O‘zbekiston BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga a’zo bo‘lish taraddudida
Yig‘ilishning ochilish marosimida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar Zeyd Raad al Husayn va BMT Bosh Assambleyasi 72-sessiyasi raisi Miroslav Laychak so‘zga chiqib, butun dunyoda inson xuquqlariga rioya qilish va ushbu sohada hamkorlikni rivojlantirish zarurligini qayd etgan.
Tadbirda O‘zbekiston nomidan Adliya vaziri Ruslanbek Davletov, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz direktori Akmal Saidov, Tashqi ishlar vazirligi va mamlakatimizning Jenevadagi doimiy vakolatxonasi xodimlari ishtirok etmoqda.
Oliy darajadagi Segmentda so‘zga chiqqan Adliya vaziri R.Davletov tadbir ishtirokchilarini O‘zbekistonda fuqarolarning asosiy huquq va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar bilan tanishtirdi. O‘zbekistonning ushbu sohada BMT bilan hamkorligining joriy holati va istiqbollari, shuningdek, 2017-2021 yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasi amalga oshirilayotgani qayd etildi. Xususan, xalqaro auditoriyaga O‘zbekistonning aholi bilan muloqotni rivojlantirish maqsadida yuritayotgan Xalq qabulxonalari orqali ularning shikoyat va murojaatlarini ko‘rib chiqish, joylarda dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy muammolarni kompleks ravishda hal etish bo‘yicha o‘ziga xos tajribasiga oid ma’lumot berildi.
Jinoyatchilikka qarshi kurashishning butunlay yangicha, eng avvalo, jinoyatchilikning oldini olish va uni erta aniqlashga yo‘naltirilgan tizimini joriy etish masalasi haqida so‘z yuritildi. Sud-huquq sohasi va jinoyatni fosh etish tizimidagi islohotlar, xususan, Sudyalar oliy kengashining ta’sis etilgani, yangi iqtisodiy va ma’muriy sudlarning tuzilgani, yurtimizda ilk bor joriy etilgan fuqarolarni avf etish, jinoyatchilikda noqonuniy dalil turlarini qabul qilish, ayniqsa, jismoniy kuch ishlatish va boshqa zo‘ravonlik turlarini qo‘llashga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha talablarning amalga oshirilishiga doir dastlabki natijalar taqdim etildi.
Iqtisodiyotni liberallashtirish va davlatimizning yangicha bo‘lgan ochiq moliyaviy, savdo, soliq va investitsiyaviy siyosatini joriy etish masalasi ishtirokchilar e’tiborini jalb etdi.
Shuningdek, mamlakatimizda inson huquqlari himoyasini ta’minlash sifatini yanada yaxshilash, O‘zbekistonning sohaga oid xalqaro hamkorlikni faollashtirish borasida olib borayotgan izchil ishlari, xalqaro tashkilotlarning respublikamizda amalga oshirilayotgan islohotlarga bergan ijobiy bahosini hisobga olgan holda, yuksak darajali Segment yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston 2021-2023 yillar mobaynida Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zosi sifatida saylanish istagini ilk bor bildirdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar, jumladan, 2018-yilning noyabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi yuksak darajali Segment uchrashuvi ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.

Uzbekistan intends to join the UN Human Rights Council
This year, the 70th Anniversary of the Universal Declaration of Human Rights is being celebrated. At the session taking place during the celebration of this significant date, current issues of human rights protection are being discussed. It involves over 3 thousand representatives from more than 180 countries.
At the opening of the meeting, UN Secretary-General António Guterres, UN High Commissioner for Human Rights Zeid Ra'ad Al Hussein and the President of the 72nd session of the UN General Assembly Miroslav Lajčák, noted the importance of respect for human rights throughout the world and development of international cooperation in this field.
The event is being attended by the Minister of Justice of Uzbekistan R.Davletov, director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan A.Saidov, employees of the Ministry of Foreign Affairs and the Permanent Mission of Uzbekistan to Geneva.
R. Davletov familiarized the participants of the event with reforms carried out in Uzbekistan on implementation of fundamental rights and freedoms of citizens. In particular, he spoke about the unique experience of the People's Reception Offices of the President.
Introduction of a qualitatively new system of combating crime, primarily aimed at its prevention and early warning was discussed. The first results of reforming the judicial and legal sphere and the system of criminal prosecution were presented, including establishment of the Supreme Judicial Council, creation of new economic and administrative courts, the first pardon of citizens, toughening requirements on preventing unlawfully obtained types of evidence in criminal proceedings, especially with the use of physical force and other coercive measures.
At the session, Uzbekistan for the first time announced its intention to be elected a member of the UN Human Rights Council for the period of 2021-2023.
The information presented by the delegation of Uzbekistan, including preparations for the Asian Forum on Human Rights in Samarkand, in November 2018, aroused great interest among the participants of the session.