2018-03-08 | Siyosat
Oliy darajadagi O‘zbekiston-Tojikiston uchrashuvi arafasida 2018-yil 6-8-mart kunlari Dushanbe shahrida Davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalalari bo‘yicha O‘zbekiston va Tojikiston Hukumatlari delegatsiyalari ishchi guruhlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi o‘rtasida Davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalalari bo‘yicha O‘zbekiston-Tojikiston hukumatlararo komissiyasi qo‘shma majlisining 2018-yil 24-fevralda Farg‘ona shahrida imzolangan Bayonnomasi ijrosi doirasida O‘zbekiston-Tojikiston Davlat chegarasining ayrim uchrastkalari to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi o‘rtasidagi Shartnoma loyihasiga kerakli ilova tayyorlandi va rasmiylashtirildi. Ushbu hujjat O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikistonga bo‘lajak davlat tashrifi chog‘ida imzolanishi rejalashtirilgan.

Встреча рабочих групп правительственных делегаций в г.Душанбе
Накануне узбекско-таджикской встречи на высшем уровне 6–8 марта 2018 года в г.Душанбе состоялась очередная встреча рабочих групп правительственных делегаций Узбекистана и Таджикистана по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы.
Стороны в рамках исполнения Протокола Совместного заседания узбекско-таджикской межправительственной комиссии по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы между Республики Узбекистан и Республики Таджикистан, подписанного 24 февраля 2018 года в г.Фергане, подготовлены и оформлены необходимые приложения к проекту Договора между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан об отдельных участках узбекско-таджикской Государственной границы, который планируется к подписанию в ходе предстоящего государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Таджикистан.