O‘zbekiston Prezidenti Navro‘z arafasida O‘zbekiston va Tojikiston fuqarolarining o‘zaro kelib ketishlari to‘g‘risidagi bitimni tasdiqladi
2018-03-15 | Siyosat
2018-yilning 14-mart kuni O‘zbekiston tomoni ichki davlat protseduralarini yakunladi – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 9-mart kuni Dushanbe shahrida imzolangan O‘zbekiston va Tojikiston fuqarolarining o‘zaro kelib ketishlari to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimni tasdiqladi.
Yorqin bahor bayrami Navro‘z arafasida ikki mamlakat aholisiga qulay shart-sharoit yaratish maqsadida Tojikiston Respublikasi fuqarolariga ushbu Bitimni rasman kuchga kirishiga qadar vaqtinchalik qo‘llash to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
2018-yil 16-martdan e’tiboran Tojikiston Respublikasi fuqarolari amaldagi safar hujjatlari (diplomatik, xizmat va xorijga chiqish umumiy fuqarolik pasporti) bilan O‘zbekiston Respublikasi hududida vizasiz (30 kungacha) bo‘lishlari mumkin.
Bitimning kuchga kirish sanasi va O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining Tojikiston Respublikasida bo‘lishiga nisbatan qo‘llanishi to‘g‘risidagi ma’lumot qo‘shimcha tarzda e’lon qilinadi.

Президент Узбекистана накануне Навруза утвердил Соглашение о взаимных поездках граждан Узбекистана и Таджикистана
14 марта 2018 года узбекской стороной завершена внутригосударственная процедура – Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев утвердил межправительственное соглашение о взаимных поездках граждан Узбекистана и Таджикистана, подписанное 9 марта 2018 года в г.Душанбе.
Для создания благоприятных условий населению двух стран в канун празднования светлого весеннего праздника Навруз принято решение о временном применении данного Соглашения в отношении граждан Республики Таджикистан до официального вступления в силу документа.
С 16 марта 2018 года граждане Республики Таджикистан могут пребывать на территории Республики Узбекистан без виз (до 30 суток) по действительным проездным документам (дипломатический, служебный и общегражданский заграничный паспорт).
О дате вступления в силу Соглашения и его применении в отношении граждан Республики Узбекистан для посещения Республики Таджикистан будет сообщено дополнительно.