«Toshkent» Respublika fond birjasi savdolari aylanmasi 3,1 mlrd. so'mga teng bo'ldi
2018 yilning 23 - 24 mart kunlari «Toshkent» Respublika fond birjasi savdolarida 14 ta aksiyadorlik jamiyatining qimmatli qog'ozlari bilan 27 ta bitim qayd qilinib, 2,5 mln. dona aksiya 3,1 mlrd. so'mga sotildi. Tahlillar jami savdo aylanmasining 92,9 foizi tijorat banklari va 5,2 foizi sug'urta kompaniyalarining qimmatli qog'ozlari bilan amalga oshirilgan bitimlardan iborat bo'lganini ko'rsatdi.
Eng yirik bitim 24 mart sanasida asosiy seksiyada «Ravnaq-bank» XATBning 2,0 mln. dona aksiyasi bilan 2,0 mlrd. so'm miqdorida tuzildi. Bir dona aksiyaning sotuv narxi 1 000 so'mni tashkil qildi.
Bitimlar soni bo'yicha yetakchilikni o'tgan haftada «Alskom» SK AJ egallagan holda, uning 95,6 ming dona aksiyasi bilan 162,6 mln. so'mlik 5 ta bitim amalga oshirildi.
Qimmatli qog'ozlar bilan o'rtacha kunlik savdo aylanmasi hisobot davrida 1,56 mlrd. so'mni, o'rtacha bitim qiymati esa 115,6 mln. so'mni tashkil etdi. Shu bilan birga, ushbu davrda sotilgan bir dona aksiyaning o'rtacha narx ko'rsatkichi 1 258 so'mdan iborat bo'ldi.
Qimmatli qog'ozlarning nominal narxiga nisbatan yuqori darajadagi farq «Olmaliq KMK» AJ aksiyalari bilan tuzilgan savdo bitimlarida kuzatildi. Bunda nominal qiymati 3 914 so'm bo'lgan jamiyat aksiyalarining savdo kunidagi birja narxi 7 793,28 so'mni tashkil etdi.
Hafta davomida savdo aylanmasi hajmi yuqori bo'lgan emitentlarni «Ravnaq-bank» XATB (haftalik savdo aylanmasining – 64,0 foizi), «Universal bank» XATB (16,3 foiz), «Turonbank» ATB (12,5 foiz) va «Alskom» SK AJ (5,2 foiz) tashkil etdi. Savdo aylanmasining 98,1 foizi ular hissasini tashkil etdi.
O'tgan haftada investorlar toifasiga ko'ra birja savdolarida jismoniy shaxslar faolligi kuzatilib, tuzilgan umumiy bitimlar hajmining – 95,2 foizi, bitimlar sonining esa – 88,8 foizi aynan ular hissasiga to'g'ri keldi.
Shuningdek, o'tgan haftada fond birjasida respublikamizning 6 ta hududida joylashgan listing kompaniyalari qimmatli qog'ozlari bilan savdo bitimlari imzolandi. Birja bitimlarining eng yuqori hajmi Toshkent shahri (81,8 foiz) va Farg'ona viloyatidagi (16,3 foiz) aksiyadorlik jamiyatlari hisobiga to'g'ri keldi.
Fond birjasida yil boshidan buyon 35,5 mlrd. so'mlik 614 ta savdo bitimi qayd qilindi. Ushbu davrda birja savdolarida 52 ta aksiyadorlik jamiyatining 154,3 mln. dona qimmatli qog'ozlari sotilgan.

Общий оборот РФБ «Тошкент» составил 3,1 млрд.сум
По итогам торгов на Республиканской фондовой бирже «Тошкент» за неделю с 23 по 24 марта 2018 года было заключено 27 сделок купли-продажи с ценными бумагами 14 акционерных обществ. В результате было реализовано 2,5 млн. штук ценных бумаг. Общий оборот биржи составил 3,1 млрд. сум.
Анализ отраслевых показателей биржи по инвестиционной привлекательности показывает, что наибольшим спросом в истекшем периоде пользовались ценные бумаги банков – 92,9% истраховых компаний – 5,2%.
Самая крупная по объему сделка на рынке акций заключена 24 марта в основной секции, в результате которой реализовано 2,0 млн. штук акций ЧАКБ «Ravnaq-bank» на сумму 2,0 млрд. сум. Стоимость 1 акции составила 1 000 сум.
Лидером по количеству заключенных сделок за истекший период является СК АО «Alskom». Акции общества участвовали в 5 сделках, 95,6тыс. штук акций (162,6 млн. сум) которого были реализованы на вторичном рынке РФБ «Тошкент».
Средний ежедневный оборот ценных бумаг за период с 23 по 24 марта составил 1,56 млрд. сумов, тогда как размер средней сделки составил 115,6 млн. сумов. В то же время, показатель средней цены реализации в расчете на одну акцию составил 1 258 сумов.
Самая высокая цена за акцию в указанном периоде отмечена по итогам сделки с акциями АО «Olmaliq KMK» – ценные бумаги данного общества реализовывались на вторичном рынке по цене 7 793,28 сумов за акцию. Номинальная стоимость каждой акции – 3 914 сумов.
По объему торгов за неделю лидируют ЧАКБ «Ravnaq-bank» (доля в недельном обороте биржи – 64,0%), ЧАКБ «Universal bank» (16,3%), АКБ «Turonbank» (12,5%) и СК АО «Alskom» (5,2%). Их суммарный объем составил 98,1% от всего оборота биржи за неделю.
По категориям инвесторов наибольшая активность наблюдалась у физических лиц: по сумме заключенных сделок – 95,2% от общего объема; по количеству заключенных сделок – 88,8%.
Рассматривая биржевой оборот по региональной принадлежности эмитентов, следует отметить, что за истекшую неделю были совершены сделки купли-продажи с акциями предприятий 6 регионов Республики Узбекистан. Наибольший объем сделок зафиксирован с акциями предприятий г. Ташкента – 81,8% и Ферганской области – 16,3 % от общего оборота.
С начала года на РФБ «Тошкент» заключено 614 сделки с ценными бумагами на общую сумму 35,5млрд. сум. В торгах участвовало 154,3 млн. штук ценных бумаг 52 эмитентов.