Innovatsion g‘oyalar–ishlab chiqarishga
“Qo‘qon mexanika zavodi” aksiyadorlik jamiyatida yangi turdagi mahsulotlar – qishloq xo‘jaligi, fermer, bog‘bon va dehqon xo‘jaliklari, shaxsiy tomorqa yer egalari, parrandachilik, baliqchilik hamda chorvachilik tarmoqlari uchun zamonaviy texnologiyalar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Ayni paytda jamiyatda neft va gaz sanoati uchun 40 turdan ortiq ehtiyot qismlar, nostandart uskunalar, o‘ndan ortiq bosim ostida ishlovchi sig‘imlar, xo‘jalik gaz balloni, isitish qozonlari tayyorlanmoqda. Ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish borasidagi amaliy ishlar bu yerda ham o‘z samarasini berayotir. Jamiyatni zamonaviy dastgohlar va uskunalar bilan jihozlash orqali yangi imkoniyatlar ochildi, ish unumdorligi ortib, raqobatbardosh, sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishga zamin yaratildi. Modernizatsiya dasturlari asosida keyingi yillarda ishlab chiqarish hajmi 60-65 barobarga, ishchi-xizmatchilar soni deyarli uch barobarga ko‘paydi. Hozir aksiyadorlik jamiyatida 800 nafardan ortiq ishchi-xizmatchi mehnat qilib, ularning qariyb 60 foizini yoshlar tashkil etadi. O‘tgan yilda bu yerda 80 milliard so‘mlikdan ortiq mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Bu yerga o‘rnatilgan asbob-uskunalarning aksariyati nafaqat mamlakatimiz, balki Markaziy Osiyoda yagona hisoblanadi. Masalan, qozon payvandlash sexida Germaniya texnologiyasi asosida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar o‘zining sifati va dizayni bilan xaridorlarga manzur bo‘lmoqda. Muqobil isitish qozonlari, yuqori bosimga chidamli gaz sig‘imi idishlari, gaz ballonlari ilgari xorijdan keltirilar edi. O‘tgan yillar davomida mutaxassislar izlanishlar olib borib, mazkur mahsulotlarni shu yerning o‘zida tayyorlash yo‘lga qo‘yildi.
O‘tgan yilda aksiyadorlik jamiyatining yaqin istiqbol bilan bog‘liq biznes-rejalari asosida ilgari chetdan keltirilgan neft va gaz sohasida zarur bo‘lgan 4 turdagi mahsulot mahalliylashtirildi. Shuningdek, qishloq xo‘jaligida zararkunanda hasharot va kasalliklarga qarshi kurashishda foydalaniladigan qurilma va jihozlar, parrandachilik sohasida tovuq kataklari, sadok usulida baliq boqish imkonini beruvchi qafaslar, chorvachilik va baliqchilikda omuxta yem tayyorlash jihozlari, dala ekinlari va shaxsiy tomorqa yerlariga kimyoviy ishlov berish moslamalari ishlab chiqarish joriy etildi.
– Joriy yilda 10 dan ziyod innovatsion g‘oyani hayotga tatbiq etish orqali o‘n turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishga joriy etish rejalashtirilmoqda, – deydi “Qo‘qon mexanika zavodi” aksiyadorlik jamiyati raisi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi Sharifjon Yuldashev. – O‘tgan yili qo‘shni Qirg‘izistonga 40 ming dollarlik mahsulot eksport qilingan edi. Bu yil mazkur davlatga eksport hajmini 300 ming dollarga yetkazish choralari ko‘rilyapti. Hozirgi kunda mahsulotlarimizni Tojikistonga eksport qilish bo‘yicha ham o‘zaro kelishuv ishlari olib borilmoqda.
Ta’kidlash joizki, jamiyatda eskirgan texnologiyalarni bosqichma-bosqich yangilash natijasida zamonaviy faoliyat ko‘lami tobora kengayib bormoqda. Innovatsion g‘oyalarni ishlab chiqarish jarayoniga keng tatbiq etish maqsadida ilmiy markazlar va iqtisodchi olimlar bilan yaqin hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Investitsiyaviy jozibadorlik yaxshilanib borayotgani, valyuta mablag‘larini erkin ayirboshlash imkoniyati, kichik sanoat zonalarini tashkil etish uchun imtiyozlar korxonaning iqtisodiy salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.

Инновационные идеи–в производство
В акционерном обществе "Кукон механика заводи" налажено производство новых видов продукции для сельского хозяйства, фермерских, садоводческих и дехканских хозяйств, владельцев личных подсобных хозяйств, а также птицеводческой, рыбоводческой и животноводческой отраслей.
В настоящее время Кокандский механический завод выпускает для нефтегазовой промышленности более 40 видов запасных частей, нестандартного оборудования, более 10 видов сосудов, работающих под давлением, хозяйственных газовых баллонов, отопительных котлов. Хорошие результаты дает проводимая здесь работа по модернизации, техническому и технологическому переоснащению производства, налаживанию производства импортозамещающей продукции. После оснащения предприятия современными станками и оборудованием открылись новые возможности, повысилась эффективность труда, создан прочный фундамент для производства конкурентоспособной качественной продукции. Благодаря программе модернизации за последние годы в АО объем производства увеличился в 60-65 раз, число работников – почти в три раза. Так, в настоящее время здесь трудится свыше 800 работников, почти 60 процентов из которых – молодые кадры. В прошлом году здесь было произведено продукции более чем на 80 миллиардов сумов.
Котлы, производимые в сварочном цехе на основе немецкой технологии, приходятся по душе заказчикам своим качеством и дизайном. Раньше альтернативные отопительные котлы, газовые емкости и баллоны, работающие под высоким давлением, завозились из-за рубежа. За прошедшие годы специалисты завода провели множество изысканий в данном направлении, благодаря чему налажено производство такой продукции на самом предприятии.
В прошлом году АО локализовало производство 4 видов продукции для нефтегазовой отрасли. Также налажено производство устройств и приспособлений, необходимых для борьбы с сельхозвредителями и болезнями, клетей для кур, садкового метода выращивания рыбы, оборудования для изготовления комбинированных кормов для животноводства и рыбоводства, химической обработки полей и личных подсобных хозяйств.
- В текущем году намерены реализовать более 10 инновационных проектов и наладить производство новой продукции, - говорит председатель правления АО "Кукон механика заводи", член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Шарифжон Юлдашев. - В прошлом году в соседний Кыргызстан экспортировали продукцию на 40 тысяч долларов. В этом году принимаются необходимые меры для доведения экспорта в эту страну до 300 тысяч долларов. В эти дни также ведем переговоры по налаживанию экспорта нашей продукции в Таджикистан.
Следует отметить, что в результате поэтапного обновления устаревшего оборудования в акционерном обществе все более ширится масштаб производства на основе новейших технологий. В целях широкого внедрения инновационных идей в производство налажено тесное сотрудничество с научными центрами и учеными-экономистами. Улучшение инвестиционной привлекательности страны, возможность свободной конвертации валюты, а также льготы, предоставляемые для организации малых промышленных зон, способствуют дальнейшему повышению экономического потенциала предприятия.