YTTB delegatsiyasining uchrashuvlari
“Taraqqiyot strategiyasi” markazida 20-fevral kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki delegatsiyasi a’zolari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Markaziy Osiyo va Rossiya bo‘yicha boshqaruvchi direktori Natalya Xanjenkova boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida tashkil etildi.
“Taraqqiyot strategiyasi” markazi ijrochi direktori A.Burhonov bilan uchrashuvda markaz faoliyati, O‘zbekistonda ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy sohalardagi islohotlarning borishi haqida so‘z yuritildi. Mehmonlarga 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yilida amalga oshirish jarayoni haqida ma’lumot berildi. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, bank-moliya sohasini erkinlashtirishda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda qator loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani alohida qayd etildi.
Natalya Xanjenkova O‘zbekistondagi izchil islohotlarni, mamlakatni har tomonlama rivojlantirish loyihalarini yuqori baholadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev tanlagan jadal taraqqiyotga qaratilgan siyosat mamlakatning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshirishga xizmat qilayotganini ta’kidladi.
Mamlakatimizda iqtisodiyotni liberallashtirish, unda davlat ishtirokini kamaytirish orqali soha va tarmoqlarni diversifikatsiya qilish, xususiy mulk himoyasini kuchaytirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qabul qilinayotgan qarorlar mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Muloqotda qonun ustuvorligini ta’minlash, fuqarolarni jamiyatda kechayotgan o‘zgarish va yangilanishlarning to‘laqonli ishtirokchisiga aylantirish kabi yo‘nalishlardagi hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Meeting with the EBRD delegation
On February 20, the Development Strategy Center hosted a meeting with members of the delegation of the European Bank for Reconstruction and Development.
The event was organized within the framework of a visit to Uzbekistan of a delegation led by the managing director of the European Bank for Reconstruction and Development for Central Asia and Russia Natalia Khanjenkova.
At the meeting with the executive director of the Development Strategy Center A.Burkhonov, the guests were informed about activities of the center, the course of socio-political and socio-economic reforms in Uzbekistan. The guests were told about the process of implementing the Action Strategy on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 in the Year of supporting active entrepreneurship, innovative ideas and technologies. It was emphasized that in cooperation with international organizations, a number of projects are being implemented on supporting small business and private entrepreneurship, liberalizing the banking and financial sector.
Natalia Khanjenkova highly appreciated the ongoing reforms in Uzbekistan, the projects on comprehensive development of the country. She noted that the policy pursued by President Shavkat Mirziyoyev, aimed at accelerated development, contributes to further enhancing the authority of Uzbekistan in the international community.
The decisions taken in Uzbekistan on liberalizing the economy, diversification of industries through a reduction in the state's presence, strengthening protection of private property, development of small business and private entrepreneurship aroused great interest among the guests.
During the conversation, special attention was paid to cooperation on such issues as ensuring the rule of law, involving citizens in changes and reforms taking place in society.