2017 yil mavsumida O’zbekiston paxta tolasining asosiy sifat ko’rsatkichlarining o’zgarish dinamikasi haqida analitik ma’lumot
2018-04-02 | Iqtisodiyot
O’zbekistonning paxta yetishtirish va eksport qilish hajmlari jahon paxta bozoriga axamiyatli ta’sir ko’rsatmoqda.
Mustaqillik yillarida jahon bozorida o’zbek paxtasining mavqeini saqlab qolish va yanada mustahkamlash uchun Respublikada murakkab masalalarni hal qilishga to’g’ri keldi. Respublika hukumatining say-harakati paxtaning yangi selektsiya navlarini yaratishdan boshlab zamonaviy bozor mexanizmlariga muvofiq tola sotishning samarali siyosatigacha bo’lgan butun paxta tarmog’ini isloh qilish va takomillashtirishga qaratilgan edi.
O'zbekistonda iqtisodiyotning eng muhim tarmoqlaridan biri paxta va uni qayta ishlash tarmoqlari hisoblanadi. Natijada, sohada tubdan modernizatsiya qilinmoqda va texnik qayta jihozlash ishlari, shu jumladan, keng ko'lamli iqtisodiy islohotlarni amalga oshirilmoqda. Paxta o'stirishga va uni qayta ishlashga, paxta xom ashyosidan xalqaro standartlarga javob beradigan tola ishlab chiqarishga yondashuv o'zgardi. Ushbu sohada, biz, misli ko'rilmagan konvertatsiya ishlari amalga oshirildi. Xalqaro bozorda oshkoralik mexanizmi, dunyo bo'ylab tan olingan yuqori sifatli O'zbek paxta tolasini eksportni amalga oshirishda muhim vazifa hisoblanadi.
NAV VA SINFLAR ULUSHI TAQSIMOTI
1-rasm
Bu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar katta ahamiyatga ega. Paxta mavjud infratuzilmasini takomillashtirish, yangi mahalliy paxta navlarini sifatini oshirish, paxta xom ashyosini qayta ishlash, paxta mahsulotlarini sertifikatlash, saqlash va doimiy yetkazib berishga qaratilgan. Bu esa - sohada amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy maqsadi hisoblanadi.
HVI tizimlarining qo’llanilishi, o’zbek paxtasini dunyo bozorida raqobatbardoshliligini oshiribgina qolmay, respublikamizdagi to’qimachilik sanoati iste’molchilari uchun eng yaxshi hususiyatlariga ega bo’lgan seleksion navlar assortimentini shakllantirishga imkon berdi.
O'zbekistonda 2001 yildan boshlab, xo'jalik texnikalari yangilanib, yangi seleksiya navlari joriy etilib, barcha “SIFAT” laboratoriyalarida paxta tolasini 100% lik toyma-toy tekshirilishi boshlagandan so’ng, 4 tip ulushi oshgani kuzatildi, 01.04.2018 yil holatida esa 83.48% tashkil etmoqda.
TIPLAR ULUSHI TAQSIMOTI
2-rasm
Paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi esa Respublikamizning barcha hududlarida yuqori darajada qolmoqda. Oldingi yil mavsumiga nisbatan paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi ortdi. Paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi 01.04.2018 yil holatiga 80.52% tolasi 29gs/tex dan yuqoridir, 3-rasmda berilgan.
PAXTA TOLASINING SOLISHTIRMA UZULISH KUCHI
3-rasm
PAXTA TOLASINING MIKRONEYR KO’RSATKICHI GISTOGRAMMASI
4-rasm
4-rasmda, 01.04.2018 yil holatiga paxta tolasining mikroneyr ko’rsatkichlari diagrammasi taqdim etilgan. Paxta tolasining mikroneyr ko’rsatkichi Respublikamizda 96.88% 3.5-4.9 oralig'ida saqlanib kelmoqda.
PAХTA TOLASINING UZUNLIK BO‘YICHA BIRХILLIK INDEKSI GISTOGRAMMASI
5-rasm
5-rasmda, Paхta tolasining uzunlik bo‘yicha birхillik indeksi 01.04.2018 yil holatiga ko’ra Respublika miqyosida o'rtacha 82-84% oraliq diapazoni eng kup uchraydi. O'tgan mavsumga nisbatan tola birhillik indeksi Buxoro viloyatida yaxshilandi.

Аналитическая справка о динамике изменения базовых показателей качества узбекского хлопка урожая 2017 года
2018-04-02 | Экономика
В Республике Узбекистан одно из важнейших мест в экономике занимает хлопководство и связанная с ним перерабатывающая промышленность. В результате осуществляемых правительством масштабных экономических реформ, в том числе по модернизации и техническому перевооружению отраслей, кардинально изменился подход к выращиванию, переработке хлопка-сырца и производству из него волокна, отвечающего  международным стандартам. В этой сфере проведены беспрецедентные преобразования, создан прозрачный механизм экспортной реализации узбекского хлопкового волокна, высокое качество которого признано во всем мире, и соответственно с каждым годом возрастает потребность в нем международного рынка.
Большое значение имеет то, что проводимые в этой сфере реформы осуществляются комплексно. Дальнейший курс на совершенствование существующей хлопковой инфраструктуры и повышение качества отечественного хлопкового волокна был направлен на постоянное улучшение селекционных сортов, переработки хлопка-сырца, сертификации хлопковой продукции, хранения и транспортировки. Это — основная цель проводимых в этой сфере преобразований.
Современные тенденции требований к качеству волокна таковы, что волокно должно удовлетворять потребителя не только по основным обязательным параметрам, применяемым при продаже, но и по дополнительным показателям, полученным инструментально на системе HVI.
ДОЛЯ РАСПРЕДЕЛЕНИЯ СОРТА И КЛАССА
Рисунок-1
В Узбекистане начиная с 2001 года, с момента введения 100% покипных испытаний в лабораториях УЦ «Сифат», благодаря улучшению агротехники,  внедрению новых селекционных сортов и использованию систем HVI, стала неуклонно расти доля хлопкового волокна 4 типа. Доля хлопкового волокна 4 типа урожая по состоянию на 01.04.2018 года доля 4 типа составляет 83.48 % Рис-2
ДОЛЯ РАСПРЕДЕЛЕНИЯ ТИПА
Рисунок-2
Показатель удельной разрывной нагрузки остаётся на высоком уровне во всех регионах Республики. В среднем по Республике прочность несколько увеличилась  в сравнении  с прошлым сезоном. Диаграмма распределения показателя удельной разрывной нагрузки хлопкового волокна по состоянию на 01.04.2018 г. 80.52% волокно 29гс./текс представлена на  Рис-3.
УДЕЛЬНАЯ РАЗРЫВНАЯ НАГРУЗКА ХЛОПКОВОГО ВОЛОКНА
Рисунок-3
ГИСТОГРАММА ПОКАЗАТЕЛЯ МИКРОНЕЙР ХЛОПКОВОГО ВОЛОКНА
Рисунок-4
На рис.4 представлена диаграмма распределения показателя микронейр хлопкового волокна по селекционным сортам на состояние 01.04.2018 года. В среднем по Республике показатель микронейр находится в пределах оптимум 96,88% диапазона 3,5-4,9.
ГИСТОГРАММА ИНДЕКС РАВНОМЕРНОСТИ ПО ДЛИНЕ ХЛОПКОВОГО ВОЛОКНА
Рисунок-5
Показатель однородности волокна по длине по состоянию на 01.04.2018 года, в среднем по Республике, выше 82 - 84 %. В сравнении с прошлым сезоном однородность волокна ощутимо повысилась в Бухарской области.