YTTB delegatsiyasining uchrashuvlari
“Taraqqiyot strategiyasi” markazida 20-fevral kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki delegatsiyasi a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Markaziy Osiyo va Rossiya bo‘yicha boshqaruvchi direktori Natalya Xanjenkova boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida tashkil etildi.
“Taraqqiyot strategiyasi” markazi ijrochi direktori A.Burhonov bilan uchrashuvda markaz faoliyati, O‘zbekistonda ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy sohalardagi islohotlarning borishi haqida so‘z yuritildi. Mehmonlarga 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yilida amalga oshirish jarayoni haqida ma’lumot berildi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, bank-moliya sohasini erkinlashtirishda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda qator loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani alohida qayd etildi.
Natalya Xanjenkova O‘zbekistondagi izchil islohotlarni, mamlakatni har tomonlama rivojlantirish loyihalarini yuqori baholadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tanlagan jadal taraqqiyotga qaratilgan siyosat mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshirishga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
Mamlakatimizda iqtisodiyotni liberallashtirish, unda davlat ishtirokini kamaytirish orqali soha va tarmoqlarni diversifikatsiya qilish, xususiy mulk himoyasini kuchaytirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qabul qilinayotgan qarorlar mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Muloqotda qonun ustuvorligini ta’minlash, fuqarolarni jamiyatda kechayotgan o‘zgarish va yangilanishlarning to‘laqonli ishtirokchisiga aylantirish kabi yo‘nalishlardagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Встреча с делегацией ЕБРР
В Центре “Стратегия развития” 20 февраля состоялась встреча с членами делегации Европейского банка реконструкции и развития.
Мероприятие организовано в рамках визита в нашу страну делегации во главе с управляющим директором Европейского банка реконструкции и развития по Центральной Азии и России Натальей Ханженковой.
На встрече с исполнительным директором Центра “Стратегия развития” А.Бурхоновым говорилось о деятельности центра, ходе общественно-политических и социально-экономических реформ в Узбекистане. Гостям было рассказано о процессе реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий. Особо отмечалось, что совместно с международными организациями осуществляется ряд проектов по поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, либерализации банковско-финансовой сферы.
Наталья Ханженкова высоко оценила осуществляемые в Узбекистане последовательные реформы, проекты по всестороннему развитию страны. Отметила, что реализуемая Президентом Шавкатом Мирзиёевым политика, нацеленная на ускоренное развитие, способствует дальнейшему повышению авторитета Узбекистана в международном сообществе.
Принимаемые в нашей стране решения по либерализации экономики, диверсификации отраслей посредством сокращения присутствия государства, усилению защиты частной собственности, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства вызвали большой интерес у гостей.