Inspeksiya ish boshladi
Qoraqalpog‘iston Respublikasida Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi hududiy bo‘limi ish boshladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20-apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga binoan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazining Kadrlar tayyorlash sifatini nazorat qilish, pedagog kadrlar va ta’lim muassasalarini attestatsiya qilish boshqarmasi negizida tashkil qilingan inspeksiyaning asosiy vazifasi ta’lim tizimida ta’lim-tarbiya jarayonlarini, professor-o‘qituvchilar tarkibi, kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish sifatini tekshirish, pedagog kadrlarga mutaxassislik kategoriyalarini berish bo‘yicha davlat siyosatini amalga oshirishdan iboratdir.
Inspeksiya ma’muriy bo‘ysunishi va tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’iy nazar, ta’lim muassasalarini attestatsiya va akkreditatsiyadan o‘tkazadi. O‘quvchilar, talabalar va tinglovchilar bilimining ta’lim standartlariga, davlat va mutaxassislik talablariga muvofiqligini tahlil qilib, ta’lim muassasalarining reytingini aniqlab boradi. Nodavlat ta’lim muassasalariga litsenziyalar berib, xorijda o‘qib kelganlarga berilgan hujjatlarni tan olish va nostrifikatsiyalashni tashkil etadi. Respublikamiz hududida xorijiy ta’lim muassasalari faoliyatiga ruxsat berish uchun tavsiya etilgan hujjatlarni ekspertizadan o‘tkazadi. Ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari tomonidan berilgan rasmiy hujjatlarga apostil qo‘yadi.
Shuningdek, talabalar bilimining davlat ta’lim standartlariga muvofiqligini o‘rganib boradi, saralaydi, kadrlar tayyorlashning monitoringini yuritadi hamda oliy o‘quv yurtida ichki attestatsiyani tashkil etadi.
– Davlat inspeksiyasi hududiy bo‘limining tashkil etilishi ta’lim muassasalariga, ularda faoliyat yuritayotgan pedagog kadrlarga ancha qulayliklar yaratadi, – deydi inspeksiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy bo‘limi boshlig‘i Ilesbay Qunnazarov. – Sababi, ta’lim muassasalari shu yerning o‘zida attestatsiya hamda akkreditatsiyadan o‘tkaziladi. Lavozim va mutaxassislik toifalariga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga belgilangan namunadagi sertifikatlar beriladi. Shu bilan birga, davlat inspeksiyasi va uning hududiy bo‘limlariga ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari tomonidan o‘quv-tarbiya jarayoni, professor-o‘qituvchilar tarkibi, kadrlar tayyorlash va ularning mutaxassisligini oshirish sifatini nazorat qilish bo‘yicha qonun talablari buzilgan holda qabul qilingan har qanday buyruq, farmoyish va qarorlarga amal qilinishini to‘xtatib qo‘yish, attestatsiya yakunida aniqlangan kamchiliklar bo‘yicha mazkur muassasa rahbari va pedagog xodimlariga jarima solish huquqi ham berilgan.
O‘tgan qisqa vaqt mobaynida hududiy bo‘lim xodimlari tomonidan qator ishlar amalga oshirildi. Shu jumladan, Nukusda o‘z faoliyatini boshlagan "Nukus Ziyoda nur" nodavlat o‘quv markaziga sertifikat, xorijda oliy o‘quv yurtini tamomlagan fuqarolarga diplomlarini tan olish va nostrifikatsiyalash bo‘yicha tushunchalar berildi. Undan tashqari, Beruniy tumanida yangidan tashkil etilgan "Shirintoy sayyorasi" nodavlat maktabgacha ta’lim muassasasining litsenziya olishi uchun davlat inspeksiyasiga tavsiya etiladigan hujjatlarini tayyorlashda amaliy yordam ko‘rsatildi.

Инспекция начала функционировать
В Республике Каракалпакстан начало функционировать региональное отделение Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» от 20 апреля 2017 года при Кабинете Министров была создана Государственная инспекция по надзору за качеством образования на базе Управления по контролю за качеством подготовки кадров, аттестации педагогических кадров и образовательных учреждений Государственного центра тестирования. Ее основными задачами определены осуществление государственной политики по контролю за качеством образовательно-воспитательного процесса, профессорско-преподавательского состава, подготовки и повышения квалификации кадров в системе образования.
Инспекция проводит аттестацию и государственную аккредитацию образовательных учреждений, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, выявляет рейтинг образовательных учреждений. Также она выдает лицензии негосударственным образовательным учреждениям, организует признание и нострификацию документов, выданных лицам, обучавшимся за рубежом, проводит экспертизу документов, рекомендованных для разрешения деятельности зарубежных образовательных учреждений на территории нашей страны, ставит апостиль на официальных документах, выданных образовательными и научно-исследовательскими учреждениями.
Вместе с тем инспекция изучает соответствие знаний студентов государственным образовательным стандартам, отбирает их, ведет мониторинг подготовки кадров и организует внутреннюю аттестацию в высшем учебном заведении.
– Создание регионального отделения государственной инспекции предоставляет удобства для образовательных учреждений, работающих в них педагогических кадров, - говорит начальник Каракалпакского регионального отделения инспекции Илесбай Кунназаров. – Так, образовательные учреждения здесь же проходят аттестацию и аккредитацию. Руководящим педагогическим кадрам с определенными категориями выдаются сертификаты установленного образца.
За прошедшее короткое время сотрудниками регионального отделения проделана значительная работа. В частности, негосударственному учебному центру "Нукус Зиёда нур", начавшему работу в Нукусе, были даны разъяснения по признанию и нострификации дипломов граждан, окончивших зарубежные вузы. Кроме того, оказана практическая помощь негосударственному дошкольному образовательному учреждению "Ширинтой сайёраси" Берунийского района в подготовке документов для предоставления в государственную инспекцию с целью получения лицензии.