O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-mart kuni Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Turkmaniston hukumatlararo qo‘shma komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi doirasida mamlakatimizga tashrif buyurgan Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Bayram Annameredovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik, yaxshi qo‘shnilik va o‘zaro manfaatli hamkorlikka asoslangan munosabatlar izchil rivojlanib, mustahkamlanib borayotganini chuqur mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining o‘tgan yili mart oyidagi Turkmanistonga davlat tashrifi, shuningdek, ikki mamlakat rahbarlarining muntazam muloqotlari O‘zbekiston – Turkmaniston hamkorligini strategik sheriklik darajasiga ko‘tarib, uni sifat jihatdan yangi amaliy mazmun bilan boyitgani ta’kidlandi.
Savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, energetika sohalaridagi keng miqyosli hamkorlik istiqbollari, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiya aloqalarini mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
2017-yilda O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 177 million dollarni tashkil qildi. Yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berish ko‘rsatkichlari ham oshib bormoqda.
Turkmanobod – Farob yangi avtomobil va temir yo‘l ko‘priklarining ishga tushirilishi hamda yuklarning temir yo‘l tranzitida o‘zaro chegirmalar taqdim etilishi yuk tashish hajmi va ikki mamlakat tranzit salohiyatini oshirishga xizmat qilmoqda.
Chegaraoldi mintaqalar o‘rtasidagi aloqalar, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlik faollashyapti.
Davlatimiz rahbari erishilgan kelishuvlarning o‘z vaqtida amalga oshirilishini ta’minlash, navbatdagi oliy darajadagi uchrashuvga puxta tayyorgarlik ko‘rishning samarali mexanizmi sifatida Hukumatlararo qo‘shma komissiya faoliyatiga yuksak baho berdi.
Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildirib, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
B.Annameredov Turkmaniston tomoni keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirish, ikki qardosh davlat o‘rtasidagi do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga tayyor ekanini bildirdi.

President of the Republic of Uzbekistan received the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan
2018-03-01 | Politics
On March 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Bayram Annameredov, who is in our country within the framework of the regular meeting of the Joint intergovernmental Uzbek-Turkmen commission on trade-economic, scientific-technical and cultural cooperation.
Warmly welcoming the guest, the Head of the state noted with deep satisfaction the consistent development and strengthening of bilateral relations of centuries-old friendship, good-neighborliness and mutually beneficial cooperation.
It was emphasized that the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Turkmenistan in March last year, as well as regular contacts between the leaders of the two countries, made it possible to bring Uzbek-Turkmen cooperation to the level of strategic partnership, filling it with a qualitatively new practical content.
Particular attention was paid to prospects for full-scale cooperation in trade-economic, transport-communication, energy spheres, strengthening cooperation in various sectors of the economy.
In 2017, the trade turnover between Uzbekistan and Turkmenistan amounted to $177 million. At the same time, mutual deliveries of products with high added value are growing.
Operation of new Turkmenabad – Farab automobile and railway bridges, as well as discounts on railroad transit, provided on a mutual basis, contributed to the growth of freight traffic and increase of the transit potential of both countries.
Relations between the border regions, as well as cultural and humanitarian exchanges have become more active.
President of Uzbekistan highly appreciated activities of the Joint intergovernmental commission as an effective mechanism of ensuring timely implementation of reached agreements, as well as thorough preparation of the agenda of the upcoming summit.
Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan expressed deep gratitude to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed sincere greetings and best wishes of the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
B.Annameredov confirmed readiness of the Turkmen side to further development of full-scale cooperation, strengthening friendship and strategic partnership between the two states.