Maxsus avtomashinalar aholining og‘irini yengil qiladi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligining Navoiy viloyatidagi tuman va shaharlar davlat xizmatlari ko‘rsatish markazlariga viloyat hokimligi tomonidan “Damas” avtomashinalari topshirildi.
Darhaqiqat, davlat xizmatlari haqida so‘z ketganda tez, sifatli, shaffof, eng muhimi, yugur-yugurlardan xoli tizim tushunilishi kerak. Chunki, mazkur tamoyillar hayotda o‘z aksini topsa, xalq davlatdan, hokimiyatdan rozi bo‘ladi. Ishi yurishib, turmush darajasi, madaniyati yuksaladi. “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak”, degan tamoyilning turmushdagi isboti o‘z-o‘zidan namoyon bo‘laveradi.
O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri R.Davletov va boshqalar Prezidentimizning 2017-yil 12-dekabrdagi “Aholiga davlat xizmatlari ko‘rsatishning milliy tizimini tubdan isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni ayni shu maqsadlarga xizmat qilayotgani alohida ta’kidladi.
– Joriy yil boshidan 160 dan ortiq yakka tartibdagi tadbirkor va yuridik shaxsga 30 dan ziyod turdagi davlat xizmatlari ko‘rsatildi, – deydi Zarafshon tumani davlat xizmatlari markazi rahbari K.Nurnazarov. – Bunday xizmatlar turi 2020 yilgacha 58 taga yetadi. Markazlarda barcha hujjatlar elektron tizim orqali harakatlanishi sababli, fuqaro yoki yuridik shaxs tegishli hujjatni rasmiylashtirishi uchun idorama-idora yurmaydi. Markazimizga xizmat mashinasi berilib, eng olis hududlarda ham joyning o‘zida xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratilgani aholi uchun yanada qulaylik yaratadi.

Специальные автомобили облегчат обслуживание населения
Навоийским областным хокимиятом районным и городским центрам Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан предоставлены автомобили “Damas”.
Чтобы народ был по-настоящему доволен государством и властью, понятие "государственные услуги" должно восприниматься как оперативная, качественная и прозрачная система, лишенная волокиты. Когда волнующие народ вопросы будут решаться быстро и качественно, повысится уровень жизни и культуры людей, а принцип "Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу" найдет свое практическое воплощение.
Министр юстиции Республики Узбекистан Р.Давлетов и другие отметили, что именно этим целям служит Указ Президента нашей страны «О мерах по коренному реформированию национальной системы оказания государственных услуг населению» от 12 декабря 2017 года.
- С начала нынешнего года свыше 160 индивидуальных предпринимателей и юридических лиц воспользовались более чем 30 видами государственных услуг, - говорит руководитель Зарафшанского районного центра государственных услуг К.Нурназаров. - До 2020 года спектр таких услуг увеличится до 58. Благодаря тому, что в центрах налажена электронная система документооборота, гражданам и юридическим лицам не приходится ходить по различным учреждениям. Благодаря предоставлению нашему центру служебного автомобиля теперь мы сможем на месте оказывать необходимые услуги жителям отдаленных территорий, что, безусловно, создает дополнительные удобства для населения.