehmonlarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar haqida so‘zlab berdi. Xususan, Harakatlar strategiyasi doirasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar yuzasidan ma’lumot berildi. Aholini ijtimoiy himoya qilish va sog‘liqni saqlash tizimida parlament nazorati kuchaytirilgani ijtimoiy sohada qonun ijodkorligini mustahkamlash imkonini berayotgani qayd etildi.
Buyuk Britaniya parlamenti Lordlar palatasi a’zolari O‘zbekistonda ijtimoiy sohani rivojlantirishga davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi sifatida qaralayotgani, “Sog‘lom ona – sog‘lom bola” tamoyili asosida olib borilayotgan ishlarga yuqori baho berdi.

Встреча в Законодательной палате Олий Мажлиса
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан 4 апреля состоялась встреча с делегацией во главе с членом Палаты лордов парламента Великобритании и вице-председателем Евразийской группы Global TB Caucus Элисон Сатти.
На встрече отмечалось, что узбекско-британские отношения, основанные на взаимном доверии и заинтересованности, последовательно развиваются. Контакты на различных уровнях между структурами двух государств придают новую динамику развитию двустороннего сотрудничества в сфере торговли, экономики и законотворчества.
Председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Акмаль Саидов рассказал гостям об осуществляемых в нашей стране демократических реформах. В частности, делегация была проинформирована о ходе широкомасштабных преобразований в рамках Стратегии действий. Отмечалось, что усиление парламентского контроля за социальной защитой населения и здравоохранением способствует развитию законотворчества в социальной сфере.
Члены Палаты лордов парламента Великобритании высоко оценили тот факт, что в Узбекистане вопросы развития социальной сферы подняты на уровень государственной политики, а также работу, проводимую в соответствии с принципом "Здоровая мать - здоровый ребенок".