2017 yil mavsumida O’zbekiston paxta tolasining asosiy sifat ko’rsatkichlarining o’zgarish dinamikasi haqida analitik ma’lumot
2018-04-02 | Iqtisodiyot
O’zbekistonning paxta yetishtirish va eksport qilish hajmlari jahon paxta bozoriga axamiyatli ta’sir ko’rsatmoqda.
Mustaqillik yillarida jahon bozorida o’zbek paxtasining mavqeini saqlab qolish va yanada mustahkamlash uchun Respublikada murakkab masalalarni hal qilishga to’g’ri keldi. Respublika hukumatining say-harakati paxtaning yangi selektsiya navlarini yaratishdan boshlab zamonaviy bozor mexanizmlariga muvofiq tola sotishning samarali siyosatigacha bo’lgan butun paxta tarmog’ini isloh qilish va takomillashtirishga qaratilgan edi.
O'zbekistonda iqtisodiyotning eng muhim tarmoqlaridan biri paxta va uni qayta ishlash tarmoqlari hisoblanadi. Natijada, sohada tubdan modernizatsiya qilinmoqda va texnik qayta jihozlash ishlari, shu jumladan, keng ko'lamli iqtisodiy islohotlarni amalga oshirilmoqda. Paxta o'stirishga va uni qayta ishlashga, paxta xom ashyosidan xalqaro standartlarga javob beradigan tola ishlab chiqarishga yondashuv o'zgardi. Ushbu sohada, biz, misli ko'rilmagan konvertatsiya ishlari amalga oshirildi. Xalqaro bozorda oshkoralik mexanizmi, dunyo bo'ylab tan olingan yuqori sifatli O'zbek paxta tolasini eksportni amalga oshirishda muhim vazifa hisoblanadi.
NAV VA SINFLAR ULUSHI TAQSIMOTI
1-rasm
Bu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar katta ahamiyatga ega. Paxta mavjud infratuzilmasini takomillashtirish, yangi mahalliy paxta navlarini sifatini oshirish, paxta xom ashyosini qayta ishlash, paxta mahsulotlarini sertifikatlash, saqlash va doimiy yetkazib berishga qaratilgan. Bu esa - sohada amalga oshirilayotgan islohotlarning asosiy maqsadi hisoblanadi.
HVI tizimlarining qo’llanilishi, o’zbek paxtasini dunyo bozorida raqobatbardoshliligini oshiribgina qolmay, respublikamizdagi to’qimachilik sanoati iste’molchilari uchun eng yaxshi hususiyatlariga ega bo’lgan seleksion navlar assortimentini shakllantirishga imkon berdi.
O'zbekistonda 2001 yildan boshlab, xo'jalik texnikalari yangilanib, yangi seleksiya navlari joriy etilib, barcha “SIFAT” laboratoriyalarida paxta tolasini 100% lik toyma-toy tekshirilishi boshlagandan so’ng, 4 tip ulushi oshgani kuzatildi, 01.04.2018 yil holatida esa 83.48% tashkil etmoqda.
TIPLAR ULUSHI TAQSIMOTI
2-rasm
Paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi esa Respublikamizning barcha hududlarida yuqori darajada qolmoqda. Oldingi yil mavsumiga nisbatan paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi ortdi. Paxta tolasining solishtirma uzulish kuchi 01.04.2018 yil holatiga 80.52% tolasi 29gs/tex dan yuqoridir, 3-rasmda berilgan.
PAXTA TOLASINING SOLISHTIRMA UZULISH KUCHI
3-rasm
PAXTA TOLASINING MIKRONEYR KO’RSATKICHI GISTOGRAMMASI
4-rasm
4-rasmda, 01.04.2018 yil holatiga paxta tolasining mikroneyr ko’rsatkichlari diagrammasi taqdim etilgan. Paxta tolasining mikroneyr ko’rsatkichi Respublikamizda 96.88% 3.5-4.9 oralig'ida saqlanib kelmoqda.
PAХTA TOLASINING UZUNLIK BO‘YICHA BIRХILLIK INDEKSI GISTOGRAMMASI
5-rasm
5-rasmda, Paхta tolasining uzunlik bo‘yicha birхillik indeksi 01.04.2018 yil holatiga ko’ra Respublika miqyosida o'rtacha 82-84% oraliq diapazoni eng kup uchraydi. O'tgan mavsumga nisbatan tola birhillik indeksi Buxoro viloyatida yaxshilandi.

Current information about the dynamics of the basic indicators of quality of uzbek cotton harvest in 2017
2018-04-02 | Economics
In Uzbekistan, one of the most important places in the economy takes a cotton and related processing industries. As a result, the government carried out large-scale economic reforms, including the modernization and technical upgrading of industries, radically changed the approach to the cultivation, processing of raw cotton and the production of a fiber that meets international standards. In this area, we conducted an unprecedented transformation, create a transparent mechanism for the implementation of the export of Uzbek cotton fiber, high quality is recognized throughout the world, and therefore every year it increases the need for the international market.
Of great importance is the fact that the ongoing reforms in this area are carried out comprehensively. The further course of improvement of the existing infrastructure of the cotton and improving the quality of domestic cotton was aimed at continuous improvement of breeding varieties, processing of raw cotton, cotton products certification, storage and transportation. This - the main goal of ongoing reforms in this area.
Carried out important reforms in the classification and certification of cotton fiber, to integrate into the international system testing of cotton. Uzbek Centre "Sifat" from 1999 carries a mandatory independent certification of cotton fiber per bale tests using systems HVI. Bale certification of cotton fiber and providing customers the ability to implement its acceptance of the Republic, have substantially increased the accuracy of the assessment of the quality of cotton, virtually eliminating complaints.
Modern trends in the quality requirements of the fiber such that the fiber must satisfy the consumer, not only in the basic mandatory parameters used in the sale, but also on additional indicators obtained in the instrumental system HVI.
DISTRIBUTION OF THE PORTION OF THE CLASSES
Figure 1
In Uzbekistan since 2001, from the moment of introduction to 100% of bale tests in the laboratories Uzbek Centre “Sifat”, because of an improvement in agricultural engineering, to the introduction of new selective types and the use of system HVI, became steadily grow the share of 4types cotton fibers. The portion of a cotton fiber of 4 types of the harvest of  01.04.2018 years 4 types portions it composes 83.48% of fig-2.
SHARE OF 4 TYPES COTTON FIBERS
Figure 2
The index of specific breaking load remains at the high level in all regions of republic. On the average in the republic strength somewhat increased in the comparison with the past season. The diagram of the distribution of the index of the specific breaking load of cotton fiber as of 01.04.2018 y 80.52% fiber 29gs/tex and higher. It was represented in fig-3.
DIAGRAM OF THE DISTRIBUTION OF THE INDEX OF THE SPECIFIC BREAKING LOAD OF THE COTTON FIBER
Figure 3
DIAGRAM OF THE DISTRIBUTION OF THE INDEX MICRONAIRE OF COTTON FIBER ON THE SELECTIVE TYPES
Figure 4
In fig. 4 is represented the diagram of the distribution of the index of micronaire of cotton fiber on the selective types to the state of 01.04.2018 years. On the average through the republic the index of Micronaire is within the limits the optimum 96.88%  range 3,5-4,9.
Histogram of strength index distribution of cotton fiber
Figure 5
Index of the uniformity of fiber along the length as of 01.04.2018 years, on the average in the republic, above 82-84%. In the comparison with the past season the uniformity of fiber perceptibly increased in Bukhara region.