Koka-Kola jamg‘armasi BMTning Orol dengizi bo‘yicha qo‘shma dasturi doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasining Taxtako‘pir tumanida suv ta’minotini yaxshilash loyihasiga 100 ming AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritmoqda.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda sayyoramiz aholisining 40 foizdan ortig‘i ichimlik suvi tanqisligidan aziyat chekmoqda. 884 million kishi toza suv ta’minotidan mahrum, 1,7 milliarddan ko‘proq odam qo‘shimcha chuchuk suv manbalariga ehtiyoj sezmoqda.
Orol dengizi qurishi natijasida Qoraqalpog‘istonda ham bir qator ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik muammolar vujudga kelgan. Mahalliy aholining faqatgina 50,8 foizi markazlashgan suv ta’minotidan foydalanish imkoniga ega. Uzoq tumanlar aholisi joylarda o‘rnatilgan suv manbalari hamda chuqurligi 400-500 metrlik artezian quduqlardan olinadigan suvni iste’mol qilmoqda.
Taxtako‘pir tumanidagi «Ata ko‘l» qishloq fuqarolar yig‘inining «Maqpal ko‘l» ovulida aholining ichimlik suviga ehtiyoji qo‘l nasoslari orqali ta’minlanadi. Bu esa salomatlik va sanitariya borasida qator muammolarni yuzaga keltirmoqda.
Koka-Kola jamg‘armasi va Global suv resurslari muammolari bo‘yicha tashkilot tomonidan Yangi olam dasturining moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan «Orolbo‘yidagi qishloq hududlarida ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash» loyihasi doirasida 2018-yil oxirigacha tumanda suv taqsimlash stansiyasini tiklash ishlari amalga oshiriladi. Natijada 2 mingga yaqin odam toza ichimlik suvidan foydalanish imkoniga ega bo‘ladi.
Mahalliy aholini jalb qilgan holda ijtimoiy loyihalarni amalga oshirishda ko‘mak berish BMTning hududda amalga oshirilayotgan «Orol mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik fondini tashkil qilish orqali Orol fojiasidan jabr ko‘rgan aholining turmush sharoitini yaxshilash» qo‘shma dasturining muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. BMT Taraqqiyot dasturi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar kengashi va Taxtako‘pir tumani hokimligi hamkorligida amalga oshirilayotgan mazkur loyiha Yangi olam dasturi tomonidan ham qo‘llab-quvvatlandi.
Yangi loyiha doirasida tuman hokimligi va aholi ishtirokida ta’lim va tibbiyot muassasalarida sanitariya-gigiyena masalalariga bag‘ishlangan turkum seminarlar tashkil etiladi.

Водоснабжение в Тахтакупирском районе улучшится
Фонд компании "Кока-Кола" инвестирует 100 тысяч долларов США в проект по совершенствованию системы водоснабжения в Тахтакупырском районе Республики Каракалпакстан в рамках Совместной программы ООН по Аральскому морю.
По данным ООН, на сегодняшний день от дефицита воды страдает более 40 процентов мирового населения, 884 миллиона жителей планеты лишены доступа к чистой воде и более 1,7 миллиарда человек, проживающих на территории речных бассейнов, нуждаются в дополнительных источниках пресной воды.
Высыхание Аральского моря повлекло за собой целый комплекс социально-экономических и экологических последствий в Каракалпакстане. Как результат, лишь 50,8 процента местного населения имеет доступ к централизованной системе водоснабжения, в то время как отдаленные сообщества имеют локально установленные источники водоснабжения, включая воду, добываемую из артезианских скважин глубиной в 400-500 метров.
В настоящее время в ауле Макпал-коль схода граждан села Ата-коль Тахтакупырского района доступ к питьевой воде возможен только при помощи ручных насосов. Это негативно сказывается на состоянии здоровья местных жителей и санитарных условиях.
Проект «Улучшение доступа к питьевой воде в сельских местностях Приаралья», финансируемый Программой Нового мира при взаимодействии с Фондом компании "Кока-Кола" и Организации по глобальным проблемам водных ресурсов, предусматривает проведение ряда мероприятий по восстановлению водораспределительной станции до конца 2018 года. Планируется приобретение и установка нового оборудования для очистки воды, ремонт станции и монтаж водопроводов. По завершении проекта около 2 тысяч человек получат доступ к чистой артезианской воде.
Содействие в решении социально-инфраструктурных вопросов путем вовлечения сообществ и реализации инновационных социальных проектов является одним из ключевых направлений Совместной программы ООН «Укрепление потенциала жизнеустойчивости населения, пострадавшего в результате кризиса Аральского моря, посредством создания многопартнерского фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья». Совместные усилия ПРООН, Совета министров Каракалпакстана и Тахтакупирского хокимията в рамках вышеуказанного проекта по водоснабжению получили поддержку и со стороны Программы Нового мира.
В рамках нового проекта с участием местного населения и районного хокимията в образовательных и медицинских учреждениях будет организована серия тренингов и семинаров по вопросам санитарии и правилам гигиены.