Oliy Majlis Qonunchilik palatasida uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida 4-aprel kuni Buyuk Britaniya parlamenti Lordlar palatasi a’zosi va Yevroosiyo Global TB Caucus guruhi o‘rinbosari Alison Satti boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida o‘zaro ishonch hamda manfaatdorlikka asoslangan munosabatlar izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi. Ikki davlat tuzilmalari o‘rtasida tashkil etilayotgan turli darajadagi muloqotlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi qonun ijodkorligi, savdo-iqtisodiy hamkorlik rivojiga yangi sur’at bag‘ishlagani ta’kidlandi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi Akmal Saidov va boshqalar mehmonlarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan demokratik islohotlar haqida so‘zlab berdi. Xususan, Harakatlar strategiyasi doirasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar yuzasidan ma’lumot berildi. Aholini ijtimoiy himoya qilish va sog‘liqni saqlash tizimida parlament nazorati kuchaytirilgani ijtimoiy sohada qonun ijodkorligini mustahkamlash imkonini berayotgani qayd etildi.
Buyuk Britaniya parlamenti Lordlar palatasi a’zolari O‘zbekistonda ijtimoiy sohani rivojlantirishga davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi sifatida qaralayotgani, “Sog‘lom ona – sog‘lom bola” tamoyili asosida olib borilayotgan ishlarga yuqori baho berdi.

Meeting at the Legislative Chamber of the Oliy Majlis
On April 4, a meeting with the delegation led by member of the UK House of Lords and the Vice Chair of the Eurasian Parliamentary Group on TB (EPGTB) Alison Suttie was held at the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
At the meeting it was noted that Uzbekistan – UK relations, based on mutual trust and interest, are consistently developing. Contacts at various levels between the structures of the two states give a new impetus to the development of bilateral cooperation in trade, economy and law-making.
Members of the House of Lords of the British Parliament highly appreciated the fact that issues of development of the social sphere in Uzbekistan are raised to the level of state policy, as well as the work carried out in accordance with the principle “Healthy mother – healthy child”.
During the meeting, the sides discussed issues of inter-parliamentary cooperation in protection of public health, in particular in combating infectious diseases and tuberculosis. Views were exchanged on organization of joint activities aimed at development of the social sphere, improvement of medical care for the population.
The British delegation became familiar with activities of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.