O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga transportda chiqish vaqtida xavfsizligini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga sh
2018-03-06 | Hujjatlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga transportda chiqish vaqtida xavfsizligini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish joyiga yetib borishda xavfsizlikni ta’minlash uchun qulay sharoitlar yaratish va yo‘l-transport xalokatlarining oldini olishga qaratilgan.
So‘ngi vaqtlarda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolar tomonidan yo‘lovchilar uchun xavfsizlik va qulaylik talablariga javob bermaydigan ishlab chiqilgan yili eskirgan avtotranpsort vositalarida yo‘lovchi tashish xizmatlaridan foydalanib kelinmoqda. Buning natijasida, qo‘shni mamlakatlar hududida fuqarolarimizni tashiyotgan yo‘lovchi avtobuslar ishtirokida ularning hayoti va sog‘ligi uchun fojiali oqibatlarga olib keladigan yo‘l-transport xalokatlari sodir bo‘lmoqda.
Vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolar tomonidan avia, temir yo‘l va xavfsiz avtomobil transportidan yetarli darajada foydalanmaslikning asosiy sababi quyidagilar hisoblanadi:
temir yo‘l va aviachiptalarning narxi avtomobil transporti xizmatlariga nisbatan qimmatliligi;
temir yo‘l va aviatsiya transportining quvvati va salohiyati kamligi vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolarning talabini to‘liq ta’minlamaydi;
respublikamizda xalqaro yo‘lovchi tashish reyslarini amalga oshiruvchi avtotransport yo‘lovchi tashuvchilarning deyarli mavjud emasligi.
Shuni qayd etish muhimki, vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolarga temir yo‘l va aviachiptalar narxlariga chegirmalar taqdim etish tizimi joriy etilmoqda:
birinchidan, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ va O‘zbekiston havo yo‘llari” MAK 2018 yil 1 apreldan vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublikadan tashqariga chiqayotgan fuqarolarga plaskart va umumiy vagonlarga temir yo‘l chiptalari hamda iqtisodiy (ekonom) klass aviachiptalar narxlariga 20 foizgacha chegirma taqdim etadi;
ikkinchidan, vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublikadan tashqariga chiqayotgan har bir fuqaroga temir yo‘l va aviachipta xarid qilish xarajatlarini qisman qoplash uchun 300 ming so‘m miqdorda beg‘araz to‘lov bir yilda bir marta amalga oshiriladi. AT “Aloqabank”ning moliyaviy barqarorligi va likvidliligini oshirish maqsadida Davlat byudjeti va Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamg‘armasidan 100 milliard so‘m AT “Aloqabank” ustav kapitaliga kiritiladi.
Shu bilan birgalikda, temir yo‘l va aviachiptalarni imtiyozli tariflarda xarid qilishning asosiy sharti vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublikadan tashqariga chiqayotgan fuqarolarni imtiyozli tariflarda chipta taqdim etishning shaffofligini ta’minlash maqsadida Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi elektron ma’lumotlar bazasiga ro‘yxatga olish hisoblanadi.
Shuni qayd etish lozimki, qarorda temir yo‘l va aviatransporti imkoniyatini oshirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar ko‘zda tutilgan, jumladan:
2018 yil 1 maygacha – vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun fuqarolar ko‘p boradigan Rossiya va Qozog‘iston hududlari va shaharlariga yangi temir yo‘l yo‘nalishlari joriy etish;
2018 yil 1 iyungacha – vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolar tomonidan talab yuqori bo‘lgan yo‘nalishlarda yangi yo‘lovchi poyezdlarni qo‘yish hamda plaskart va umumiy vagonlar sonini ko‘paytirish, jumladan ushbu yo‘nalishlardagi temir yo‘l poyezdi jo‘nashini hududiy temir yo‘l stansiyalaridan amalga oshirish;
2018 yil 1 iyulgacha – vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolarni tashish uchun zarur bo‘lganda xorijiy temir yo‘l kompaniyalarning respublika hududiga kirishini, O‘zbekiston hududiy temir yo‘l bog‘lanmalaridan Rossiya Federatsiyasi va Qozog‘iston Respublikasi stansiyalarigacha yo‘lovchi tashishini nazarda tutgan holda, ta’minlash;
2018 yil 1 maygacha – Vazirlar Mahkamasiga O‘zbekiston havo yo‘llari” MAK huzurida vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolarni pasaytirilgan tariflarda tashuvchi, kambyudjetli aviakompaniya (loukoster) tashkil etish to‘g‘risida takliflarni kiritish nazarda tutilgan.
Shu bilan birgalikda, vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolar murojaatlari va ehtiyojlariga muvofiq mehnat organlarining faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari ko‘zda tutilmoqda.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining tuman (shahar) Bandlikka ko‘maklashish markazlari tuzilmasida umumiy 300 shtat birligida vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqayotgan fuqarolar bilan ishlash sektorlarini tashkil etiladi.
Mazkur sektorlarning asosiy majburiyatlari uyma-uy yurib vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqib ketishni rejalashtirayotgan fuqarolarni aniqlash hamda ular bilan chet elga xavfsiz chiqish va imtiyozli tariflarda temir yo‘l va aviachiptalar sotuvi mexanizmi masalalari bo‘yicha axborot-tushuntirish va targ‘ibot ishlarini amalga oshirish hisoblanadi.
Vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqib ketayotgan fuqarolarning raqobatbardoshligini oshish maqsadida Tashqi mehnat migratsiyasi agentligiga chet tillari va ishlab chiqarish kasblariga o‘qitish kurslarni tashkil etishni ta’minlash topshirilgan.
Shuni qayd etish kerakki, qarorda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga chiqib ketayotgan fuqarolar uchun quyidagilarni o‘z ichiga olgan bank va sug‘urta xizmatlarini ko‘rsatish nazarda tutilgan:
AT “Aloqabank”ning soddalashtirilgan ochish shartlari bilan “VISA-migrant” plastik kartalarini joriy etish, hamda ATIB “Ipoteka bank” tomonidan vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublikadan tashqariga chiqayotgan fuqarolarga 1000 AQSH dollari ekvivalentida kredit ajratish;
“O‘zagrosug‘urta” AJ tomonidan Rossiya Federatsiyasiga vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ketayotgan fuqarolarni kompleks sug‘urta himoya qilish bo‘yicha Rossiyada o‘z vakolatxonalarini ochish, imtiyozli tariflar bo‘yicha temir yo‘l va aviachiptalar sotish ixtisoslashtirilgan kassalarda vaqtinchalik fuqarolarning hayoti va sog‘lig‘ini sug‘urtalashni rasmiylashtirish uchun doimiy tarzda sug‘urta agentlarini joylashtirish;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qabul qilingan qarorini amalga oshirish quyidagilarga:
birinchidan, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun xorijga transportda chiqish vaqtida va yetib borgandan so‘ng hayoti va sog‘lig‘i ximoya qilish.
ikkinchidan, vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublikadan tashqariga chiqib ketayotgan fuqarolarni hisobini va ro‘yxatga olinishini tashkil etish hisobiga mehnat migratsiyasi jarayonlarini tartibga solishning zarur mexanizmlarini joriy etish;
uchinchidan, mehnat migrantlariga ko‘rsatilayotgan bank va sug‘urta xizmatlari milliy bozorini rivojlantirishni rag‘batlantirishga imkon beradi.

Комментарий к Постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению безопасности граждан Республики Узбекистан во время их выезда на транспорте за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности»
2018-03-06 | Документы
Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению безопасности граждан Республики Узбекистан во время их выезда на транспорте за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности» направлено на создание благоприятных условий для безопасного следования граждан к месту осуществления временной трудовой деятельности за пределами республики, предотвращения дорожно-транспортных происшествий по пути их следования.
В последнее время участились случаи использования гражданами, выезжающими за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности, услуг пассажирских перевозчиков на автотранспортных средствах других государств с высоким эксплуатационным износом, не отвечающих требованиям безопасности и удобства для пассажиров. В результате на территории соседних стран происходят дорожно-транспортные происшествия с участием пассажирских автобусов и легковых автомобилей, перевозящих наших граждан, которые приводят к трагическим последствиям для их здоровья и жизни.
Основными причинами недостаточного использования гражданами, выезжающими за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности, услуг отечественного авиационного, железнодорожного и безопасного автомобильного транспорта являются:
высокая стоимость железнодорожных и авиабилетов по сравнению с услугами автомобильного транспорта;
недостаточная мощность и пропускная способность железнодорожного и авиационного транспорта, которая не полностью обеспечивает спрос граждан, выезжающих за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности;
практическое отсутствие в республике автотранспортных пассажирских перевозчиков, осуществляющих международные пассажирские рейсы.
Важно отметить, что постановлением впервые вводится система предоставления скидок к цене железнодорожных и авиабилетов гражданам, выезжающим строго в установленном порядке за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности:
во-первых, АО «Узбекистон темир йуллари» и НАК «Узбекистон хаво йуллари» с 1 апреля 2018 года предоставляют скидки в размере 20 процентов к цене железнодорожных билетов на плацкартные и общие вагоны, а также на авиабилеты экономического класса для граждан, выезжающих строго в установленном порядке
за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности;
во-вторых, каждому гражданину, выезжающему в установленном порядке за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности, АК “Алокабанк” будет безвозмездно выплачивать частичное возмещение расходов приобретения железнодорожных и авиабилетов в сумме до 300 тыс. сум единовременно один раз в год. В целях повышения финансовой устойчивости и ликвидности АК “Алокабанк” из Государственного бюджета и Фонда развития информационно-коммуникационных технологий выделяются средства в сумме 100 миллиардов сум в качестве вклада в уставной фонд АК «Алокабанк».
Вместе с тем, основным условием для предоставления железнодорожных и авиабилетов по льготным тарифам является регистрация граждан, выезжающих за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности, в электронной базе данных Агентства по внешней трудовой миграции, для обеспечения прозрачности предоставления билетов по льготным тарифам.
Необходимо отметить, что постановлением предусмотрены действенные меры по увеличению мощности и пропускной способности железнодорожного и авиационного транспорта в этой связи предусмотрено, в частности:
до 1 мая 2018 года – введение новых направлений железнодорожного сообщения в регионы и города России и Казахстана, где наблюдается растущее количество граждан, выезжающих для осуществления временной трудовой деятельности;
до 1 июня 2018 года – введение новых поездов и увеличение количества вагонов по действующим составам в регионы, востребованные гражданами, выезжающими за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности, в том числе с начальной станцией отправления с железнодорожных узлов в регионах Узбекистана;
до 1 июля 2018 года – обеспечение, при необходимости, допуска иностранных железнодорожных компаний, к перевозкам граждан, выезжающих за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности, с движением пассажирских составов иностранных железнодорожных компаний от региональных железнодорожных узлов Узбекистана, до станций назначения в России и Казахстане;
до 1 мая 2018 года - внесение в Кабинет Министров предложений о создании низкобюджетной авиакомпании (лоукостера) при НАК «Узбекистон хаво йуллари», осуществляющей авиационные перевозки по сниженным тарифам.
Наряду с этим, что постановлением предусматриваются меры по совершенствованию деятельности органов по труду в соответствии с запросами и потребностями граждан, выезжающих за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности.
В структуре районных (городских) центров содействия занятости Министерства занятости и трудовых отношений создаются секторы по работе с гражданами, выезжающими за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности, с общей штатной численностью 300 единиц.
Основными обязанностями данных секторов будут являться определение на основе подворового обхода в махаллях граждан, собирающихся выехать за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности, проведение с ними информационно-разъяснительной работы по механизму реализации железнодорожных и авиабилетов по льготным тарифам.
Для повышения конкурентоспособности граждан, выезжающих за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности, Агентству по внешней трудовой миграции поручено обеспечить организацию для них курсов по обучению производственным профессиям и иностранным языкам.
Следует отметить, что в постановлении предусматривается оказание банковских и страховых услуг, для граждан, выезжающих за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности, включая:
выпуск АК «Алокабанк» пластиковых карт «VISA-migrant» с упрощенными условиями открытия, а также внедрение АКИБ «Ипотека банк» кредитования, в эквиваленте до 1000 долларов США, на оплату расходов граждан, выезжающих за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности;
открытие АО «Узагросугурта» в России представительств по комплексной страховой защите граждан, выезжающих для осуществления временной трудовой деятельности, размещение в специализированных кассах по реализации железнодорожных и авиабилетов по льготным тарифам страховых агентов для оформления страхования жизни и здоровья граждан.
Реализация принятого постановления Президента Республики Узбекистан позволит:
во-первых, создать необходимые условия для обеспечения безопасности граждан Республики Узбекистан, выезжающих за пределы страны для осуществления временной трудовой деятельности, защита их жизни и здоровья во время транспортного следования и пребывания за рубежом;
во-вторых, внедрить необходимые механизмы для упорядочения процессов трудовой миграции за счет организации учета и регистрации граждан, выезжающих за пределы Узбекистана для осуществления временной трудовой деятельности;
в-третьих, стимулировать развитие национального рынка банковских и страховых услуг, оказываемых трудовым мигрантам.