Davlat xizmatlari ko‘rsatuvchilari uchun “Damas”
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligining Buxoro viloyati 13 tuman va shaharidagi davlat xizmatlari ko‘rsatish markazlariga viloyat hokimligi tomonidan “Damas” avtomashinalari topshirildi.
Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda mazkur markazlar mutasaddilari, faoliyati davlat xizmatlari ko‘rsatish bilan bog‘liq tegishli tashkilot hamda idoralar vakillari ishtirok etdi.
Aholining hayot darajasi, biznesdagi muvaffaqiyati davlat xizmatlari sifati, tezligi, har qanday murakkab tartib-taomillardan xoli ekani, shaffofligiga ham juda bog‘liq. O‘zbekiston Respublikasi adliya vaziri R.Davletov va boshqalar Prezidentimizning 2017 yil 12 dekabrdagi “Aholiga davlat xizmatlari ko‘rsatishning milliy tizimini tubdan isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mazmun-mohiyati ayni shu maqsadga qaratilganini ta’kidladi.
Mazkur hujjatga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzurida Davlat xizmatlari agentligi, uning hududiy boshqarmalari hamda tuman va shaharlardagi markazlari tashkil etildi. Ular endilikda aholiga ham “yagona darcha” tamoyili asosida xizmat ko‘rsatadi.
– Bugungi kunda tadbirkorlik subyektlariga 30 dan ziyod turdagi davlat xizmatlari ko‘rsatilmoqda, – deydi Vobkent tumani davlat xizmatlari markazi rahbari Sh.To‘xtayev. – Joriy yildan boshlab 2020-yilgacha esa aholi bosqichma-bosqich 58 turdagi davlat xizmatlari bilan qamrab olinadi. Endi fuqaroning va yuridik shaxs vakilining tegishli hujjatni rasmiylashtirishi uchun u yoki bu idoraga vaqt sarflab qatnashiga hojat yo‘q. Barcha hujjatlar elektron tizim orqali harakatlanadi. Markazlarga xizmat mashinasi berilgani faoliyat samaradorligini yanada oshirishda muhim omil bo‘ladi. Bu barcha, ayniqsa, olis mahalla va hududlarda yashovchilar uchun qulay. Biz ular huzuriga o‘z transportimizda borib xizmat ko‘rsatamiz.

Удобство для предоставления государственных услуг
Бухарским областным хокимиятом 13 центрам государственных услуг Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан в районах и городах области предоставлены автомашины “Damas”.
В организованном в этой связи мероприятии приняли участие ответственные лица этих центров, представители соответствующих организаций и ведомств, деятельность которых связана с предоставлением государственных услуг.
Уровень жизни народа, успехи в бизнесе тесно связаны с качеством, оперативностью, доступностью и открытостью государственных услуг. Министр юстиции Республики Узбекистан Р.Давлатов и другие отметили, что Указ Президента нашей страны "О мерах по коренному реформированию национальной системы оказания государственных услуг населению" от 12 декабря 2017 года направлен именно на эти цели.
В соответствии с данным документом при Министерстве юстиции Республики Узбекистан было создано Агентство государственных услуг, его региональные управления и центры в районах и городах. Отныне они оказывают населению услуги на основе принципа "Одно окно".
– В настоящее время субъектам предпринимательства предоставляется более 30 видов государственных услуг, – говорит руководитель центра государственных услуг Вабкентского района Ш.Тухтаев. - Начиная с текущего года и до 2020 года население поэтапно будет охвачено 58 видами государственных услуг. Теперь для оформления соответствующих документов гражданина и юридического лица нет необходимости ходить по различным инстанциям. Все документы будут передвигаться через электронную систему. Предоставление центрам служебных машин станет важным фактором повышения эффективности деятельности. Это очень удобно для жителей отдаленных махаллей и территорий, потому что мы сами будем приезжать к ним для оказания услуг.
Это еще раз подтверждает то, что принцип "Не народ должен служить государственным органам, а государственные органы должны служить народу" имеет приоритетное значение.