2018-03-23 | Texnologiyalar
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Ahmadxo‘jayev bugun mamlakatimizga iqtisodiyotning turli sohalaridagi investitsion imkoniyatlar bilan tanishish maqsadida tashrif buyurgan «Silverleafe Capital Parthers» kompaniyasining delegatsiyasi bilan uchrashdi. Delegatsiyaga kompaniya prezidenti Den Petterson boshchilik qilmoqda.
Muzokaraning asosiy mavzusi blokcheyn texnologiyasini rivojlantirish masalasi bo‘ldi. Ushbu texnologiyalar axborot-kommunikatsiya texnologiyalari taraqqiyotidagi yangi va istiqboli porloq yo‘nalish bo‘lib, taraflar mazkur texnologiyalar rivojlanishining oxirgi tendensiyalari yuzasidan fikrlashishdi.
Ta’kidlash joizki, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi ushbu texnologiyani faol qo‘llab kelmoqda. 2018 yil 1 iyundan boshlab Blokcheyn va bo‘lingan reyestr texnologiyalari bo‘yicha kompetensiya markazi tashkil etiladi. Markazning asosiy vazifalari kadrlar, ya’ni ishlab chiquvchi mutaxassislar, loyiha menejerlari, davlat xizmati amaldorlari, o‘qituvchilarning malakasini oshirish hisoblanadi.
Shuningdek, mehmonlar yaqinda tashkil etilgan «Mirzo Ulugbek Innovation Center» informatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etishni qo‘lab-quvvatlash innovatsion markazi faoliyati bilan ham tanishtirildi.

Глава Мининфокома принял делегацию «Silverleafe Capital Parthers»
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Азим Ахмедхаджаев сегодня встретился с делегацией «Silverleafe Capital Parthers» (США) во главе с президентом компании Дэном Петтерсоном, прибывшей в Узбекистан для ознакомления с инвестиционными возможностями в различных отраслях экономики страны.
Основной темой переговоров стал вопрос развития технологии блокчейн. Стороны обменялись мнениями по последним тенденциям развития данных технологий, которые являются новыми и перспективными направлениями в развитии информационно-коммуникационных технологий.
Следует отметить, что Мининфоком активно продвигает данную технологию. Уже с 1 июня 2018 г. будет образован Центр компетенций по технологиям распределенного реестра и блокчейн. Основной задачей данного Центра является повышение квалификации кадров: разработчиков, проект-менеджеров, государственных чиновников, преподавателей.
Также узбекская сторона ознакомила гостей с деятельностью недавно созданного Инновационного центра по поддержке разработки и внедрения информационных технологий «Mirzo Ulugbek Innovation Center».
Компания «Silverleafe Capital Partners», специализирующаяся на управлении инвестициями, основана в 2004 году в г. Мемфисе, штат Теннесси. Дэн Паттерсон основал компанию Silverleafe после работы в частной клиентской группе Merrill Lynch более десяти лет.