Federal soliq xizmati delegatsiyasi bilan uchrashuv
Joriy yilning 6 mart kuni Davlat soliq qo‘mitasi Raisi B.Parpiyev mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Rossiya Federatsiyasi Federal soliq xizmati rahbari o‘rinbosari Aleksey Overchuk boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashdi.
Davlat soliq qo‘mitasi Raisi B.Parpiyev Soliq ma’muriyatchiligi sohasidagi islohotlarni amalga oshirish, soliq-byudjet siyosati va iqtisodiy hamkorlik borasidagi o‘zaro aloqalarni mustahkamlash, yangi tahrirdagi Soliq kodeksini ishlab chiqishda amaliy yordam ko‘rsatishga rozilik bildirilgani uchun Rossiya Federatsiyasi Federal soliq xizmati rahbariyatiga o‘z minnatdorchiligini bildirdi.
Uchrashuvda tomonlar o‘zaro tajriba almashish, ikki davlat soliq ma’murchiligi amaliyotida erishgan yutuqlari bilan o‘rtoqlashish va kelgusida sohani rivojlantirish borasida uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildilar.
Xususan, davlat byudjetiga tushadigan tushumlarni prognozlash, soliq obyektlarini hisobga olish, mahalliy byudjetlar mutanosibligiga erishish, moliyaviy nazorat bo‘yicha samarali mexanizmlarni takomillashtirish va boshqa yo‘nalishlarda ilg‘or tajriba, texnologiyalar va bilimlarni jalb etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Muloqot davomida Rossiya Federatsiyasi soliq organlarining bugungi kundagi rivojlanish darajasi, sohaga axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, elektron xizmatlar va dasturiy ta’minot vositalari, soliq to‘lovchilarga yaratilgan imkoniyatlar to‘g‘risida batafsil axborot olindi.
Ta’kidlanganidek, ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha olib borilayotgan bunday ishlar har ikki davlat soliq xizmati organlari tomonidan erishilgan ilg‘or tajribalar asosida sohani rivojlantirishga xizmat qiladigan yangi takliflar ishlab chiqilishi hamda ularni keng joriy etish orqali tizimdagi ishlarni yanada takomillashtirishda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.

Встреча с делегацией Федеральной налоговой службы Российской Федерации
6 марта 2018 года Председатель Государственного налогового комитета Республики Узбекистан Ботир Парпиев встретился с представителями делегации под руководством заместителя руководителя Федеральной налоговой службы Российской Федерации Алексея Оверчука, приехавшего в нашу страну с рабочим визитом.
Председатель Государственного налогового комитета Ботир Парпиев поблагодарил руководство Федеральной налоговой службы Российской Федерации за согласие оказать практическую помощь в осуществлении реформ в сфере налогового администрирования, укреплении взаимных связей в рамках совершенствования налоговой и бюджетной политики, в частности, в разработке Налогового кодекса в новой редакции.
На встрече стороны обсудили вопросы по взаимному обмену опытом и достижениями в практике налогового администрирования двух государств, а также налаживанию долгосрочного сотрудничества по развитию налоговой сферы в будущем.
Особое внимание было уделено возможности привлечения передового опыта, технологий и научных разработок по вопросам прогнозирования выручки, поступающей в Государственный бюджет, учета объектов налогообложения, достижения пропорциональности местных бюджетов, совершенствования эффективных механизмов по финансовому контролю.
В ходе диалога была получена подробная информация об уровне развития налоговых органов Российской Федерации на сегодняшний день, внедрении в сферу информационно-коммуникационных технологий, электронных услугах и средствах программного обеспечения, возможностях, созданных для налогоплательщиков.
Следует отметить, что такие действия по укреплению двустороннего сотрудничества послужат важным фактором для разработки и широкого внедрения в практику новых предложений по развитию сферы на основе передового опыта органов государственной налоговой службы двух государств.