Andijonlik 735 mingga yaqin soliq to‘lovchi shaxsiy kabinet orqali murojaat qildi
O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasining "Elektron davlat xizmatlari – my.soliq.uz" portali ham aholi, ayniqsa, tadbirkorlik subyektlari uchun keng qulayliklar yaratmoqda.
Mazkur interaktiv xizmatdan foydalanuvchi soliq organi idorasiga borib o‘tirmaydi. Portalda yuridik, jismoniy shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar, ya’ni soliq to‘lovchining shaxsiy kabinetlari joriy etilgan bo‘lib, nazorat-kassa mashinalarini ro‘yxatdan o‘tkazish, ortiqcha soliq to‘lovlarini qaytarish to‘g‘risida arizalar, soliq hisoboti va deklaratsiyalarni elektron ko‘rinishda yuborish kabilarni bajarishi mumkin. Shuningdek, to‘langan summalar, soliq qarzi mavjud emasligi, ortiqcha to‘lov kabi ma’lumotlarni ham olish imkoniyati yaratilgan.
Portalning qulayligi shundaki, kerakli xizmatlarni tez va oson qidirish mumkin. Ya’ni, davlat soliq xizmati organlarining barcha elektron davlat xizmatlari – interaktiv va axborot davlat xizmatlariga ajratilgan. Har bir xizmatda foydalanuvchilar uchun qo‘llanma, xizmat ko‘rsatish bo‘yicha javobgar shaxs to‘g‘risidagi ma’lumotlar joylashtirilgan.
– Bugungi kunda Davlat soliq qo‘mitasining “Elektron davlat xizmatlari – my.soliq.uz” portali orqali 35 turdagi elektron davlat xizmatlari ko‘rsatilmoqda, – deydi Andijon viloyati davlat soliq boshqarmasi axborot texnologiyalari bo‘limi boshlig‘i Xayrullo Solijonov. – Shundan 15 axborot davlat xizmati, 20 interaktiv davlat xizmati tarkibiga kiradi. Aytish mumkinki, viloyatimizda mazkur xizmatlardan foydalanuvchilar soni yildan-yilga ortib bormoqda. Hozirgi kunda 43 ming nafar soliq to‘lovchi o‘z shaxsiy kabinetiga ega.
Andijon viloyati davlat soliq xizmati organlari tomonidan olib borilgan targ‘ibot-tashviqot ishlari tufayli o‘tgan yili 43 ming nafar foydalanuvchi tomonidan 735 mingga yaqin murojaat kelib tushgan. Bu albatta portalning takomillashib, ko‘rsatilayotgan xizmatlar soni va sifati ortib borayotgani, eng asosiysi, soliq to‘lovchilarga yaratilayotgan qulayliklar samarasidir.
– “Soliq to‘lovchining shaxsiy kabineti” amaliyotga tatbiq etilgani barcha soliq to‘lovchilarga katta qulaylik yaratdi, – deydi Paxtaobod tumanidagi “Paxtaobod 114-qurilish” mas’uliyati cheklangan jamiyati hisobchisi Hakimjon Usmonov. – Gapning ochig‘i, avvallari oddiy bir ma’lumotnoma olish uchun ham ko‘p vaqtimizni soliq idoralarida o‘tkazar edik. Ayniqsa, hisobot topshiradigan kunlari navbat kutishdan bezor bo‘lardik. Buning ustiga, hisobotda biror kamchilik bo‘lsa, yana qaytadan tayyorlab kelishimizga to‘g‘ri kelardi. Endi esa, hisobotlar va boshqa ishlarni kunning istalgan vaqtida shaxsiy kabinet orqali yuborish imkoniga ega bo‘ldik. Ortiqcha ovoragarchilik, qog‘ozbozlik yo‘qoldi.
Soliq to‘lovchilarga yaratilgan bu kabi davlat va interaktiv xizmatlar tadbirkorlik subyektlarining vaqti va sarf-xarajatlarini tejash bilan birga, ularning ish unumdorligini oshirishga katta yordam bermoqda.

Около 735 тысяч обращений поступило через личный кабинет
В нашей стране с каждым годом расширяются масштабы внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в социально-экономические сферы, использования средств автоматизации и предоставления интерактивных услуг.
Портал "Электронные государственные услуги - my.soliq.uz" Государственного налогового комитета Республики Узбекистан также создает ряд удобств для населения, особенно субъектов предпринимательства.
Пользователям данным интерактивным порталом нет нужды посещать налоговое ведомство. На портале созданы личные кабинеты налогоплательщиков - юридических и физических лиц, с помощью которых можно отправлять в электронной форме заявки о регистрации контрольно-кассовых аппаратов, возврате лишних выплат, а также налоговую отчетность и декларации. Кроме того, создана возможность получения информации о выплаченных суммах, наличии налоговой задолженности.
Удобство данного портала заключается в том, что пользователь может быстро и легко найти необходимое. Иными словами, все электронные государственные услуги органов государственной налоговой службы разделены на категории, к каждой услуге прилагается инструкция для пользователя, информация об ответственном лице за ее оказание.
- На сегодняшний день через портал Государственного налогового комитета "Электронные государственные услуги - my.soliq.uz" оказывается 35 видов электронных услуг, - говорит начальник отдела информационных технологий Андижанского областного государственного налогового управления Хайрулло Салижонов. - 15 из них входят в категорию информационных, 20 - интерактивных государственных услуг. Отрадно, что в нашей области с каждым годом ширятся ряды пользователей такими услугами. Так, на сегодняшний день свои личные кабинеты имеют 43 тысячи налогоплательщиков.
Благодаря разъяснительной работе, проведенной сотрудниками Андижанской областной государственной налоговой службы, в прошлом году через портал поступило около 735 тысяч обращений. Это свидетельствует о том, что портал пользуется все большей популярностью, ширится спектр и повышается качество оказываемых им услуг, самое главное, он удобен для налогоплательщиков.
- Внедрение в практику личного кабинета налогоплательщика создало большие удобства для всех налогоплательщиков, - говорит бухгалтер ООО "Пахтаобод 114-курилиш" Пахтаабадского района Хакимжон Усмонов. - Раньше для получения обычной справки приходилось целыми днями ходить по налоговым ведомствам. Особенно сложно было в дни сдачи отчета, когда нужно было выстоять длинную очередь. Более того, если находили какую-либо ошибку, надо было готовить отчет заново. А теперь все отчеты и другие документы можно отправлять через личный кабинет в любое время, что избавило нас от потери времени и бумажной волокиты.
Созданные для налогоплательщиков государственные интерактивные услуги не только экономят время и средства субъектов предпринимательства, но и способствуют повышению эффективности их деятельности.