Shu munosabat bilan o‘tkazilgan tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, O‘mon Sultonligining Meros va madaniyat vaziri Sayyid Haysam bin Tariq al-Sa’id hamda Vaqf va din ishlari vaziri Shayx Abdulla bin Muhammad bin Abdulla as-Salimiy ishtirok etdi. Ular institutda yaratilgan keng imkoniyatlar, muzey, ish xonalari, qo‘lyozmalar saqlanayotgan kutubxona, laboratoriya bilan tanishdi. Ish jarayonlarini kuzatdi.
Mehmonlar nodir manbalar, toshbosma kitoblar, miniatyuralar, xattotlik namunalari, tarixiy hujjatlar kolleksiyalarining eng yaxshi namunalari joy olgan ko‘rgazmani ko‘zdan kechirdi.
Mazkur institut binosi 2009 yilda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning O‘mon Sultonligiga tashrifi chog‘ida ikki davlat o‘rtasidagi imzolangan bitimga binoan ushbu davlat ishtirokida bunyod etildi.
Bino uch qavatli. Kiraverishdagi ichki markaziy atriumning balandligi 16 metrni tashkil etadi. Markaziy zalga kirgan odam uning dizaynidan o‘rta asrlarning yirik namoyandalari – al-Xorazmiy, Mirzo Ulug‘bek, Abu Rayhon Beruniyni yodga oladi.
Institutdagi 26 ming qo‘lyozma va 40 mingga yaqin toshbosma to‘plamlari noyob manba hisoblanadi. Ularning “yoshi” asrlar bilan o‘lchanadi.
Yangi binoda “Yozma yodgorliklarni tadqiq etishning dolzarb vazifalari va zamonaviy uslublari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘ldi. Turli davlatlardan kelgan olimlarning ilm-fan tarixi, buguni va istiqboliga oid ma’ruzalari tinglandi.

2018-03-16 | Education
New building of Oriental Studies Institute named after Abu Raykhon Beruniy at the Academy of Sciences of Uzbekistan, has been commissioned.
The Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov, the Minister of Heritage and Culture of the Sultanate of Oman Sayyid Haitham bin Tariq Al Said and the Minister of Endowments and Religious Affairs of this country Sheikh Abdallah bin Mohammed bin Abdullah Al Salmi participated at the event organized in this connection. They got acquainted with opportunities created at the institute, the museum, classrooms, manuscripts library and laboratory.
Guests also became familiar with rare sources, books-lithographs, miniatures, calligraphy samples and collection of historical documents.
The building of the institute was constructed in accordance with the agreement, signed between the two states in 2009 during the visit of the First President of Uzbekistan Islam Karimov to the Sultanate of Oman, with participation of this country.
The height of inner central atrium in the lobby of the three-storey building is 16 meters. Design of the central hall is inspired by eastern middle ages and heritage of famous figures, who lived in that era of well-known personalities – al-Khorezmi, Mirzo Ulugbek, Abu Raykhon Beruniy.
26 thousand manuscripts and 40 thousand lithographs stored at the Institute are a unique collection.
New building hosted international scientific-practical conference on actual tasks and modern methods of studying written monuments. Reports of scientists from different countries about history, present and future of science were heard.