O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Mangold Konsalting” kompaniyasi boshqaruvi raisi bilan uchrashdi
2018-03-02 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2 mart kuni Toshkent xalqaro aeroportida Germaniyaning “Mangold Konsalting” kompaniyasi boshqaruvi raisi Klaus Mangold bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, O‘zbekistonda Germaniyaning yetakchi kompaniyalari bilan o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratilayotganini alohida ta’kidladi.
Bugungi kunda mamlakatimizda Germaniyaning “MAN”, “Klaas”, “Lemken”, “Knauf” kabi o‘z sohasida yetakchi bo‘lgan konsern va korxonalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. “Simens”, “Bosh”, “Vismann”, “Xumana” va ko‘plab boshqa kompaniyalar bilan birgalikda istiqbolli investitsiya loyihalari ishlab chiqilmoqda. Germaniyadan O‘zbekiston iqtisodiyotiga jalb etilgan investitsiyalar hajmi 1 milliard dollarini tashkil etadi.
Uchrashuvda Germaniya kompaniyalari bilan O‘zbekistonda yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonalarini ochish, transport-logistika va turizm infratuzilmasini modernizatsiya qilish, savdo-sotiq va qo‘shma loyihalarni moliyalashtirish bo‘yicha amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
“Mangold Konsalting” kompaniyasiga raislik qilish bilan birga turizm sohasida eng yirik kompaniyalardan biri bo‘lgan “TUI grup” kuzatuv kengashining rahbari sanaladigan Klaus Mangold O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga muloqot qilish ish imkoniyati hamda Germaniya ishbilarmon doiralarining mamlakatimizdagi loyihalari va takliflariga ko‘rsatilayotgan har tomonlama ko‘mak uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli va o‘zaro manfaatli biznes-sheriklikdan g‘oyat manfaatdor ekanini qayd etdi.

Президент Республики Узбекистан встретился с председателем правления ведущей немецкой компании «Мангольд Консалтинг»
Несмотря на плотный график мероприятий, сегодня утром перед вылетом в Навоийскую область Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился в аэропорту г. Ташкента с председателем правления немецкой компании «Мангольд Консалтинг» Клаусом Мангольдом.
Приветствуя гостя, глава нашего государства особо отметил придаваемое в Узбекистане приоритетное значение развитию взаимовыгодного и долгосрочного партнёрства с ведущими компаниями Германии.
Сегодня на рынке нашей страны успешно работают такие немецкие концерны и предприятия – лидеры в своих отраслях, как «МАН», «Эйрбас», «Клаас», «Лемкен», «Кнауф». Прорабатываются перспективные инвестиционные проекты с «Сименс», «Бош», «Висманн», «Хумана» и многими другими. Всего объем немецких инвестиций в экономику Узбекистана достигает 1 миллиарда долларов.
В ходе встречи были рассмотрены перспективы расширения практического сотрудничества с компаниями Германии, прежде всего по созданию высокотехнологичных производств, модернизации транспортно-логистической и туристической инфраструктуры в Узбекистане, в сфере торговых операций и финансирования совместных проектов.
Клаус Мангольд, также возглавляющий наблюдательный совет одной из крупнейших туристических компаний «ТУИ груп», выразил глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан за возможность встречи, а также за оказываемую всестороннюю поддержку проектов и предложений деловых кругов Германии в нашей стране. Подчеркнута высокая заинтересованность в дальнейшем развитии полномасштабного и взаимовыгодного бизнес-партнерства с Узбекистаном.