O‘zbekiston butun islom olami uchun muhaddislar, olimu ulamolar yetishtirib bergan muqaddas yurt sifatida dunyoda shuhrat qozongan. Islom dini garchi Arabistonda qaror topgan bo‘lsa-da, u o‘zbek zaminidan quvvat olganini dunyo musulmonlari yakdil e’tirof etishadi. Qadimdan Samarqandu Buxoro shaharlaridagi madrasalarda diniy hamda dunyoviy fanlardan birdek saboq berilgani bois bu yerga kelib o‘qishni islom olami yoshlari orzu qilishgan. Toshkent, Termiz, Nasaf kabi shaharlarda ham ilm-fan, ma’naviyat va ma’rifat, adabiyot, san’at ilohiyotshunoslikka yo‘g‘rilgan holda gurkurab rivojlangani haqida tarixiy ma’lumotlar guvohlik beradi.
Ma’lum bir vaqtlar oralig‘ida e’tiqodu imon sinovdan o‘tib turishi rad etib bo‘lmas haqiqat ekanligini hammamiz yaxshi bilamiz. Islom dini sobiq sho‘ro rasmiylarining tazyiqlariga uchrab, ayrim din peshvolarining ateizm degan fan bilan shug‘ullana boshlaganlari ham bor gap. O‘shanday murakkab paytlarda ham O‘zbekistonda, xususan, Buxoro, Toshkent shaharlarida o‘zbek ulamolari bir qator diniy maktablarni saqlab qolishga erisha olgan edilar. So‘zimning isboti sifatida istibdod ayni kuch olgan davrlarda Buxorodagi Mir Arab, Toshkentdagi Baroqxon madrasalari hamda Imom Buxoriy nomidagi Toshkent islom instituti faoliyat olib borganini aytishim mumkin. Mavjud hokimiyatning qarshiligi, turli tazyiqu nazoratlar ostida bu dargohlarda o‘sha davrlarda ham tolibu ilmlarga islom dinining asosiy aqoidu arkonlari haqida chuqur bilimlar berishga erishilar edi.
Jumladan, Imom Termiziy va Imom Buxoriyning hadis to‘plamlari, Abu Mu’in Nasafiyning aqida ilmiga oid “Aqoid an-Nasafiy”, Abu Barokot Nasafiyning Qur’on tafsiri ilmiga oid “Madorik at-tanzil va haqoiq at-ta’vil” (“Tafsir an-Nasafiy”), Nizomiddin Shoshiyning fiqh ilmiga oid “Usul ash-Shoshiy” kabi nodir manbalarining asl matnlari mazmun-mohiyati haqidagi saboqlarni men ham Toshkentda, 1971 yilda muhaddislar sultoni Imom Buxoriy hazratlarining 1225 yillik tavalludi munosabati bilan tashkil etilib, 1974 yildan buyon Imom Buxoriy nomi berilgan Toshkent islom oliy o‘quv yurtida olganman. Sobiq ittifoqdagi yagona bu oliy dargohda Kavkazorti, Shimoliy Kavkaz, Ozarbayjon, Sibir hamda boshqa joylardan ham talabalar kelib o‘qishardi. Chuqur ilohiy bilimlarga ega o‘zbek ulamolari bu yerda bizga Qur’oni karim qiroati va tafsiri, fiqh, hadis ilmi, balog‘at ilmi, arab tili hamda shu kabi mutaxassislik fanlarini zo‘r ishtiyoq bilan o‘rgatishardi.
Mening shayxulislom bo‘lib yetishishimda o‘zbek xalqining, ateizm hukm surgan o‘sha murakkab davrda ham menda yuksak ma’naviyat, bag‘rikenglik, bosiqlik, ahillik kabi fazilatlarni tarbiyalagan o‘zbek zaminining katta hissasi bor. Aynan shu yerda biz, sho‘ro davri musulmonlari insoniyatga tinchlik, taraqqiyot va farovonlik keltiruvchi chinakam islom ruhi bilan kamol topdik. O‘zbekistonning islom tamadduniga qo‘shgan hissasi xususida so‘z ketar ekan, biz muhtaram o‘zbek ustozlariga hurmat ko‘rsatishni muqaddas burchimiz, deb hisoblaymiz. Men o‘zimni muftiy Ziyovuddin ibn Eshon Boboxon, Yusufxon Shokirov, Abdulg‘ani Abdullayev, Maxtum Sattiyevning shogirdi, deb bilishdan faxrlanaman. Ularni Alloh rahmatiga olgan bo‘lsin.
Shu sababli bo‘lsa kerak, bu muqaddas dargohda saboq olgan Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf, Usmonxon Alimov (O‘zbekiston), Ahmad Qodirov (Rossiya Federatsiyasining Checheniston Respublikasi), Tal’at So‘fi Tojiddin, Ravil Gaynutdin (Rossiya), Ismoil Berdiyev (Rossiya Federatsiyasining Qorachoy-Cherkes Respublikasi) singari ulamolar, siyosatchilar dinu diyonat masalalariga e’tibor berila boshlangan paytlarda turli respublikalarda islom dinining qaddini yana tiklash yo‘lida jonbozlik ko‘rsatdilar. Xalqlarni imon-e’tiqod, ma’naviyat-ma’rifat, odob-axloqqa da’vat etuvchi kitoblar yozib, Qur’oni karim, hadisi sharifni tarjima qilish hamda tafsirlash bilan mashg‘ul bo‘ldilar. Shu bois ularning ayrimlari hozir hayot bo‘lmasalar ham, amalga oshirgan ezgu va savobli ishlari bilan zamondoshlari xotirasida mangu qoldilar.
Turkiy xalqlarning faxri bo‘lgan qirg‘iz adibi Chingiz Aytmatov bir paytlar o‘zbek xalqining Markaziy Osiyoga ta’sirini qadim Vizantiyaning Yevropaga ta’siriga tenglashtirgan edi.
Islom diniga munosabat masalasida ham o‘zbek xalqi turli murakkab davrlarda imon-e’tiqodini, dinu diyonatini pok saqlab qolib, zamonaviy dunyoda islom madaniyatini targ‘ib etishda jonbozlik ko‘rsatdi, deb ishonch bilan ayta olaman.
O‘zbekiston mustaqillikni qo‘lga kiritgach, tez orada xalqning azaliy qadriyatlari qayta yuz ochdi. Muqaddas kitobimiz Qur’oni karim o‘sha yillardayoq Alouddin Mansur tarjimasida o‘zbek tilida chop etildi. Fiqhga oid “Muxtasar”, Hadis kitoblari, Imom Buxoriy, Burhoniddin Marg‘inoniy, Imom Termiziy, Hakim Termiziy, Mahmud Zamahshariy, Bahouddin Naqshband kabi buyuk zotlarning boy merosi xalq ongidan qaytadan joy olishi bu zaminga ilohiy nurlarini yog‘dirdi. O‘tmishdagi yuksak ma’naviy-ma’rifiy nufuzini bugungi kunda qayta tiklagan O‘zbekistonda islom diniga munosabat masalasida uzoq so‘zlash mumkin bo‘lsa-da, ularning ayrimlariga to‘xtalib o‘tishni joiz topdim.
Bu yerda islom ulamolari, avliyo-anbiyolarning qisqa fursat ichida obod qilingan maqbaralari aholi uchun ziyoratgoh, yoshlar uchun tarbiya maktabi, chet ellik sayyohlar uchun osoriatiqa sifatida yanayam qadrli bo‘lib bormoqda. Tevarak-atrofi bog‘-rog‘lar bilan qurshalib, zamonaviy mehmonxonalar, oshxonalar barpo etilgan mazkur muqaddas qadamjolar O‘zbekistonda nafaqat sayyohlik sohasining yanada rivojlanishiga, balki islom madaniyati targ‘ibotiga xizmat qiladi.
O‘zbekiston rahbari Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida islom dinining dunyo miqyosidagi o‘rniga yuksak baho berdi hamda “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” deb nomlangan maxsus rezolutsiyani qabul qilish tashabbusini ko‘tarib chiqdi. Ta’kidlash o‘rinliki, O‘zbekistonda mazkur yo‘nalishda aniq maqsadga yo‘naltirilgan ishlar amalga oshirilmoqda. Samarqandda Imom Buxoriy nomidagi xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil etildi. O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan, ilmning hamma uchun ochiqligini ta’minlash, din masalasidagi jaholatga barham berishni ko‘zda tutuvchi “Jaholatga qarshi ma’rifat” prinsipial yondashuvi o‘rnak olsa arzigulik.
Diniy va ma’naviy merosni saqlash, mavjud fondlarni boyitib borish, tarixiy manbalar bilan ishlash uchun mahalliy hamda xorijiy tadqiqotchilarga zarur sharoitlar yaratish, tarixiy-madaniy meros namunalarini har tomonlama o‘rganish maqsadida Prezident Shavkat Mirziyoyev “Qadimiy yozma manbalarni saqlash, tadqiq va targ‘ib qilish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorni qabul qildi. Endilikda O‘zbekistonda qadimgi qo‘lyozmalar, litografiya kitoblari, tarixiy hujjatlar, ilmiy va diniy maktablarga oid qadimgi merosni o‘rganish yanada samarali yo‘lga qo‘yiladi.
Shu o‘rinda bir muhim jihatga e’tibor qaratish lozim. Bugungi kunda dunyoda yechimi murakkab tuyulgan fojialarning hal etilishi aslida u qadar qiyin emas, aksariyatining javobi qadimiy qo‘lyozmalar sahifalarida mujassam. Ularni sinchiklab o‘qib-o‘rganish, taqqoslash, xulosalar chiqarish ko‘pgina chigal masalalarning hal etilishiga olib kelishi muqarrar. Bu boradagi ishlar O‘zbekistonda tizimli ravishda olib borilayotgani alohida e’tiborga sazovor. Chunki mazkur xayrli hamda savobli sa’y-harakatlar islom dinining ezgulik va ma’rifatparvarlikka yo‘g‘rilgan ta’limotini bashariyat ongiga sofligicha yetkazishi, uning mohiyatini missionerlar, soxta siyosatchilaru xudbin faylasuflar buzib talqin etishiga yo‘l qo‘ymayotgani bilan ulug‘vor hisoblanadi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning “O‘zbekiston Islom akademiyasini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mana shu uzviylikning mantiqiy davomi, desak, ayni haqiqat bo‘ladi. Bu yurtda qadimda bo‘lgani kabi mazkur Akademiya tufayli diniy ilm-fan va ta’lim yanada taraqqiy topadi. Shu sababli, o‘ylaymanki, Shavkat Mirziyoyev mazkur Akademiyaning asoschisi sifatida uning birinchi akademikligiga loyiq hisoblanadi.
Buxoro shahri O‘rta asrlardayoq “Islom olamining quvvati” deb nom olgan. O‘sha zamonning ilg‘or dorilfununlari sanalgan madrasalarda tahsil ko‘rgan yoshlar keyinchalik ulug‘ olimu fuzalolar bo‘lib yetishishgan. Ular tafsir, fiqh va boshqa diniy ilmlar qatorida riyoziyot, handasa, jug‘rofiya, ilmi nujum singari dunyoviy bilimlarda ham yuksak kamolot kasb etishardi. Mirzo Ulug‘bek Buxoro hamda Samarqandda o‘zi bunyod qilgan madrasalar peshtoqlariga barcha zamonda ibrat olsa arziydigan oyatlar va hadislarni o‘z davrining mashhur xattotlari tomonidan yozdirib qo‘ygani ham bejiz emas. Bu yozuvlar bugungi O‘zbekiston yoshlari uchun ham ibratdir. Yuksak san’at darajasidagi ushbu yozuvlar mazmun-mohiyatining o‘zi islom madaniyatini dunyoga sof hamda tiniq tarzda ko‘rsata olishga arziydi.
O‘tgan yili oktabr oyida O‘zbekistonda “Islom hamjihatligi: O‘zbekiston va Ozarbayjon misolida” mavzuida xalqaro konferensiya o‘tkazildi. Ushbu tadbirni tashkil etishga ko‘maklashganlardan behad mamnunman. Ayniqsa, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev hamda Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Geydar o‘g‘li Aliyevga mazkur o‘ta muhim tadbirni o‘tkazish tashabbusini qo‘llab-quvvatlaganliklari, shuningdek, konferensiya qatnashchilariga yo‘llagan tabrigidagi iliq fikrlari uchun alohida minnatdorlik bildirmoqchiman. Bu davlat rahbarlari tomonidan xalqlarimizning diniy qadriyatlariga yuksak e’tibor ko‘rsatilayotganidan dalolat beradi.
Shu munosabat bilan bu qutlug‘ zaminga qadam qo‘yar ekanman, qalbimni cheksiz hayajon, surur egalladi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylari delegatsiyamizni qabul qilar ekan, mazkur anjuman millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikka xizmat qilishini ta’kidladi. Konfessiyalararo muloqotni rivojlantirishga qaratilgan xalqaro hamkorlik tobora kengayib borayotgani, bugungi kunda dunyo hamjamiyatini tashvishga solayotgan xalqaro terrorizm hamda ekstremizmga qarshi kurashda islom dinining asl qadriyatlari, insonparvarlik g‘oyalari samarali vosita ekanligini qayd etdi. Toshkentdagi muhtasham Simpoziumlar saroyida o‘tkazilgan nufuzli tadbirda O‘zbekiston, Ozarbayjon, Rossiya, Ukraina, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Irlandiya, Germaniya va boshqa davlatlar olimlari hamda diniy konfessiyalar vakillari qatnashdi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning maqsadi nechog‘li ezgu hamda dolzarbligini men konferensiya davomida chuqur his etdim. Bugungi kunda global jarayonlar, xavfsizlik va barqarorlikka nisbatan tobora kuchayib borayotgan tahdid hamda xatarlarga qarshi sa’y-harakatlarni birlashtirish, konfessiyalararo hamkorlik va muloqotni rivojlantirishni taqozo qilayotganini anjuman qatnashchilari ham e’tirof etishdi. Bu yerda muhokama qilingan millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik, ta’limni rivojlantirish, yoshlarning axloqiy tarbiyasi singari masalalar, o‘ylaymanki, millatiyu e’tiqodidan qat’i nazar, g‘ayriaxloqiy munosabatlar shakllanib halokat yoqasiga ketayotgan mamlakatlar uchun ham muhimdir.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylari va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev Janobi Oliylarining ishtirokchilarga yo‘llagan tabrigida islom dinining tinchlik-osoyishtalik, bag‘rikenglik, hamjihatlik singari jihatlariga e’tibor qaratildi. O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov, Turkiya Respublikasi Diniy boshqarmasi raisi Doktor Ali Erbash, Ozarbayjon Respublikasining Diniy tashkilotlar bilan ishlash qo‘mitasi raisi Muboriz Qurbonli, Islom hamkorlik tashkiloti qoshidagi Islom tarixi, madaniyati va san’ati tashkilotining Istanbuldagi markazi (IRCICA) bosh direktori, doktor Xalit Eren, Ozarbayjon milliy akademiyasi prezidenti, akademik Akif Alizoda, Milliy Majlis deputati, Parlamentdagi ozarbayjon-o‘zbek do‘stligi guruhi rahbari Eldor Ibrohimov, Milliy Majlis deputati, Parlament qo‘mitasi raisi Siyovush Navro‘zov, Qorachoy-Cherkes Respublikasi musulmonlari diniy boshqarmasi rahbari, Shimoliy Kavkaz musulmonlarining muvofiqlashtiruvchi markazi raisi, muftiy Ismoil Berdiyev chiqishlarida ham islomning insonparvarlik roliga alohida e’tibor qaratildi. Men bu anjumanda so‘zlagan nutqimni “Tinchlikni saqlashda dinning o‘rni” deb nomladim.
O‘zbekistonning buyuk, qardosh hamda do‘st o‘zbek xalqini chin dildan sevib, hurmat qilgan holda, unga Alloh irodasi bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev Janobi Oliylari timsolida yurtdoshlarini yuksak muvaffaqiyatlar sari yetaklashga qodir, o‘zbek xalqining qadimiy tarixi, ma’naviy merosi, milliy hamda axloqiy an’analariga sodiq, dono va uzoqni ko‘zlovchi rahbar yuborilganidan mamnunman.
Har gal O‘zbekistonda bo‘lar ekanman, bu muqaddas yurtning gullab-yashnayotganiga guvoh bo‘lib, o‘zbek xalqi hayotidagi xayrli o‘zgarishlarni kuzatib, mamnuniyat bilan qayd etmoqchimanki, Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonni yanada yuksak marralarga eltuvchi munosib rahbar. Uning boshchiligida amalga oshirilayotgan islohotlar tufayli O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi yetakchilik maqomini mustahkamlovchi muhim tarixiy o‘zgarishlar ro‘y bermoqda. Jumladan, biz, ozarbayjonliklar Prezident Mirziyoyevning mamlakatimizga tashrifini jonajon birodarimiz, samimiy va qadrdon do‘stimiz hamda dono shaxs sifatida intiqlik bilan kutayapmiz. Men O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylarini o‘zim uchun shunday kashf etdim va uni ayni sababdan dildan hurmat qilaman.
Har bir xalqning obro‘-e’tibori uning tarixi, ulug‘ siymolarining insoniyat tamadduniga qo‘shgan hissasi bilan o‘lchanadi. Shu ma’noda, o‘zbek xalqining o‘tmishda bo‘lgani kabi bugungi kunda ham dunyoga ezgulik va ma’rifat taratgan islom dinini yuksak e’zozlayotgani amaliy sa’y-harakatlarda namoyon bo‘lib turibdi. Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasi 2016 yil 18-19 oktabr kunlari Toshkentda “Ta’lim va ma’rifat — tinchlik va bunyodkorlik sari yo‘l” shiori ostida o‘tkazilgani, Hazrati Imom majmuida Islom sivilizatsiyasi markazini barpo qilish bo‘yicha olib borilayotgan ulkan amaliy ishlar fikrimizning dalilidir.
O‘zbek va ozar xalqlari do‘st-qardoshligi azaldan o‘zaro turmush tarzimiz, urf-odatlarimiz o‘xshashligida aks etib kelmoqda. O‘zbeklar “Navoiyxonlik”, “Bedilxonlik”, “Mashrabxonlik” qatori “Fuzuliyxonlik”ni ham jonu dili bilan xush ko‘rishadi. Umuman, tilimiz yaqin, qardoshu qarindoshmiz, dinimiz bir — bugungi kunda dunyo hamjamiyatida o‘z o‘rniga ega bo‘lib borayotgan mustaqil davlatlarning fuqarolarimiz. Qarangki, 2007 yilda “Toshkent — Islom madaniyati poytaxti” deb e’lon qilingan bo‘lsa, 2017 yil Ozarbayjonda Islom birdamligi yiliga aylandi.
O‘zbekiston musulmonlari idorasi bilan Kavkaz musulmonlari idorasi o‘rtasidagi munosabatlar hamda aloqalardan mamnunmiz. Qadrdon birodarim, muftiy Usmonxon Alimov bilan birgalikda bizning qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish hamda rivojlantirish uchun barcha sa’y-harakatni ishga solamiz. O‘tgan yili O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisi Ortiqbek Odilovich Yusupov va muhtaram muftiy Usmonxon Alimovning Ozarbayjonga tashriflari xalqlarimiz ma’naviy birdamligining yuksak namunasi bo‘ldi. Bu esa hayotning barcha jabhasi, jumladan, davlat — din munosabatlaridagi hamkorlikning yuqori darajasini ko‘rsatib turibdi. O‘z navbatida, bu xalqlarimiz hamda davlatlarimizning yanada taraqqiy etishiga kuchli turtki beradi. Shubhasiz, davlat rahbarlari tomonidan davlat — din munosabatlarini mohirona tartibga solish, ularning dindorlar ehtiyoj va orzu-umidlariga e’tibor qaratishi jamiyatda ma’naviy-axloqiy barqarorlikni ta’minlashda muhim jihatlardan biridir.
Allohga shukronalar bo‘lsinki, O‘zbekistonda ham, Ozarbayjonda ham aynan shunday yondashuvning guvohi bo‘lib turibmiz. Rahbarlarimiz ma’naviyatning yuksalishiga, milliy hamda madaniy qadriyatlarni asrab-avaylashga katta e’tibor qaratishmoqda.
Aminmanki, har ikki qardosh mamlakatning yetakchilari — Shavkat Miromonovich va Ilhom Geydar o‘g‘li o‘zlarining dono so‘zlari hamda amaliy sa’y-harakatlari bilan mintaqalarimizda tinchlik-barqarorlikni mustahkamlash, shuningdek, xalqlarimizning muloqot va hamkorligini yanada chuqurlashtirishga katta hissa qo‘shishadi. InshaAlloh, mamlakatlarimiz kelgusida bundan-da gullab-yashnashi hamda baxt-saodatga erishishi azaldan taqdiri tutash O‘zbekiston va Ozarbayjonning munosabatlari bundan-da mustahkamlanishi hamda taraqqiy topishini Yaratgandan iltijo qilaman.

Шейх-уль-ислам Аллахшукюр ПАШАЗАДЕ: Шавкат Мирзиёев — достойный лидер, способный вести Узбекистан к еще более высоким вершинам
Узбекистан — сокровищница для всего исламского мира, кладезь, питавший многие поколения мусульманского духовенства. Узбекистан прославлен как страна великих мухаддисов, ученых-теологов. Мусульмане всего мира единодушно признают, что ислам, хотя и зародился в Аравии, набирал мощь на узбекской земле. Испокон веков молодежь исламского мира мечтала получить образование в Самарканде и Бухаре, поскольку в этих городах наряду с религиозными преподавались и светские науки. Исторические документы свидетельствуют, что наука и образование, культура и просвещение, литература и искусство в тесном сплетении с религиозными мировоззрениями развивались также в таких городах, как Ташкент, Термез, Насаф.
Все мы хорошо знаем, что в определенные моменты жизни каждый сталкивается с испытанием на прочность своих убеждений и совести. Нам известно и то, что в период советской власти даже некоторые религиозные деятели под давлением официальных представителей стали заниматься такой наукой, как атеизм. В такой сложный период в Бухаре, в Ташкенте и других городах религиозные деятели Узбекистана смогли сохранить несколько религиозных школ. В качестве доказательства могу назвать, например, деятельность в самый разгар религиозного угнетения медресе Мир араб в Бухаре, Баракхон в Ташкенте, а также Ташкентского Исламского института имени Имама Бухари. Несмотря на трудности преподавания из-за различных притеснений, жесткого контроля и сопротивления существующего режима в этих учебных заведениях удавалось дать страждущим глубокие знания по канонам исламской религии.
В частности, я тоже получал знания о сути и значении сборников хадисов Имама Термизи и Имама Бухари, ценных произведений Абу Муъина Насафий о религиозных догмах «Акоид ан-Насафий», Абу Барокота Насафий о науке толкования Корана «Мадорик ат-танзил ва хакоик ат-таъвил (Тавсир ан-Насафий)», Низомиддина Шоший о науке богословия «Усул аш-Шоший» в Ташкентском высшем медресе, организованном в 1971 году в честь 1225 годовщины со дня рождения святейшего Имама Бухари и именуемом с 1974 года Ташкенским Исламским высшим учебным заведением имени Имама Бухари.
В этом единственном в бывшем Союзе высшем учебном заведении получали образование студенты из Закавказья, Северного Кавказа, Азербайджана, Сибири и других регионов. Узбекское мусульманское духовенство, владеющее глубокими религиозными познаниями, с увлечением учило нас правильному чтению и толкованию Корана, теологии, науке хадисов, науке совершенства, арабскому языку и другим специальным дисциплинам.
В том, что я состоялся как Шейхульислам, большая заслуга узбекского народа, узбекской земли, воспитавших во мне в те суровые времена атеизма дух высокой нравственности, толерантности, умеренности, братолюбия. Именно здесь мы, советские мусульмане, прониклись духом истинного ислама, несущего людям мир, прогресс и благополучие. И говоря о вкладе Узбекистана в исламскую цивилизацию, мы считаем своим непременным долгом воздать должное замечательным узбекским наставникам. Я горжусь тем, что могу называть себя учеником Муфтия Зияудинхана ибн Эшон Бабахана, Юсифхана Шакирова, Абдулгани Абдуллаева, Махтума Саттиева — да благословит Аллах их души!
Наверное, поэтому такие представители мусульманского духовенства и политики, получившие образование в этом священном учреждении, как Шейх Мухаммад Садик Мухаммад Юсуф, Усманхон Алимов (Узбекистан), Ахмад Кадыров (Чечня), Талгат Сафа Тажиддин (Россия), Равиль Гайнутдин (Россия), Исмаил Бердиев (Карачаево-Черкессия), с того момента, как начали уделять внимание вопросам свободы религиозных убеждений, в разных республиках самоотверженно трудились ради восстановления авторитета ислама. Писали книги, призывающие народ к вере, образованию и культуре, нравственности, занимались переводами и толкованием Корана, хадисов. И несмотря на то, что некоторых из них сегодня нет среди нас, они своими благодеяниями и добродетелью навечно остались в памяти современников.
Гордость тюркских народов — киргизский писатель Чингиз Айтматов справедливо сравнивал влияние узбекского народа на развитие Центральной Азии с влиянием древней Византии на Европу. С уверенностью могу сказать, что и в отношении к религии ислам узбекский народ проявлял самоотверженность, сохраняя чистоту веры и убеждений, религиозность и благочестие в разные сложные периоды, распространяя истинную культуры ислама в современном мире.
С обретением Узбекистаном независимости словно заново воскресли исконные ценности народа. В те же годы на узбекском языке была издана наша священная книга Коран в переводе Алауддина Мансура. Возвращение народу книги по исламскому праву «Мухтасар» и сборника хадисов, богатого наследия Имама Бухари, Бурхониддина Маргинони, Имама Термизи, Хакима Термизи, Махмуда Замахшари, Бахауддина Накшбанда озарило эту землю божественным светом.
Хотя можно многое сказать об отношении к религии в Узбекистане, восстановившем свой былой высокий духовно-просветительский статус, остановлюсь на некоторых из них.
Здесь особую ценность приобретают благоустроенные мавзолеи святых, исламских богословов как места паломничества для населения, средство воспитания молодежи, уникальные достопримечательности для туристов. Эти святыни, окруженные цветущими садами, современными гостиницами, пунктами общественного питания, служат не только дальнейшему развитию туризма в Узбекистане, но и пропаганде исламской культуры.
Руководитель Узбекистана в своем выступлении на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, проходившей в Нью-Йорке, дал высокую оценку значению исламской религии в мире и вышел с инициативой принять специальную резолюцию «Просвещение и религиозная толерантность». Надо отметить, что в Узбекистане проводится работа в этом направлении. В Самарканде создан Международный научно-исследовательский центр имени Имама Бухари, В Ташкенте — Центр исламской цивилизации. Сегодня принципиальный подход Узбекистана «Просвещение против невежества», подразумевающий обеспечение открытости знаний для всех, устранение невежества в вопросах религии, может служить примером для всех.
В целях сохранения религиозного и духовного наследия, обогащения существующих фондов, создания местным и зарубежным исследователям необходимых условий для работы с историческими источниками, всестороннего изучения образцов историко-культурного наследия Президентом Шавкатом Мирзиёевым подписано постановление «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы хранения, исследования и пропаганды древних письменных источников» Теперь в Узбекистане будут эффективно изучать литографические книги, исторические документы, старинные рукописи, относящиеся к научным и религиозным школам.
Здесь уместно обратить внимание на один аспект. Решения многих трагедий, которые сегодня кажутся очень сложными, на самом деле не так уж трудны, ответы на большинство из них имеются в древних рукописях. Только кропотливое их изучение, сравнение и формирование выводов по ним неизбежно приведут к решению многих запутанных вопросов. Заслуживает внимания, что в Узбекистане ведется системная работа в данном направлении. Ведь эти благие дела и меры значимы тем, что помогают доводить до сознания человечества чистоту исламской религии, пронизанной добродетелью и просвещенностью, а также не допускают искажения ее сущности миссионерами, псевдополитиками и эгоистичными философами. Постановление Президента Шавката Мирзиёева «О создании Исламской академии Узбекистана» является логическим продолжением этой системной работы. Благодаря открытию такой академии религиозная наука и религиозное образование получат в этой стране дальнейший расцвет, как это было с древних времен. Потому я считаю, что Шавкат Мирзиёев является главой государства, достойным быть первым академиком данной академии в качестве ее основателя.
Город Бухара еще в средних веках получил название «Мощь исламского мира». Молодые люди, обучившиеся в медресе, которые считались передовыми университетами того времени, в будущем становились великими учеными. Они наряду с религиозными науками тафсир, фикх достигали зрелости и в светских науках — математике, геометрии, географии, астрономии. Не случайно Мирзо Улугбек на порталах построенных под его руководством медресе в Бухаре и Самарканде приказал написать (высечь) аяты Корана и хадисы. Эти росписи выполнялись знаменитыми каллиграфами и в течение многих веков служат формированию у людей лучших нравственных качеств. Они являются примером и для современной молодежи. Суть изречений, выполненных на уровне высокого искусства, достойна демонстрировать чистоту исламской культуры на весь мир.
В октябре прошлого года в Узбекистане была проведена международная конференция «Исламская солидарность: на примере Узбекистана и Азербайджана». Искренне признателен всем, кто содействовал реализации этого мероприятия. Особую признательность я хотел бы выразить Президенту Республики Узбекистан господину Шавкату Миромоновичу Мирзиёеву и Президенту Азербайджанской Республики господину Ильхаму Гейдар оглы Алиеву за поддержание инициативы проведения столь важного для нас мероприятия и за теплые напутствия, выраженные в их посланиях в адрес нашей конференции. Это говорит о высоком внимании государственных деятелей к религиозным ценностям наших народов.
Вступая в этой связи на эту благословенную землю, ощутил неописуемое волнение и радость. Принимая нашу делегацию, Его Превосходительство Президент Узбекистана господин Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что организация данного форума служит укреплению межнационального согласия и религиозной толерантности. Отметил, что направленное на развитие межконфессионального диалога международное сотрудничество все более расширяется и что истинные ценности, гуманистические идеи исламской религии являются эффективным средством в борьбе с международным терроризмом и экстремизмом, представляющими большую опасность человечеству.
В авторитетном мероприятии, проведенном в величественном Дворце симпозиумов в Ташкенте, участвовали ученые и представители религиозных конфессий из Узбекистана, Азербайджана, России, Украины, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменстана, Ирландии, Германии и других государств. В ходе конференции я почувствовал, насколько благородны и актуальны цели Президента Шавката Мирзиёева. Участники мероприятия также отметили, что нынешние глобальные процессы требуют консолидации действий против усиливающихся угроз и вызовов безопасности, развития межконфессионального сотрудничества и диалога. Обсужденные здесь вопросы межнационального согласия, религиозной толерантности, развития образования и нравственного воспитания молодежи важны и для тех стран, которые из-за разврата обречены на провал, независимо от их национальности и вероисповедания.
В приветствиях Его Превосходительства Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Его Превосходительства Президента Азербайджана Ильхама Алиева участникам конференции внимание обращалось на такие черты исламской религии, как мир и спокойствие, толерантность и солидарность. Это имело большое значение для определения основных направлений форума. Выступившие на ней председатель Духовного управления мусульман Узбекистана, муфтий Усманхон Алимов, председатель религиозного управления Турецкой Республики доктор Али Эрбаш, председатель Комитета по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики Мубариз Курбанлы, генеральный директор Центра Организации исламской истории, культуры и искусства при Организации исламского сотрудничества в Стамбуле (IRCICA) доктор Халит Эрен, президент Азербайджанской национальной академии, академик Акиф Ализаде, депутат Национального Межлиса, руководитель группы азербайджанско-узбекской дружбы в Парламенте Эльдар Ибрагимов, депутат Национального Межлиса, председатель комитета Парламента Сиявуш Наврузов, руководитель религиозного управления мусульман Карачаево-Черкесской Республики, председатель координирующего центра мусульман Северного Кавказа муфтий Исмаил Бердиев также в своих выступлениях обратили внимание на гуманистическую роль ислама. Я назвал свою речь на этой конференции «Место религии в обеспечении мира».
Горячо любя и уважая славный народ Узбекистана, я от души рад, что благодаря благодати и ниспосланной воле Аллаха у братского и дружеского узбекского народа есть в лице Его Превосходительства Президента Республики Узбекистан господина Шавката Миромоновича Мирзиёева мудрый и дальновидный лидер, способный вести его к будущим свершениям, будучи глубоко приверженным древнейшей истории, духовному наследию, национальным и нравственным традициям узбекского народа. Каждый раз посещая Узбекистан, воочию убеждаясь в процветании благословенной узбекской земли, наблюдая за благотворными переменами в жизни узбекского народа, с удовлетворением хочу отметить, что Шавкат Мирзиёев — достойный лидер, способный вести Узбекистан к еще более высоким вершинам во всех сферах жизни, преобразователь, благодаря реформам которого в Узбекистане проходят важные исторические перемены, укрепляющие его авангардную роль в Центральной Азии. В частности, все мы в Азербайджане с нетерпением ждем визита Президента Мирзиёева в нашу страну. Ждем родного брата, дорогого, искреннего друга и мудрую народную личность, коим является Его Превосходительство Президент Узбекистана господин Мирзиёев — каким я его открыл для себя и зауважал в сердце.
Авторитет каждого народа измеряется его историей, вкладом его великих личностей в человеческую цивилизацию. То, что узбекский народ глубоко почитает исламскую религию, несущую в мир добро и благородство, и сегодня, как и прежде, проявляется в осуществляемых практических делах. Примером может стать то, что 18—19 октября 2016 года в Ташкенте состоялась 43-я сессия Совета министров иностранных дел ОИС под девизом «Образование и просвещение — путь к миру и созиданию» или в комплексе Хазрати Имам ведется большая работа по созданию Центра исламской цивилизации.
Дружественные связи узбекского и азербайджанского народов испокон веков продолжаются в наших схожих обычаях и традициях, образе жизни. Узбеки наряду с Навоийскими, Бедильскими и Машрабскими чтениями любят и Фузулийские чтения. В целом, у нас близки языки, мы братские народы, у нас одна религия. Мы граждане независимых государств, которые сегодня занимают достойные места в мировом сообществе. Обратите внимание: если в 2007 году Ташкент был объявлен столицей исламской культуры, то 2017 год в Азербайджане стал Годом исламской солидарности.
Глубоко удовлетворяет нас уровень духовных взаимоотношений и сотрудничества между Духовным управлением мусульман Узбекистана и Управлением мусульман Кавказа. Мы с моим дорогим братом, достопочтенным муфтием Усманхоном Алимовым прилагаем все усилия для углубления и развития существующих духовных связей между нашими братскими народами. Показателем высокого уровня наших духовных связей стал прошлогодний визит председателя Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан многоуважаемого Артукбека Адылевича Юсупова и досточтимого муфтия Алимова в Азербайджан. Все это свидетельствует о высоком уровне взаимосотрудничества во всех сферах жизни, в частности, на государственно-религиозной плоскости, что в свою очередь дает мощный стимул для их дальнейшего углубления и развития во благо наших народов и государств.
Несомненно, одним из важных моментов в деле обеспечения духовно-нравственной стабильности обществ является умелое регулирование государственно-религиозных отношений со стороны глав государств, их внимательное отношение и забота о нуждах и чаяниях верующих. Слава Всевышнему, и в Узбекистане, и в Азербайджане все мы свидетели именно такого подхода. Их Превосходительства придают большое значение развитию духовности, бережному отношению к национальным и культурным ценностям.
Глубоко уверен, что мудрые изречения и усилия лидеров наших братских стран Шавката Миромоновича и Ильхама Гейдар оглы внесут значимый вклад в дело упрочения мира и стабильности в наших регионах, углубления диалога и сотрудничества между народами нашего общего духовного пространства. И сегодня я молитвенно взываю к Всевышнему, чтобы наши страны достигли еще большего процветания и счастья и чтобы отношения Узбекистана и Азербайджана, судьбы которых тесно связаны исторически, еще более развивались и крепли, иншаллах.