ADWEEK haftaligi–yagona ma’rifiy va muloqot maydoni
Milliy matbuot markazida ADWEEK marketing va reklama haftaligi boshlanishi munosabati bilan matbuot anjumani o‘tkazildi.
Mazkur haftalik “Milliy marketing markazi” korxonalar uyushmasi tomonidan Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Soliq qo‘mitasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Intellektual mulk agentligi va boshqa tashkilotlar hamkorligida tashkil etilmoqda.
Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i D.Azimov, “Milliy marketing markazi” korxonalar uyushmasi boshqaruvi raisi D.Mirzaahmedov, Rossiyaning “Khisam Communications” kompaniyasi rahbari T.Xisamov va boshqalar O‘zbekistonda marketing sohasini, ayniqsa, reklamani rivojlantirish, bu yo‘nalishda faoliyat ko‘rsatayotgan mutaxassislarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash hamda ularga nazariy va amaliy ko‘mak berish borasidagi chora-tadbirlar muhim ahamiyatga ega ekanini alohida qayd etdi.
An’anaviy o‘tkazilayotgan marketing va reklama haftaligi o‘ziga xos muloqot maydoni hisoblanadi. U marketing mutaxassislarini birlashtirishga, mavjud brendlarni, marketing loyihalarni yaratish va reklama kampaniyalarini ishlab chiqishga turtki beradi.
– Haftalik ishtirokchilari reklama vositasi orqali biznes yuritishning foydali jihatlari, milliy reklamani huquqiy tartibga solish va boshqa ko‘plab mavzular bo‘yicha fikr almashadi, – deydi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i D.Azimov. – Ular mahalliy va xorijiy ekspertlarning fikrlarini tinglash bilan bir qatorda katta muvaffaqiyatga erishgan chet ellik marketing mutaxassislari bilan muloqotda bo‘lib, tajriba almashish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shu ma’noda, haftalik yangi muloqotlar o‘rnatish, intellektual munozaralarda ishtirok etish va g‘oyalar almashuvi uchun juda qulay imkoniyatdir.
Haftalik doirasida marketing konferensiyasi, marketing va reklama ko‘rgazmasi, ADWEEK reklama tanlovi hamda innovatsion yarmarka, workshop va panelli munozaralarni o‘tkazish rejalashtirilgan.

ADWEEK–площадка для диалога и новых проектов
В Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная открытию Недели маркетинга и рекламы ADWEEK.
Организаторами события являются ассоциация предприятий “Миллий маркетинг маркази” ("Национальный маркетинговый центр") совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Государственным налоговым комитетом, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Торгово-промышленной палатой, Агентством интеллектуальной собственности и другие организации.
Начальник управления Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции Д. Азимов, председатель правления ассоциации предприятий “Миллий маркетинг маркази” Д. Мирзаахмедов, руководитель российской компании “Khisam Communications” Т. Хисамов и другие особо отметили, что важное значение приобретают меры, реализуемые в Узбекистане по развитию маркетинговой сферы, в частности рекламы, всемерной поддержке работающих в данном направлении специалистов, оказанию им теоретической и практической помощи.
Традиционная Неделя маркетинга и рекламы является своеобразной площадкой для диалога. Она служит мощным стимулом объединения специалистов в области маркетинга, создания новых брендов и маркетинговых проектов, разработки рекламных кампаний.
– Участники недели обменялись мнениями по поводу преимуществ ведения бизнеса посредством рекламы, правовому урегулированию национальной рекламы и многим другим вопросам, – говорит начальник управления Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции Д. Азимов. – Они также смогут обменяться опытом с зарубежными специалистами по маркетингу. С этой точки зрения неделя является уникальной возможностью для установления новых связей, участия в интеллектуальных дебатах.
В рамках недели также предусмотрено проведение конференции по маркетингу, выставки маркетинга и рекламы, конкурса рекламы ADWEEK и инновационной ярмарки, workshop и панельных дискуссий.