O‘zbekiston – Qirg‘iziston: hududlararo hamkorlik mustahkamlanmoqda
Farg‘onada O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi Bosh vazirlari raisligida ikki davlat chegaradosh viloyatlari rahbarlari kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov va Qirg‘iziston Respublikasi Bosh vaziri S.Isakov mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlari, do‘stlik, yaxshi qo‘shnilik va o‘zaro ishonchga asoslangan hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar yangi bosqichga ko‘tarilganini ta’kidladi.
Mamlakatimiz o‘z tashqi siyosatida, avvalo, qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratmoqda. Keyingi paytda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi sheriklik aloqalari faollashayotgani buning yorqin dalilidir. Jumladan, Qirg‘iziston Respublikasi bilan hamkorlik yangi mazmun bilan boyib bormoqda. Parlamentlar, turli vazirlik va idoralar, hududlar o‘rtasida aloqalar tobora kengaymoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 5-6 sentabr kunlari Qirg‘izistonga davlat tashrifi chog‘ida O‘zbekiston Respublikasining chegaraoldi viloyatlari hokimlari va Qirg‘iziston Respublikasi hukumatining chegaraoldi viloyatlaridagi vakolatli vakillari kengashini tashkil etish to‘g‘risida hukumatlararo anglashuv memorandumi imzolangan edi. Mazkur kengash tomonlarning o‘zaro hamkorligini rivojlantirish, doimiy monitoringi va tahlilini olib borish, ayniqsa, chegaraoldi viloyatlar o‘rtasida munosabatlarni mustahkamlash, turli takliflar ishlab chiqish hamda muammolarni amaliy hal etishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Yig‘ilishda chegaraoldi hududlar o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, savdo-iqtisodiy, investitsiyalar jalb etish, turizm, madaniy va ma’rifiy sohalarda aloqalarni kengaytirish, O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasida fuqarolar uchun sharoitlarni yaxshilash va nazorat-o‘tkazish punktlari sonini ko‘paytirish kabi muhim masalalar muhokama qilindi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, qisqa vaqt ichida chegaraoldi viloyatlar o‘rtasida yaxshi qo‘shnilik aloqalari yo‘lga qo‘yildi. Navro‘z bayrami arafasida Botken viloyati delegatsiyasi Farg‘ona viloyatiga, Jalolobod viloyati delegatsiyasi Namangan viloyatiga keldi, O‘sh shahridan esa Andijon shahriga do‘stlik safari tashkil etildi. Iqtisodiy, madaniy-ma’rifiy aloqalar yanada mustahkamlandi.
Tadbir doirasida Farg‘ona, Andijon va Namangan viloyatlaridagi sanoat korxonalari va tadbirkorlar ishlab chiqarayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi tashkil etildi. Qo‘shni mamlakat vakillari ishtirok etgan ko‘rgazmada bir qator manfaatli shartnomalar imzolandi.
– O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida barcha sohalarda hamkorlik yo‘lga qo‘yilayotgani ikki tomon uchun ham katta imkoniyatlar yaratmoqda, – deydi Qirg‘iziston Respublikasi investitsiyalarni jalb etish va himoya qilish agentligi direktori E.Momunqulov. – Mamlakatimizda O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarga talab katta. Hozirgi kunda avtomobillar, ehtiyot qismlar, trikotaj mahsulotlari sotib olmoqdamiz. Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan dunyo bo‘ylab investitsiyalar jalb qilish, tadbirkorlar uchun qulay ishbilarmonlik muhiti yaratib berish borasida amalga oshirilayotgan ulkan ishlar tahsinga sazovor. Biz o‘zbekistonlik tadbirkorlar bilan turizm sohasida ham hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni maqsad qilganmiz.

Узбекистан – Кыргызстан: Укрепляется межрегиональное сотрудничество
В Фергане под председательством Премьер-министров Республики Узбекистан и Кыргызской Республики состоялось первое заседание Совета глав приграничных областей двух стран.
Премьер-министр Республики Узбекистан А. Арипов и Премьер-министр Кыргызской Республики С. Исаков отметили, что стратегические партнерские взаимоотношения между нашими странами, осуществляемая работа по развитию и укреплению сотрудничества, основанного на дружбе, добрососедстве и взаимном доверии, вышли на новый уровень.
Наша страна в своей внешней политике уделяет приоритетное внимание, прежде всего, развитию взаимоотношений с соседними странами. Ярким тому свидетельством являются активизирующиеся в последнее время партнерские связи со странами Центральной Азии. В частности, сотрудничество с Кыргызской Республикой обогащается новым содержанием. Все более расширяются связи между парламентами, различными министерствами и ведомствами, регионами.
В ходе государственного визита Президента Шавката Мирзиёева 5-6 сентября 2017 года в Кыргызстан был подписан межправительственный Меморандум о взаимопонимании по организации Совета хокимов приграничных областей Республики Узбекистан и уполномоченных представителей правительства Кыргызской Республики в приграничных областях. Данный совет имеет важное значение в развитии взаимного сотрудничества, проведении постоянного мониторинга и анализа, особенно в укреплении взаимоотношений между приграничными областями, разработке различных предложений и практическом решении проблем.
На заседании обсуждены такие важные задачи, как налаживание сотрудничества между приграничными регионами, привлечение инвестиций, расширение связей в сферах туризма, культуры и просветительства, улучшение условий для граждан на узбекско-кыргызской государственной границе и увеличение количества контрольно-пропускных пунктов.
Необходимо особо отметить, что за короткое время между приграничными областями налажены добрососедские связи. Накануне праздника Навруз делегация Боткенской области прибыла в Ферганскую область, делегация Джалалабадской области — в Наманганскую область. Из города Ош в город Андижан была организована дружественная поездка. Еще более укрепились экономические, культурно-просветительские связи.
В рамках мероприятия организована выставка продукции, производимой промышленными предприятиями и предпринимателями Ферганской, Андижанской и Наманганской областей. На выставке с участием представителей соседней страны были подписаны взаимовыгодные договоры.
– Налаживание сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном во всех сферах создает большие возможности для обеих сторон, - говорит директор Агентства по привлечению и защите инвестиций Кыргызской Республики Э. Момункулов. – В нашей стране имеется большой спрос на производимую в Узбекистане продукцию. В настоящее время мы приобретаем автомобили, запасные части, трикотажную продукцию. Реализуемая Президентом Шавкатом Мирзиёевым масштабная работа по привлечению инвестиций, созданию благоприятных условий для предпринимателей заслуживает внимания. Мы намерены наладить сотрудничество с узбекскими предпринимателями и в сфере туризма.
На заседании уделено особое внимание вопросам дальнейшего укрепления дружественных связей между приграничными областями. Достигнута договоренность о проведении очередного заседания Совета в Кыргызской Республике.