O‘zaro manfaatli hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi
2018 yil 10 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va GIZ ning “Markaziy Osiyo mamlakatlarida huquqiy davlatchilikni rivojlantirish” dasturi o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
Memorandum O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi nomidan – O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining birinchi o‘rinbosari N.Jo‘rayev, GIZ dasturi nomidan – Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati vakolatxonasi rahbari Yorg Pudelka tomonidan imzolandi
Ushbu Memorandumga muvofiq, hamkorlikning asosiy vazifalariga milliy mutaxassislarning umumiy ma’muriy huquq, xususan, davlat boshqaruvi ma’muriy tartib-taomillar instituti, ma’muriy sudlov sohalarida malakasini oshirishga maqsadli ko‘mak berish kiradi.
Shuningdek, ushbu Memorandum qoidalarini amalda bajarish maqsadida taraflar 2018 yilga mo‘ljallangan Chora-tadbirlar dasturini imzoladilar va unda quyidagi kabi tadbirlarni amalga oshirish nazarda tutiladi:
- O‘zbekiston Respublikasi “Ma’muriy tartib-taomillar to‘g‘risida”gi Qonunining mazmun va mohiyatini tushuntirish bo‘yicha qo‘llanmalar ishlab chiqish, shuningdek ushbu yo‘nalishda tadbirlarni o‘tkazish;
- hududlarda aholiga davlat xizmatlarini ko‘rsatish markazlarini yaratish va xalqaro standartlar bo‘yicha kadrlar tayyorlash orqali davlat xizmatlarini ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish;
- “Mediatsiya to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqish jarayoniga xalqaro ekspertlarni jalb qilish.

Подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Программой GIZ «Содействие правовой государственности в странах Центральной Азии»
10 марта 2018 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве между Министерством юстиции Республики Узбекистан и Программой GIZ «Содействие правовой государственности в странах Центральной Азии».
Меморандум был подписан от имени Министерства юстиции Республики Узбекистан – первым заместителем министра Н. Жураевым и от имени Программы GIZ – Главой представительства Германского общества по международному сотрудничеству в Узбекистане Йоргом Пуделькой.
В соответствии с указанным Меморандумом основными задачами сотрудничества являются – оказание целенаправленной поддержки повышения квалификации местных специалистов в сфере общего административного права, в частности, в институте административных процедур в государственном управлении, административном правосудии.
В целях практической реализации положений данного Меморандума сторонами также была подписана Программа мероприятий на 2018 год, в котором предусматривается реализация мероприятий, таких как:
- разработка пособий по разъяснению положений и сути Закона Республики Узбекистан «Об административных процедурах», а также проведение мероприятий в данном направлении;
- дальнейшее совершенствование системы оказания государственных услуг путем создания центров государственных услуг в регионах и обучения персонала международным стандартам;