Loyan va Buxoro birodar shaharlari vakillarining turizmni rivojlantirish masalasida uchrashuvi o‘tkazildi
2018-03-24 | Turizm
Xitoyning Loyan provinsiyasi turizmni rivojlantirish korporatsiyasi direktorining doimiy o‘rinbosari Chjao Sin va boshqarish kotibi Xe Szyan boshchiligidagi delegatsiya joriy yilning 10 mart kuni Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida mehmonlar bilan ikki shahar o‘rtasida turizmni rivojlantirish maqsadida hamkorlikni yanada kuchaytirish va o‘zaro manfaatli sherikchilikni yo‘lga qo‘yish maqsadida 11 mart kuni Buxoro davlat universitetida Xitoy delegatsiyasi bilan viloyatning yirik turistik agentliklari va hamkor tashkilotlari vakillari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda xorijiy davlatlardan tashrif buyuradigan turistlarning viza olish jarayonini yengillashtirilganligi va bu masalalarda tizimli ish tashkil qilishga doir takliflar muhokama qilindi. Shuningdek, uchrashuvda mehmonxonalar va restoranlar qurish, Loyan va Buxoro shahri oralig‘ida to‘g‘ridan – to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish va ikkala shahar turistik agentliklarning yuzma-yuz uchrashuvlarini tashkil etib borish hamda Loyandagi turistik agentliklar uchun info turlarni amalga oshirish kabi masalalar bo‘yicha fikr mulohazalar bildirildi.
Uchrashuv savol-javoblarga boy va ko‘taringki kayfiyatda davom ettirilib, ikki tomonlama hamkorlik shartnomalarini imzolash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Shu bilan birgalikda, Xitoylik hamkorlarning Buxoro shahriga sayohati tashkil etilib, mutaxassislar tomonidan ularga qadimiy tariximiz, betakror arxitektura yodgorliklari va ulug‘ ajdodlarimizning dunyo ilm-fani, ma’rifati va madaniyati rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi haqida so‘zlab berildi.
Loyan shahri delegatsiya Buxoroga tashrifidan katta tassurot olib mamnun bo‘lganliklari va hududning yuksak turistik salohiyatini yana bir bor e’tirof etishlarini bildirishdi.

Проведена встреча по развитию туризма при участии представителей городов-побратимов Лоян и Бухара
10 марта текущего года в Бухару прибыла делегация во главе постоянного заместителя директора корпорации по развитию туризма провинции Лоян Китая Чжао Цинь и секретаря управления Хэ Цзянь.
В рамках визита в целях развития туризма между двумя городами, развития сотрудничества и налаживания взаимовыгодного партнерства 11 марта в Бухарском государственном университете была организована встреча с участием делегации из Китая, крупными туристическими компаниями области и с представителями сотрудничающих организаций.
На мероприятии было отмечено упрощение получения виз для туристов, прибывающих из-за рубежа, а также обсуждены предложения по системной организации работ по этому вопросу. Были высказаны идеи по строительству гостиниц и ресторанов, по запуску прямых авиарейсов между Лоян и Бухарой, по периодической организации встреч «лицом к лицу» туристических агентств двух городов, а также организации инфотуров для туристических агентств из Лояна.
На встрече развернулось активное обсуждение, также на встрече были достигнуты соглашения по подписанию договоров по двустороннему сотрудничеству.
Вместе с этим для китайских партнёров был организован тур по Бухаре, в ходе которого гостям специалистами было рассказано о нашей богатой истории, о неповторимых архитектурных памятниках и об огромном вкладе наших великих предков в мировую науку, просвещение и культуру.
Делегация  отметила, что получила незабываемые впечатления от визита в Бухару и еще раз был отмечен высокий туристический потенциал региона.