O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-mart kuni Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Turkmaniston hukumatlararo qo‘shma komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi doirasida mamlakatimizga tashrif buyurgan Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Bayram Annameredovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, yaxshi qo‘shnilik va o‘zaro manfaatli hamkorlikka asoslangan munosabatlar izchil rivojlanib, mustahkamlanib borayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining o‘tgan yili mart oyidagi Turkmanistonga davlat tashrifi, shuningdek, ikki mamlakat rahbarlarining muntazam muloqotlari O‘zbekiston – Turkmaniston hamkorligini strategik sheriklik darajasiga ko‘tarib, uni sifat jihatdan yangi amaliy mazmun bilan boyitgani ta’kidlandi.
Savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, energetika sohalaridagi keng miqyosli hamkorlik istiqbollari, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiya aloqalarini mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
2017-yilda O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 177 million dollarni tashkil qildi. Yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berish ko‘rsatkichlari ham oshib bormoqda.
Turkmanobod – Farob yangi avtomobil va temir yo‘l ko‘priklarining ishga tushirilishi hamda yuklarning temir yo‘l tranzitida o‘zaro chegirmalar taqdim etilishi yuk tashish hajmi va ikki mamlakat tranzit salohiyatini oshirishga xizmat qilmoqda.
Chegaraoldi mintaqalar o‘rtasidagi aloqalar, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlik faollashyapti.
Davlatimiz rahbari erishilgan kelishuvlarning o‘z vaqtida amalga oshirilishini ta’minlash, navbatdagi oliy darajadagi uchrashuvga puxta tayyorgarlik ko‘rishning samarali mexanizmi sifatida Hukumatlararo qo‘shma komissiya faoliyatiga yuksak baho berdi.
Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
B.Annameredov Turkmaniston tomoni keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirish, ikki qardosh davlat o‘rtasidagi do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga tayyor ekanini bildirdi.

Президент Республики Узбекистан принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана
Сегодня, 1 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана Байрама Аннамередова, пребывающего в нашей стране в рамках проведения очередного заседания Совместной узбекско-туркменской комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству.
Тепло приветствуя гостя, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил последовательное развитие и укрепление двусторонних отношений многовековой дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества.
Подчёркнуто, что государственный визит Президента Республики Узбекистан в Туркменистан в марте прошлого года, а также регулярные контакты лидеров двух стран, позволили вывести узбекско-туркменское взаимодействие на уровень стратегического партнёрства, наполнив его качественно новым практическим содержанием.
Особое внимание было уделено перспективам полномасштабного сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, энергетической сферах, усилению кооперации в различных отраслях экономики.
В 2017 году объём товарооборота между Узбекистаном и Туркменистаном составил 177 миллионов долларов. При этом растут взаимные поставки продукции с высокой добавленной стоимостью.
Эксплуатация новых автомобильных и железнодорожных мостов «Туркменабад-Фараб», а также предоставляемые на взаимной основе скидки на железнодорожный транзит грузов, способствовали росту грузоперевозок и повышению транзитного потенциала обеих стран.
Активизировались связи между приграничными регионами, а также культурно-гуманитарный обмен.
Главой нашего государства дана высокая оценка деятельности совместной Межправительственной комиссии как эффективного механизма обеспечения своевременного выполнения достигнутых договорённостей, а также тщательной подготовки повестки дня предстоящей встречи на высшем уровне.
Заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана выразил глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за теплый приём
и передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
Б.Аннамередов подтвердил готовность туркменской стороны к дальнейшему развитию полномасштабного сотрудничества, укреплению отношений дружбы