Militsiya bilan mahalla birga ishlasa, jinoyat bo‘lmaydi
Zamonaviy bo‘linma binosida militsiya xodimlari uchun barcha sharoit yaratilgan. Shahardagi hamma uchastka nozirlari uy-joy, yengil avtomashina bilan ta’minlangan. Bunday e’tibor xodimlarning dunyoqarashini o‘zgartirib, burchiga sadoqatini mustahkamlamoqda.
Huquq-tartibot idoralari odamlarning osoyishtaligini, jinoyat bo‘lmasligini kafolatlashi kerak. Buning uchun yurish, har bir holatdan xabardor bo‘lish zarur. Militsiya mahalla bilan birga ishlasa, jinoyatchilik bo‘lmaydi, dedi Prezidentimiz.
Shahar va fuqarolar xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan innovatsion tizimlar, militsiya xodimlari o‘rtasidagi mobil aloqa dasturi bilan tanishdi.
Jamoat xavfsizligini ta’minlash, jinoyatchilikning oldini olish, yo‘l-transport tizimini tartibga solish, bu borada Jizzaxda ham Toshkent shahri tajribasini joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Profilaktika inspektorlarini axborot texnologiyalariga o‘qitish, bu bo‘yicha ilmiy-amaliy qo‘llanma yaratish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mazkur bo‘linmada “Zargarlik” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi va profilaktika inspektori bilan suhbatlashdi. Jamoat joylariga, birinchi navbatda, bolalar bog‘chalari va maktablarga kuzatuv kameralari o‘rnatish bo‘yicha topshiriq berdi.

Если органы внутренних дел и махалля будут работать вместе, то преступности не будет
В современном здании отделения, возведенном в махалле Заргарлик, созданы все условия для сотрудников. Все участковые инспекторы города обеспечены служебным жильем и легковыми автомобилями. Уделяемое внимание меняет мировоззрение сотрудников и укрепляет их преданность долгу.
"Органы правопорядка должны гарантировать спокойствие людей и предупреждать преступность. Для этого надо работать среди людей, быть в курсе любого события. Если органы внутренних дел тесно взаимодействуют с махаллей, преступности не будет", сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства ознакомился с инновационными системами, применяемыми для обеспечения безопасности граждан, работой программы оперативной мобильной связи между сотрудниками.
Даны указания по обеспечению общественной безопасности, упорядочению дорожно-транспортного движения, внедрению в Джизаке  ташкентского опыта, накопленного в этой сфере. Была отмечена необходимость обучения инспекторов по профилактике информационным технологиям, создания для этого соответствующего научно-практического руководства.
Глава государства побеседовал в отделении с председателем и инспектором по профилактике схода граждан махалли "Заргарлик", поручил установить камеры видеонаблюдения в общественных местах, прежде всего в детских садах и школах.