2018-03-16 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Germaniya Federativ Respublikasi Federal tashqi ishlar vaziri lavozimiga tayinlangani munosabati bilan Heiko Maasga tabrik yo‘lladi.
“O‘zbekiston Germaniya bilan o‘zaro manfaatli va keng qamrovli masalalar bo‘yicha hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyor, - deyiladi maktubda. - Biz konstruktiv siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, ikki tomonlama munosabatlarda iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish va madaniy-gumanitar sohadagi aloqalarni kengaytirishga katta e’tibor qaratamiz.”
O‘zbekiston “Germaniya bilan ko‘p tomonlama darajada hamkorlik qilish hamda mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb masalalari, jumladan, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha strategiyasini amalga oshirish va Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirishga alohida e’tibor berishi”, qayd etilgan.
Maktubda O‘zbekiston TIV rahbari Germaniya Federal vaziri Heiko Maasni O‘zbekiston va Afg‘oniston tashabbusi bilan 2018-yil 26-27-mart kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Afg‘oniston bo‘yicha “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiyasida ishtirok etishga taklif qildi.
Toshkent konferensiyasida Germaniyaning tashqi ishlar vaziri darajasida ishtirok etishi Afg‘onistondagi vaziyatni hal qilish Germaniya tomoni uchun ustuvor masala ekanligini yana bir dalili bo‘lishi ta’kidlangandi.
Maktub yakunida Abdulaziz Kamilov Heiko Maasning “ushbu yangi oliy lavozimdagi faoliyatida O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasidagi an’anaviy do‘stona, ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada chuqurlashtirish va rivojlantirishga hissa qo‘shishi”ga ishonch bildirdi va uni o‘ziga qulay vaqtda O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif etdi.

Послание Федеральному министру иностранных дел ФРГ
Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов направил поздравительное послание Хайко Маасу в связи с его назначением Федеральным министром иностранных дел Федеративной Республики Германия.
«Узбекская сторона готова к дальнейшему наращиванию сотрудничества с Германией по широкому кругу вопросов, представляющих обоюдный интерес, - говорится в послании. - Мы придаем важное значение углублению конструктивного политического диалога, активизации экономической дипломатии в двусторонних отношениях и расширению связей в культурно-гуманитарной сфере».
Было отмечено, что Узбекистан «придает особое значение также взаимодействию с Германией на многостороннем уровне и по актуальным темам региональной и международной политики, включая реализацию Стратегии Европейского Союза по Центральной Азии и урегулирование ситуации в Афганистане».
Глава МИД Узбекистана в послании пригласил Федерального министра Хайко Мааса принять участие в предстоящей 26-27 марта 2018 года в г.Ташкенте Международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие», которая организуется по инициативе Узбекистана и Афганистана.
Как было подчеркнуто, в Узбекистане рассчитывают, что участие Германии в Ташкентской конференции на уровне министра иностранных дел станет еще одним свидетельством приоритетного значения, придаваемого немецкой стороной урегулированию ситуации в Афганистане.
В заключение Абдулазиз Камилов выразил уверенность, что деятельность Хайко Мааса «на этом новом высоком посту будет способствовать дальнейшему углублению и развитию традиционно дружественных, многоплановых и взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и Германией», и пригласил его посетить Узбекистан с визитом в любое удобное время.