O'zbekiston Respublikasining intellektual mulk sohasidagi qonun hujjatlariga kiritilgan o'zgartirish va qo'shimchalar to'g'risida
2018-03-17 | Jamiyat
Ma'lumki, 2017 yil 14 sentyabrda 446-sonli O'zbekiston Respublikasining qonuni qabul qilingan edi.
Ushbu qonunga binoan "Ixtirolar, foydali modellar va sanoat namunalari to'g'risida", "Seleksiya yutuqlari to'g'risida" va "Tovar belgilari, xizmat ko'rsatish belgilari va tovar kelib chiqqan joy nomlari to'g'risida"gi qonunlarga tegishli o'zgartirish va qo'shimchalar kiritilgan edi. Ushbu o'zgartirishlar Qonun kuchga kirgan kundan e'tiboran olti oy o'tgach amalga kiritilishi belgilab qo'yilgan edi. Qonun ijrosini ta'minlash maqsadida o'tgan davr mobaynida Agentlik tomonidan intellektual mulk bilan bog'liq ayrim Qoidalarga ham o'zgartirishlar va qo'shimchalar kiritildi, hamda O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan ro'yxatga olindi. Jumladan, "Foydali modelga O'zbekiston Respublikasining patenti berilishi uchun talabnomalarni tuzish, topshirish va ko'rib chiqish Qoidalari", "Seleksiya yutug'i patentining amal qilishini tiklash qoidalari", "Tovar belgisiga va xizmat ko'rsatish belgisiga doir guvohnomaning hamda tovar kelib chiqqan joy nomidan foydalanish huquqi to'g'risidagi guvohnomaning amal qilish muddatini uzaytirish qoidalari", "O'zbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligining Apellyasiya kengashiga apellyasiyalar va arizalarni topshirish hamda ko'rib chiqish qoidalari" va boshqa normativ hujjatlar.
Yuqorida qabul qilingan qonun va qonunosti hujjatlar respublikamiz ixtirochilari, tadbirkorlari va seleksionerlari uchun yanada qulaylik va keng imkoniyatlar yaratadi.
•  Birinchidan, ixtirochilar foydali model sifatida endilikda mahsulotga (xususan, qurilma, modda, mikroorganizm shtammlari, o'simliklar yoki hayvonlar hujayralarining turlariga) va usulga (moddiy vositalar yordamida moddiy ob'ekt ustida hatti-harakatlarni amalga oshirish jarayoniga) taalluqli bo'lgan texnik yechimlarni foydali model sifatida Agentlikka talabnoma sifatida topshirishlari mumkin. Foydali model sifatida muhofaza qilinadigan ob'ektlar turkumini bunday kengaytirilishi yaratilgan intellektual mulk ob'ektining ekspertiza muddatlarini qisqartirishga hamda patent olish bilan bog'liq harakatlarni amalga oshirishda to'lanadigan patent bojlarini miqdorini kamaytirishga qaratilgan.
• Ikkinchidan, seleksiya yutuqlariga patent berish avval ma'lumotlar e'lon qilingan sanadan e'tiboran 6 oydan keyin emas, balki o'n ish kuni o'tgach beriladigan bo'ldi. Shuningdek, patentning amal qilishi tugatilgan sanadan e'tiboran uch yil ichida patent egasi tomonidan iltimosnoma topshirilsa patentining amal qilishiga ko'ra tiklanishi mumkin.
• Uchinchidan, korxonaning xodimi bo'lgan muallif bevosita o'z nomiga patent olishi mumkin bo'lgan hollar aniqlashtirildi.

Об изменениях и дополнениях, внесенных в законодательные акты Республики Узбекистан в сфере интеллектуальной собственности
2018-03-17 | Общество
Как известно, 14 сентября 2017 года был принят закон Республики Узбекистан за № 446.
Согласно данному закону были внесены изменения и дополнения в законы "Об изобретениях, полезных моделях и промышленных образцах”, "О селекционных достижениях”, "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров”. Было определено, что данные изменения начинают действовать по истечении шести месяцев со дня вступления в силу Закона. В целях обеспечения исполнения Закона Агентством были внесены изменения и дополнения в некоторые Правила в сфере интеллектуальной собственности, которые зарегистрированы Министерством юстиции. В том числе, в "Правила составления, подачи и рассмотрения заявки на выдачу патента Республики Узбекистан на полезную модель”, "Правила восстановления действия патента на селекционное достижение”, "Правила продления действия свидетельства на товарный знак и знак обслуживания, а также свидетельства о праве пользования наименованием места происхождения товара”, "Правила подачи и рассмотрения апелляций и заявлений в Апелляционном совете Агентства по интеллектуальной собственности” и в другие нормативные акты.
Выше принятые законы и подзаконные акты создают дополнительные удобства и широкие возможности для изобретателей, предпринимателей и селекционеров.
• Во-первых, изобретатели могут подавать заявки в качестве полезных моделей на технические решения относящиеся к продукту (в частности, устройство, вещество, штамм микроорганизма, клетки растений и животных) и способу (осуществление действий над материальным объектом с помощью материальных средств). Такое расширение разновидности объектов охраняемых в качестве полезной модели направлено на сокращение сроков экспертизы объектов интеллектуальной собственности и снижение суммы патентной пошлины, связанной с получением патента.
• Во-вторых, выдача патента на селекционное достижение будет осуществляться по истечении 10 рабочих с даты публикации сведений, а не по истечении 6 месяцев, как было раньше. Также, в случае прекращения действия патента, патентообладатель может ходатайствовать о восстановлении действия в течении трех лет в с даты прекращения действия патента.